Dilonis aktuāls līdz pat mūsdienām 0
Tuberkuloze gan ir sena, tomēr joprojām aktuāla infekcijas slimība. Agrāk dilonis bija raksturīgs nabadzīgiem inteliģences slāņiem, bet mūsdienās – gan mazturīgiem, gan bagātiem.
Pēc Pasaules Veselības organizācijas aicinājuma 24. martā visā pasaulē atzīmē Pasaules tuberkulozes dienu. Galvenais nosacījums cīņā pret šīs slimības izplatību ir profilakse un agrīna diagnostika, jo laikus atklāta slimība ir vieglāk ārstējama un rada mazāku risku apkārtējiem.
Pērn bīstamā infekcijas slimība Latvijā prasīja vismaz 76 cilvēku dzīvību. Šogad jau vairākiem atklāta multirezistentā tuberkuloze. Tas nozīmē, ka slimības izraisītāji ir nejutīgi pret diviem visefektīvākajiem prettuberkulozes medikamentiem. Tā notiek, ja zāles lieto neregulāri vai nepabeidz ārstēšanas kursu. Tad slimība progresē, kļūst grūti ārstējama vai pat neuzveicama.
Tuberkulozes pazīmes sākumā ir grūti pamanāmas, bet, slimībai attīstoties, kļūst arvien izteiktākas. Noteikti jāvēršas pie ģimenes ārsta vai plaušu speciālista, ja klepus nepāriet trīs nedēļas un ilgāk, ir ilgstošs nogurums, nespēks, svīšana naktīs, svara zudums, asiņu piejaukums krēpās, paaugstināta ķermeņa temperatūra un sāpes krūtīs. Ārsts norīkos izmeklējumus, tostarp plaušu rentgenoloģisku izmeklēšanu un krēpu analīzes.
Pneimonoloģe Gunta Kirvelaite brīdina, ka ārstēšanas laikā stingri jāievēro disciplīna, it īpaši zāļu lietošanas kārtība. Prakse ir pierādījusi, ka, stingri kontrolējot terapiju, ārsti var sekot līdzi pacienta atveseļošanās gaitai un laikus novērst zāļu iedarbības iespējamās blaknes. Turklāt, ja zāles lieto neregulāri, var rasties slimības grūti ārstējamās formas. Tāpēc, ja pacients nav ieradies noteiktajā laikā saņemt savu zāļu devu, mediķi viņu uzmeklē, zvana un atgādina. Medikamenti jālieto regulāri un tik ilgi, kamēr ārsts apstiprina izveseļošanos.
Šāda kārtība ir atbalsts arī pašam pacientam, jo saslimušais zina, ka viņš nav palicis viens ar gadiem ilgi ārstējamo slimību. Ierodoties ambulatorajā nodaļā, speciālisti aprunāsies, uzklausīs un uzmundrinās.
Ārstēšanas laikā jālieto pilnvērtīgs uzturs un jāizvairās no pārpūles, smaga fiziska darba un stresa. Medikamentu iedarbību samazina alkohols un tabakas dūmi.
Izplatītākā ir plaušu tuberkuloze, tomēr slimība var attīstīties arī citās ķermeņa daļās, piemēram, kaulos, limfmezglos, nierēs. Pēdējo gadu laikā mediķi arvien vairāk cilvēkiem atklāj saslimšanu ar tuberkulozes tā dēvētajām kombinētajām formām vai daudzlokalizāciju tuberkulozi. Līdz šim tā lielākoties izpaudusies kopā ar HIV infekciju, taču dažkārt konstatētas pat piecas tuberkulozes lokalizācijas – liesas, zarnu, nieru, limfmezglu, balsenes un mutes dobuma (retāk) tuberkuloze.
Svarīgi
• Slimību izplata tikai tie, kuri slimo ar plaušu tuberkulozi.
• Slimības izraisītājs apkārtējā vidē izplatās pa gaisu, kad infekciozs, neārstēts plaušu tuberkulozes slimnieks klepo, šķauda vai pat runā un elpo.
• Tuberkulozes nūjiņa apkārtējā vidē ir ļoti noturīga – nevēdinātu telpu gaisā tā saglabājas pat vairākas stundas.