Divas austrumnieces ēnainai dobei 0
“Kāds ir auga Diphylleia grayi latviskais nosaukums? Kādas ir auga prasības?” INETA
Greja pārlape (Diphylleia grayi) sasniedz 40–50 cm augstumu, veido lielas, vasarzaļas lapas. Augs zied pavasarī baltiem ziediem, kas sakopoti čemuros. Lietus laikā ziedlapiņas kļūst caurspīdīgas – tāpēc to dēvē par skeletpuķi. Rudens pusē augs piesaista uzmanību ar dekoratīvajām spilgti zilajām ogām.
Ļoti līdzīga Greja pārlapei ir čemurainā pārlape (Diphylleia cymosa), kas sasniedz 60–70 cm augstumu. Ievērojamā vecumā veido cerus 30–50 cm diametrā.
Stādaudzētavas “Ozoli” saimniece Benita Branaburga stāsta, ka abas ziemcietes audzējamas daļējā vai pat pilnīgā ēnā, trūdvielām bagātā, labi drenētā, mitrā augsnē (nav piemērotas zemas, bieži applūstošas vietas). Pārlapes ir lēnaudzīgas, ilgmūžīgas, vienuviet nepārstādītas var augt 10–30 gadus. Labākie kompanjoni dobē ir hostas, dzegužkurpītes, epimēdijas, mežlilijas. Latvijas klimatiskajos apstākļos pārziemo labi, vienīgi, ja iestājas ilgstošs kailsals (–30 °C), augi jāpiesedz ar egļu zariem.
Audzējot no sēklām, pārlapes uzzied 5.–7. gadā. No sēklām audzēt ir grūti, nepieciešama ilgstoša siltā un aukstā stratifikācija, sējeņi ir mazi, lēnaudzīgi. Veģetatīvi pavairotie augi dalāmi ievērojami agrāk – pēc 3–5 gadiem (cerus dala pavasarī, sākoties veģetācijai).
Kur iegādāties? Stādaudzētavā “Ozoli” pavasarī varēs nopirkt čemurainās pārlapes stādus par 7–10 eiro gabalā.