Foto – Shutterstock.com

Dinamiskā LED gaisma. Ar ko šīs spuldzes labākas par citām? 1

Jau kādu laiku apgaismojumam izmanto gaismas diodes LED (light emitting diod) un šā modernā apgaismojuma ražošanas tehnoloģija šobrīd strauji attīstās. Tam ir vairāki iemesli.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Salīdzinājumā ar jebkuru citu mākslīgo apgaismojuma veidu LED spuldze, sākot no ražošanas līdz utilizācijai, ir videi visdraudzīgākā. Tā neizdala ultravioletos un infrasarkanos starus, nerada lieku siltumu. Elektroenerģiju pārvēršot 90% gaismā, spuldze ir ļoti ekonomiska. Speciālisti uzsver, ka LED spuldze nesatur dzīvsudraba gāzi vai kaitīgo volframu. Tehniskie rādītāji LED ir intriģējoši, vienkāršai veikalā nopērkamai spuldzei ir 30 000 – 50 000 stundu darbības laiks, neierobežotas ieslēgšanas, izslēgšanas reizes, lielisks krāsas pārvades koeficients.

Jaunākais LED tehnoloģijas evolūcijas sasniegums ir COB LED (Chip on Bord), kas savu uzvaras gājienu sāka 2010. gadā. Ražošanas sākuma periodā vienai gaismas diodei bija maza jauda. Lai LED spuldze savāktu nepieciešamo, tajā ievietoja daudzas diodes un spuldzes atgādināja mirgojošas kukurūzas vālītes. Tagad COB tehnoloģija ļauj ar zelta (!) vadiņiem sastiprināt kopā diodes (līdz 70 gab. 1cm2), izveidojot dažāda izmēra gaismas čipus. Ar vienu jaudīgu gaismas elementu var radīt gaismu, kas līdzvērtīga 400 W (un vēl vairāk) kvēlspuldzes spīdumam. Ar Multi Chip LED tehnoloģiju panāk viena punkta gaismas izstarojuma efektu, kas nodrošina vienmērīgu apgaismojumu, neradot savstarpēju gaismas staru pārklāšanos (interferenci). Apgaismojumu var regulēt automātiski no distances un ar dimmeri izmainīt spilgtumu un krāsas. Par mikročipa dzesēšanas sistēmu kalpo pats apgaismes ķermeņa korpuss.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sākumā COB lietoja industriālo gaismekļu ražošanā. Birojos, noliktavās un ražošanas telpās tas izkonkurē halogēnās un luminiscējošās dienasgaismas spuldzes. Šobrīd tehnoloģiju izmanto arī parasto sadzīves LED spuldžu ražošanā. Gaisma ir vienmērīga, utilizējot nav problēmu ar dzīvsudraba tvaikiem. Lampas ir modernas, piemēram, speciālās trauksmes sistēmas LED lampas ir aprīkotas ar papildu opciju. To korpusā atrodas akumulators, kas trauksmes gadījumā, ēkā nodziestot elektrībai, darbina lampas avārijas režīmā. Taivānā ražotajam LED pagalma prožektoram transformators MW ir iekausēts gumijā un nosegts ar alumīnija korpusu. Tā mitruma izturības pakāpe ļauj to pusstundu turēt iegremdētu ūdenī un tam ir septiņu gadu garantija. Lampu kalpošanas laiks ir desmit gadi, energotaupība 75 – 85% salīdzinājumā ar kvēlspuldzēm un 40% ar luminiscējošām spuldzēm.

“Megamann” LED spuldzes ražo Anglijā, “Leduro” Krievijā, “MaxLed” Polijā. Populārajai Austrumāzijas produkcijai ir dažāda – zema, vidēja un augsta – kvalitāte. LED gaismu lielā cena ir pagātnē. Cenas ir jūtami sarukušas un turpina pazemināties. Jāuzmanās no zemas kvalitātes spuldzēm, kas var sarūgtināt. Labāk iepirkties solīdā specializētā uzņēmumā. Pērkot der atcerēties, ka saglabāts preces čeks dod tiesības divu gadu laikā bojāto preci nomainīt.

Nu jau drīz LED gaismas efektīvi aizstās tradicionālas kvēlspuldzes, cerības neattaisnojušās ekonomiskās un karstās halogēnās spuldzes.

Uzziņa


Gaismas avots izstaro gaismas plūsmu dažādos virzienos ar atšķirīgu intensitāti. Izstarojama intensitāti noteiktā virzienā sauc par gaismas stiprumu (F) un mēra kandelās (cd). Gaismas avota spilgtums L ir galvenais faktors cilvēka acs gaismas sajūtas līmenim. Mēra kandela uz m2 – (cd/m2).

Gaismas plūsmu F mēra lūmenos (lm). Tā ir izstarotās enerģijas daudzums, kas laika vienībā plūst caur laukuma vienību un raksturo gaismas avota jaudu. Apgaismojumu (Е) mēra luksos (lk). Tas attēlo krītošās gaismas plūsmu pret apgaismojamo laukumu. Apgaismojums vienāds ar 1 lk, ja 1lm gaismas plūsma vienmērīgi izdalās pa laukumu 1m2 platībā.

Gaismas atdeve (h) parāda, ar kādu ekonomiskumu patērējamā elektriskā jauda pārvēršas gaismā. Mērvienība: lūmens uz vatu (lm/W).

Gaismas avota krāsas temperatūra tiek noteikta, salīdzinot tā saukto melno ķermeni un parādās kā melnā ķermeņa līnija. Mēra kelvinos (K). Eksistē trīs galvenās gaismas krāsainības: silti baltā < 3300 К, neitrāli baltā 3300 – 5000 К, dienasgaismas baltā > 5000 К.

Reklāma
Reklāma

Krāsas pārvades koeficients attēlo attiecību starp ķermeņa dabisko krāsu un šā ķermeņa redzamo krāsu, apgaismojot ar etalona gaismas avotu. Gaismas avots ar gaismas pārvades rādītāju Ra =100 izstaro gaismu, kas optimāli ataino visas krāsas, – kā gaismas etalona avota gaisma. Jo zemāks ir Ra, jo sliktāk redzamas apgaismojamā objekta krāsas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.