Dimanta galva ripos 8
Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputātu vairākums nobalsoja, ka Nacionālās elektroniskās plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) priekšsēdētājs Ainārs Dimants ir atlaižams no ieņemamā amata, jo viņam vairs neesot laba reputācija. Pārējie Saeimas ievēlētie padomes pārstāvji – Aija Dulevska, Dainis Mjartāns un Ivars Zviedris – savu reputāciju neesot sabojājuši, tāpēc var turpināt strādāt. Taču galīgo lēmumu pieņems Saeima nākamo trešdien ārkārtas plenārsēdē, kur lems par katru padomes locekli atsevišķi, kā to liek Saeimas Kārtības rullis.
Komisija divu stundu garā sēdē centās atrast juridisko pamatojumu Dimanta atbrīvošanai. Jau iepriekš bija skaidrs, ka iemeslu atradīs, un savu balsi par šo lēmumu atdeva pat Boriss Cilevičs no “Saskaņas”. Tiesa, deputāti nebija viennozīmīgi noskaņoti, ka tas jādara. Kārlim Šadurskim, kurš visasāk uzstājās par Dimanta brīvlaišanu, nepiekrita, piemēram, Lolita Čigāne (“Vienotība”) un Imants Parādnieks (Nacionālā apvienība), taču Parādnieka partijas biedre, Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītāja Inese Laizāne bez vārda runas bija noskaņota, ka Dimantam ir slikta reputācija.
Paskaidrošu, ka padomes loceklis var atstāt amatu pēc paša vēlēšanās, kā arī tad, ja neattaisnoti nav piedalījies padomes darbā, bet šis gadījums ar to nav saistīts. Šadurska kungs bija pamanījis, ka NEPLP priekšsēdētājs nevis aiz neuzmanības, bet gan apzināti esot pārkāpis likumu par budžetu un finanšu vadību, piemēram, Latvijas Radio un Latvijas Televīzijai 2014. gada avansā ir samaksāti 1,7 miljoni eiro valsts budžeta naudas. Dimants taisnojas, ka atsevišķi maksājumi par 2014. gada īstenotajiem ilgtermiņa projektiem, piemēram, seriāliem, ir veikti 2015. gada sākumā, bet kādi projekti tiek un tiks īstenoti līdz 2015. gada beigām. Valstī tā jau kļuvusi par ierastu praksi, ka gada beigās tiek ātri iztērēta nauda, jo likums to neļauj pārcelt uz nākamo gadu. Bieži tas notiek neefektīvi. Dimants uzskata, ka šoreiz nauda nav iztērēta tērēšanas pēc, bet atbilstoši labas pārvaldības principiem rezervēti plānoto projektu veikšanai attiecīgajā brīdī. Valsts kontrole konstatējusi arī citas nepilnības, taču kopumā, veicot NEPLP finanšu pārskatu par 2014. gadu, atzinusi, ka tas ir sagatavots pārskatāmi un saprotami. Patlaban NEPLP strādā pie VK ieteikumu novēršanas.
To, ka VK atklātās nepilnības nevar būt par pamatu Dimanta reputācijas graušanai, atzinusi arī pie NEPLP izveidotā sabiedriski konsultatīvā padome. Tās pārstāve Vita Tērauda pastāstīja, ka otrdien notikusi konsultatīvās padomes ārkārtas sēde un padomes pārstāvji esot satraukti par to, ka Saeimas deputāti aicina atlaist NEPLP. Padome apspriedusi VK revīzijas ziņojumu un secinājusi, ka tas ir pozitīvs tādā ziņā, ka esot ieteikumi, kas jāievieš, un tas pašlaik tiek darīts. Tērauda deputātiem atgādināja, ka NEPLP ir neatkarīga iestāde, kuru nevar politiski ietekmēt, un “mēs ar bažām raugāmies, ka šis ir viens veids, kā neatkarība tiks drupināta”. Viņa atzina, ka sēdē, izvērtējot vienpadsmit Saeimas deputātu iesniegumu par NEPLP atlaišanu, padomes pārstāvji konstatējuši, ka iesniegums nav likumīgs, jo tam nav juridiska pamatojuma, kāpēc būtu jālemj par padomes atcelšanu, un tas neesot pamatots arī ar labas pārvaldības principiem.
Komisijas vairākuma deputāta pārliecināšanai par Dimanta atstāšanu amatā nelīdzēja arī Saeimas Juridiskā biroja jurista Gata Melnūdra skaidrojums, ka finanšu revīzija un konstatētie pārkāpumi nevar būt par likumīgu pamatu personas atbrīvošanai. Bet tas var būt kā priekšnoteikums, lai konstatētu konkrētās personas labās reputācijas trūkumu. “Komisijas uzdevums ir konstatēt, vai, pastāvot šiem apstākļiem, ir pamats uzskatīt, ka konkrētais padomes loceklis ir zaudējis labu reputāciju. Finanšu darbība pati par sevi tradicionāli netiek saistīta ar labas reputācijas zaudēšanu. Ja persona ir sevi diskreditējusi, atradusies neīstajā laikā un neīstajā vietā, ja ir notiesājošs spriedums, tad gan var uzskatīt, ka reputācija ir zudusi,” sacīja jurists.
Tiesa, par Dimanta atbilstību amatam asus vārdus sacīja komercmediju pārstāvji. Piemēram, Uģis Polis, Eiropas hitu radio vadītājs, vaicāja: “Kā tas ir iespējams, ka valsts medijā skan rupjības, kuras es saklausu desmit līmeņos, šodien es tiku līdz ceturtajam līmenim. Aizvakar iesniedzu vēstuli NEPLP par ārlietu ministra ķengāšanu un šodien vēl neesmu atguvies no paziņojuma, ka Latvijas Radio ir atzinis, ka ētikas kodekss nav pārkāpts. Tad sakiet, lūdzu, kurā brīdī tas būs pārkāpts? Desmitajā līmenī ir dziesma latviešu valodā, kuras izpildītāji aicina krematorijā dzīvus sadedzināt cilvēkus, kas ir savādāki nekā viņi. Vai man tiesā jāvēršas, lai to visu apturētu? Dimanta kungs ir atbildīgs par to, ka šī situācija tiek risināta šeit, Saeimā, tā vietā, lai nekavējoties atvainotos sabiedrībai par to, ka rupjības ir nepieņemamas.”
Savukārt Baiba Zūzēna, mediju grupas “MTG TV” grupas Latvijā vadītāja, uzsvēra, ka NEPLP trūkst konceptuāli stratēģiska skatījuma sabiedriskā pasūtījuma jautājumā, ka joprojām nav zināmas tās vērtības, kas būtu pasūtāmas. “Konkrētajā gadījumā Radio 5 vajadzētu būt tādam, kādu mēs gribam redzēt Latvijas jaunatni,” atzina Zūzēna.
Bet Latvijas Žurnālistu asociācijas pārstāvis Rolands Tjarve aicināja deputātus izveidot komisiju, kurā iekļautu nevalstisko organizāciju pārstāvjus un kura izvērtētu elektronisko mediju pārvaldību un uzraudzību.” Saeimā, tāpat kā ārpolitiskajām debatēm, jābūt arī mediju politikas debatēm vismaz reizi gadā. Vispusīgi ir jāizvērtē NEPLP darbība, un Saeimai jāķeras pie izmaiņām likumos, lai to var nodrošināt pilnā apmērā. Viena Dimanta vai visas padomes atlaišana te nelīdzēs,” norādīja Tjarve.