Dimants: labāk viens medijs, bet spēcīgs 0

Labāk, lai Latvijā ir viens spēcīgs medijs nekā divi vāji, intervijā aģentūrai BNS sacīja Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) vadītājs Ainārs Dimants, kurš personīgi uzskata, ka nevajadzētu izslēgt arī Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas ziņu dienestu apvienošanu nākotnē.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Dimants norādīja, ka principā lēmums par to, ka Latvijā jāveido jauns sabiedriskais medijs, jau ir pieņemts, proti, vecā sastāva NEPLP izstrādāja koncepciju, iesniedza valdībā un tā bija pēdējā saskaņošanas stadijā.

“Vēsture ir tāda, ka padome šo dokumentu ir jau vienu reizi atbalstījusi,” sacīja Dimants un piebilda, ka raidorganizāciju vadītājiem bijis laiks, lai to skaidrotu saviem darbiniekiem un mēģinātu pārliecināt iesaistīties.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņaprāt, iepriekšējā sasaukuma padome pieļāvusi lielu kļūdu, neiesaistot šajā procesā radio un televīziju pārstāvjus, kā arī ekspertus.

“Pārmaiņu procesā ir ļoti svarīgs leģitimitātes process, lai būtu atbalsts, lai cilvēki būtu iesaistīti. Tā ir bijusi viena no lielākajām kļūdām visā šajā procesā iepriekšējās padomes laikā. Ja jau pat Latvijas Radio, kas ir tepat aiz stūra, saka, ka viņi nav bijuši informēti, piedodiet, tā nav bijusi mūsu atbildība. Domāju, ka tika maz darīts, lai cilvēkus iesaistītu, kritiski maz darīts gan attiecībā uz mediju ekspertiem, ar kuriem apgājās visai aroganti, gan attiecībā uz sabiedrisko raidorganizāciju darbiniekiem,” atzina Dimants.

Viņš prognozēja, ka valdība lēmumu par vienota sabiedriska medija izveidi pieņems maijā.

“Pretēji tam, kas kaut kur ir izskanējis, manuprāt, nav jāgaida nekādi gadi, tas ir process, ko sākt tīri juridiski varam kaut vai šogad. Pieņemam lēmumu, ka pakāpeniski tiek veidots jaunais medijs, kas nozīmē, ka var jau izveidot pamatstruktūru,” uzskata Dimants.

Sarunā ar aģentūru BNS viņš uzsvēra, ka viens no galvenajiem argumentiem par vienotu sabiedrisku mediju izriet no tā, ka Latvija ir neliela valsts un, lai izturētu konkurenci ar citiem, spēki jāapvieno.

“Konkurence elektronisko mediju tirgū, gan vispār piedāvājumā līdz ar tehnoloģiju attīstību tikai palielinās. Tad ir jautājums, vai, ņemot vērā šos apstākļus, kā arī to, ka notiek mediju konverģence, vai sabiedriskais medijs nebūs konkurētspējīgāks kā vienots veselums ar savu iekšējo sinerģiju? Ir dažādi modeļi, kā to var iekšēji būvēt, bet tas ir tomēr vienots medijs,” pastāstīja Dimants.

Paužot savu personīgo viedokli, jo NEPLP kopējās nostājas vēl nav, Dimants teica, ka nevajadzētu nākotnē izslēgt arī Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas ziņu dienestu apvienošanu.

Reklāma
Reklāma

“Mans redzējums personiski ir, ka pirmajā fāzē ziņu dienestus varētu arī neapvienot, par to varētu būt runa otrajā fāzē. Es gribētu, lai to mēs pilnīgi tomēr neizslēgtu. Problēma ar ziņu dienestu apvienošanu ir, ka zūd skatu punktu daudzveidība. Mēs nevaram teikt, ka zūd viedokļu daudzveidība, jo profesionāli veidotām ziņām ir viedokļu daudzveidība. Bet skatu punkta daudzveidība tomēr zūd, jo, lai arī mēs ievērojam objektivitātes kritēriju ziņu veidošanā, tomēr subjektīvais žurnālista, redakcionālais skatījums tas jau jebkurā gadījumā paliek, kaut vai tēmu izvēles līmenī, kaut vai virsrakstu izvēles līmenī, kaut vai līmenī, ko attiecīgajā tēmā saskatām, ko izceļam. Par to ir bažas. Bet, no otras puses, atgriežamies pie resursu koncentrācijas un sinerģijas,” sacīja Dimants.

Pēc viņa vārdiem, nevietā būtu sapņot un neņemt vērā reālo Latvijas situāciju.

“Mēs jau varam ļoti daudz ko gribēt, mēs varam gribēt BBC ar nezin cik kanāliem, bet esam neliela valsts un mums ir jārīkojas pēc tām iespējām maksimāli efektīvi un racionāli. Sapņošana par to, kā būtu vēl labāk, ja būtu, tā būtu nevietā. Ja mēs varam atļauties divus ziņu dienestus, uz priekšu, tas būtu labāk, bet, ja mēs skatāmies, ka tomēr mums nepietiek resursu, runa ir arī par cilvēku resursiem, tad labāk, lai ir viens, bet spēcīgs, un ar mazāk skatu punktiem, bet ar viedokļu daudzveidību, nekā divi vāji un ar vairākiem skatu punktiem. Te diemžēl ir tā dilemma, kur tā izvēle jāizdara,” paskaidroja NEPLP priekšsēdētājs.

Jaunam sabiedriskam medijam varētu būt sava uzraudzības padome, pieļāva Dimants.

Jau ziņots, ka NEPLP pašlaik būtiski pārstrādā Valsts sekretāru sanāksmē pērn izsludināto koncepciju, kas paredz jauna Latvijas sabiedriskā medija izveidi. Tajā bija trīs modeļi, kas notiek ar Latvijas Radio un Latvijas Televīziju.

Taču jaunievēlētā NEPLP, paredzams, vienosies par pieciem modeļiem, kurus virzīt tālāk izskatīšanai valdībā. Padome izteiks arī savu viedokli, kuru no tiem uzskata par labāko. Ar sabiedriskā medija iespējamajiem darbības modeļiem NEPLP iepazīstinās tuvākajā laikā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.