Pasaulē dīvaināko mācību iestāžu desmitnieks 1
Pēc vasaras brīvlaika šonedēļ durvis atkal vēra mācību iestādes. Dažviet pasaulē jauno mācību gadu uzsāka arī skolas, kur mācību process notiek savdabīgā manierē vai, noniecinot tradicionālos mācību priekšmetus, tiek piedāvāts apgūt iemaņas, kuru lietderība var šķist, maigi sakot, apšaubāma.
1. Humanitāro zinātņu grāds… govs slaukšanā
Dīpspringsas universitātes Kalifornijā mācībspēki ir pārliecināti, ka humanitāro zinātņu apguves procesam jābūt papildinātām ar smagu fizisku darbu. Tāpēc līdztekus studijām studentiem ir jāveic visdažādākie darbi rančo, kura teritorijā viņi dzīvo. Katru nedēļu humanitāro zinātņu studentam ir jāveltī divdesmit stundas ikdienas darbu veikšanai – govs slaukšanai, sētas labošanai, ēdiena gatavošanai. Studijas Dīpspringsā ir bez maksas. Viss tiek nodrošināts pašu rokām.
2. Hamburgeru universitāte
ASV Ilinoisas pavalstī atrodas ātro uzkodu ķēdes “McDonald’s” darbiniekiem paredzētā Hamburgeru universitāte. Tajā studenti tiek apmācīti “gan ēstuves vadībā, gan klientu apkalpošanā un ēdiena kvalitātes nodrošināšanā”. Ik gadu šo universitāti absolvē aptuveni pieci tūkstoši cilvēku, kas vēlāk var attīstīt savu karjeru “McDonald’s” vadības struktūrās.
3. Klaunu mākslas koledža
Šajā mācību iestādē studenti apgūst visas iemaņas, kas nepieciešamas sevi cienošam klaunam. Septiņu nedēļu ilgajās apmācībās studenti iemācās gan uzlikt klauna grimu un izvēlēties pareizos apģērbus, gan kāpelēt pa sienām, krist, sist un saņemt sitienus. Klauna diplomu students iegūst pēc tam, kad izlaiduma ceremonijā nodemonstrē paša režisētu un izpildītu priekšnesumu.
4. Delfīnu skolu
Šai skolai nav nekāda sakara ar delfīniem. 1970. gadā dibinātās skolas darbības principus ir ieviesis scientioloģijas pamatlicējs Rons Hubards. Viņaprāt, tradicionālās mācību metodes ir sliktas. Skolā ir cita veida apmācība. Piemēram, studentam ir jāsēž mierīgi, kamēr viņu divas stundas mēģina izvest no pacietības, uz viņu kliedzot, mēģinot sasmīdināt vai apsaukājot. Citā kursā studentiem tiek mācīts, kā piespiest cilvēku darīt to, ko viņš negrib. Vēl kādā – studentiem divas stundas ir jāsēž viens otram pretī un vienkārši jāskatās acīs, neizrādot nekādas apnikuma pazīmes. Turklāt skolā ir ārkārtīgi stingri noteikumi. To pārkāpēji tiek sodīti ar publisku kaunināšanu.
5. Izglītība meditācijā
Meditācijas meistara Čogjama Trungpā 1974. gadā dibinātajā Naropas universitātē Kolorādo studentiem ir iespējas apgūt gan budismu, gan vizuālo mākslu. Naropas mācībspēki atzīst, ka savā darbībā iedvesmu smeļas budismā. Universitātē ir kursi, kuros studentiem māca pareizi meditēt, vizuālās mākslas kursi, kā arī teātra, dzejas un dejas kursi. 1998. gadā Naropa saņēma reģionālo akreditāciju.
6. Apgūt lidošanu vai gaišreģa spējas
Mahariši skolas skolēni neapgūst ne matemātiku, ne fiziku, ne literatūru. Toties viņi iemācās transcendentālās meditācijas tehniku, ar kā palīdzību viņi varēs, piemēram, paredzēt nākotni, lidot vai kļūt neredzami… Mahariši skolas filiāles atvērtas Lielbritānijā, Austrālijā un ASV. Tiesa, pret Mahariši skolu filiālēm ir sāktas izmeklēšanas par krāpniecību, naudas izspiešanu un nodokļu nemaksāšanu.
7. Sagatavo zombiju atnākšanai
Mičiganas pavalsts universitāte piedāvā tālmācības kursu, kā ietvaros studenti tiek sagatavoti zombiju apokalipsei. Kurss sākas un beidzas ar “katastrofiska notikuma simulāciju”, pēc kura zemi pārņem zombiji. Studentiem māca, kā rīkoties šādā situācijā.
8. Skola alā
Šī skola guva ievērību ar tās atrašanās vietu, nevis mācību priekšmetu savdabību. Pirms dažiem gadiem Ķīnas ciematā Mjao, kurā dzīvo aptuveni simts cilvēku, tika slēgta skola, jo tajā naudas trūkuma dēļ mācības norisinājās milzīgā alā. Vietējās amatpersonas savu lēmumu pamatoja ar to, ka “skolas telpas” atgādinot alu laikmetu, bet progresīvā cilvēce tādā vairs nedzīvojot.
9. Brīvdomātāju skola
Ņujorkā Bruklinas brīvajā skolā valda, maigi sakot, nepiespiesta atmosfēra, kurā skolēniem ir dotas iespējas dzīvot un mācīties pēc principa “negribu un nedaru”. Arī mācībspēku sastāvs ir gana nenopietns. Tā, piemēram, vēl pirms dažiem gadiem Tibetas vēsturi skolēniem tur mācīja viņu vienaudzis, kam šī nodarbe šķita interesants pašizglītošanās veids.
10. Samuraju un kovboju sertifikāti
Rietumu universitātes Losandželosā studenti var iziet kovboju vai samuraju apmācības kursu. Tā noslēgumā students saņem sertifikātu, kas apliecina, ka viņš tagad ir, piemēram, sertificēts kovbojs.