Diskrēta kaite – urīna nesaturēšana 0
Viņi domā, ka kļūst veci, tādēļ samierinās. Un kauns arī teikt! Bet ārstiem ir padomi, kā rīkoties urīna nesaturēšanas gadījumos…
Ja veselības stāvoklis ļauj iesaistīties sociālajā apritē un darba tirgū, tāda neliela problēma kā urīna nesaturēšana kļūst par galveno iemeslu, kādēļ cilvēks spiests dzīvot izolētībā. Tomēr ārstiem šķiet, ka ir pārāk daudz vīriešu, kuri cieš no urinācijas traucējumiem vai nesaturēšanas, jo uzskata, ka tā ir pašsaprotama novecošanas sastāvdaļa pēc 60 gadu vecuma. Pie speciālista viņi dodas vien tad, kad problēma jau stipri traucē ikdienas aktivitātēs, ietekmē darbaspējas un dzīves kvalitāti.
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas urologs Vilnis Lietuvietis apliecina, ka urinācijas traucējumi un urīna nesaturēšana nav vis novecošanas pazīme, bet gan viena no izplatītām veselības problēmām vīriešiem jau pēc 50 gadu vecuma, jo var norādīt gan uz prostatas palielināšanos, gan kļūt par blakusparādību, lietojot diurētiskus līdzekļus hronisku slimību (cukura diabēta, hipertensijas, sirds saslimšanu) ārstēšanai. Tā skar arī multiplās sklerozes un onkoloģijas slimību pacientus, cilvēkus ar mugurkaula traumām un pēc smadzeņu infarkta vai insulta.
Medicīnas profesionāļu izdevumos ir hipotēze, ka pat tad, ja visi vīrieši dzīvotu līdz 100 gadu vecumam, pilnīgi visiem būtu prostatas radīti urinācijas traucējumi.
Labā ziņa ir tāda, ka urinēšanas problēmas pakļaujas medikamentozai terapijai un ķirurģiskajām tehnoloģijām.
Jā, protams, līdz ar vecumu organismā notiek izmaiņas, un diemžēl tās skar arī priekšdziedzera audus un mazā iegurņa muskulatūru. Tomēr labā ziņa ir tāda, ka urinēšanas problēmas pakļaujas medikamentozai terapijai un ķirurģiskajām tehnoloģijām. Arī izmeklēšanas metožu ir ne mazums: urīna un asins analīze, prostatas specifiskā antigēna (PSA) noteikšana, nieru, urīnpūšļa, prostatas ultrasonogrāfija, urofloumetrija, uzņemtā un izdalītā šķidruma daudzuma reģistrēšana pa stundām visas diennakts laikā, urodinamika, urofloumetrija, transrektāla ultrasonogrāfija… Nav maz!
Situācija ir labojama, ja urīna nesaturēšanas likstas sākas pēc priekšdziedzera operācijām. Kombinēta pieeja nepieciešama pēc muguras vai galvas smadzeņu traumām, kas papildus ietekmē urīnpūšļa kontrolēšanas funkciju. Tādas sekas rada arī neiroloģiskas saslimšanas. Un kurš teica, ka vīriešus šādā veidā neietekmē stress un psihiskas saslimšanas? Tad nepieciešama iemesla novēršana vai pamatslimības ārstēšana.
Pavisam vienkārša diagnosticēšana un ārstēšana ir apakšējo urīnceļu infekciju gadījumā.
Pacienti smīn par ieteikumu bezrecepšu preparātus nelietot bez ārsta apskates, bet Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas urologs Ainārs Treilons brīdina, ka ārstēšana ar jebkuru medikamentu ir piemērota tikai pēc visu varbūtējo risku izvērtēšanas, jo vienam zāles var palīdzēt, citam – veicināt patoloģijas progresu.