Diskrēti par alkoholu Andreja Strokina fotogrāfijās 0

Latvijas Laikmetīgās mākslas centra Ofisa galerijā līdz 5. martam skatāma fotogrāfa Andreja Strokina personālizstāde “Traucējumi un šķēršļi”. Savos darbos mākslinieks ir pievērsies alkohola tēmai, kas izpaužas gan kā savdabīgs psiholoģisks stāvoklis, gan kā ritualizēts kultūras fenomens.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Veselam
8 iespaidīgas lietas, ko kurkuma dod veselībai. Tostarp efektīvi palēnina novecošanos 1
Kokteilis
“Nav jau nekādu noslēpumu” – Dārta Daneviča atklāj, kāpēc nolēmusi pamest Dailes teātri
Lasīt citas ziņas

Izstādes darbi atspoguļo cilvēku vēlmi aizbēgt no realitātes, ar alkohola palīdzību padarīt to vieglāk paciešamu. Dzeršanas kultūra gadsimtiem ilgi caurvij sabiedrības vēsturi, bet šā brīža situācija ir atkarīga no nesenākās pagātnes, kas veido cilvēku sociālo uzvedību. “Alkohola patērēšana vieno dažādas paaudzes un sabiedrības grupas, tā kļuvusi par plaši izplatītu un akceptētu sociālo rituālu, kā arī būtisku publisko pasākumu sastāvdaļu,” stāsta Laikmetīgās mākslas centra pārstāve Santa Mičule. Fotogrāfs pēta šauro robežu starp skaidru realitātes uztveri un reibumu – prāta stāvokli, kurā cilvēks zaudē līdzsvara izjūtu un viņa apziņa transformējas, aizmiglojas. “Šis vairāk bija sevis izzināšanas projekts – vairāk par mani un manu vidi, par iedzeršanas vajadzībām. Šajā projektā es nemēģinu runāt par alkoholismu, par atkarību, bet vispār par sociālo rituālu – pats pie sevis centos saprast, kāpēc ir jālieto alkohols, lai socializētos,” nosaka A. Strokins. Tekstus izstādei mākslinieks lūdzis sacerēt Semjinam Haņinam – dzejniekam no krievu dzejnieku grupas “Orbīta”. Dzejoļus latviski atdzejojis Pēteris Draguns.

Mākslinieks uzskata, ka šī ir parasta tēma. “Manas bildes un projektus vispār raksturo tas, ka pievēršos ikdienišķām lietām. Dzeršana ir tā ikdienas sastāvdaļa, ar kuru saskaramies, nemaz tā īpaši nepiedomājot,” nosaka mākslinieks. Ikdienā alkohola patērēšana vieno dažādas paaudzes un sabiedrības grupas. Šis netikums ir kļuvusi par plaši izplatītu un akceptētu sociālo rituālu. Tā ir arī būtiska publisko pasākumu sastāvdaļa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Fotogrāfs par alkoholismu savos darbos runā tēlaini. Pudele bildēs nemaz neparādās. Alkohola tēma tiek risināta diskrēti un distancēti. “Mani neinteresē klišejas un stereotipi par alkoholismu un dzeršanu. Mēģināju abstraktā un subjektīvā veidā to visu parādīt, jo katram jau tas reibums izpaužas savādāk. Mani interesē cilvēka iekšējais stāvoklis, ko mēģinu izteikt vizuāli,” atklāj A. Strokins. Viņš pēta šauro robežu starp skaidru realitātes uztveri un reibumu – prāta stāvokli, kurā cilvēks zaudē līdzsvara izjūtu un viņa apziņa transformējas, aizmiglojas. Fotogrāfiju ierosmes avoti ir visādi stāsti.

Izstādē izmantotas arī fotogrāfijas no A. Strokina kolekcijas. Viņš antikvariātos un kolekcionāru saietos ir atradis pagājušā gadsimta 30. gadu foto, kuros, gluži tāpat kā mūsdienās, tiek pozēts ar glāzēm rokās, sēžot saviesīgi pie galda.

“Traucējumi un šķēršļi” ir fotogrāfa pirmā personālizstāde Latvijā. Līdz šim viņš piedalījies grupu izstādēs Latvijā un ārvalstīs, sarīkojis personālizstādi “Cilvēki kāpās” Lietuvā. A. Strokins darbojas kā neatkarīgs fotogrāfs, pēdējo gadu laikā ir uzvarējis vairākos nozīmīgos fotokonkursos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.