Diskusijas par tautību nerimst 0
Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija vakar pēc asām debatēm noraidīja Nacionālās apvienības (NA) deputātu priekšlikumu atjaunot kārtību, ka pēc iedzīvotāju izvēles, saņemot jaunu pasi, tajā varētu ierakstīt dokumenta nēsātāja tautību. Tomēr nacionāļi netaisās piekāpties.
“Atņemot cilvēkiem tiesības pasē ierakstīt tautību, zināmā mērā pārkāpts arī tiesiskās paļāvības princips. Tautības ieraksts pasē latviešiem, līviem, romiem un, domāju, arī daudziem krieviem ir savas pašapziņas apliecinājums. Protams, šāds ieraksts nedrīkst būt obligāts, bet veicams tikai tad, ja persona pati to vēlas,” komisijas sēdē skaidroja viens no likumprojekta autoriem Dzintars Rasnačs (NA). Ārlietu ministrijas (ĀM) un Iekšlietu ministrijas (IeM) atzinumus, kuros atbalstīta atteikšanās no tautības ieraksta, viņš uzskata par tendencioziem.
Tomēr komisijas vairākums NA ieceri vērtēja skeptiski. Piemēram, deputāts Aleksejs Loskutovs (“Vienotība”) pauda bažas, ka gadījumā, ja kāds čigāns, nacionālās pašapziņas vadīts, izvēlēsies ierakstīt pasē savu tautību, tad vēlāk var saskarties ar problēmām darba tirgū. Savukārt deputāts un IeM parlamentārais sekretārs Edmunds Demiters uzskata, ka nacionālā pašapziņa jāapliecina ar vārdiem un darbiem, nevis ar ierakstu personas dokumentos. “Esmu kategoriski pret to, ka dažu cilvēku iegribas dēļ tiktu mainīta visa sistēma,” nobeidza Demiters.
Rasnačs gan iebilda, ka runa nav par dažiem cilvēkiem – līdz šā gada 1. aprīlim, kamēr vēl likums pieļāva šādu ierakstu, iespēju pasē paust savu tautību bija izvēlējušies aptuveni miljons cilvēku.
Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) priekšnieka vietnieks Jānis Citkovskis skaidroja – atgriežoties pie tautības ieraksta pasēs, vien par dažām minūtēm pagarināsies pases sagatavošanas laiks. Lielākas problēmas varētu būt ar tautības ierakstu arī elektroniskajās identifikācijas kartēs, jo pēc pašreizējā dizaina uz tām nav vietas, kur to ierakstīt.
Balsojumā ieceri atjaunot brīvprātīgo tautības ierakstu atbalstīja tikai klātesošie NA deputāti Dz. Rasnačs un Kārlis Krēsliņš, kā arī Inga Bite (RP). Pārējie bija pret vai atturējās. “Sākumā gatavojos NA ideju atbalstīt, bet šķiet, ka nacionāļiem vajadzīgs tikai konflikts un izrādīšanās,” pēc sēdes atzina kāds komisijas pārstāvis. Likumprojekta autori tomēr gatavojas pieprasīt likumprojekta izskatīšanu parlamentā pirmajā lasījumā.