Pexels.com

Dīkstāves pabalsts būs arī pašnodarbinātajiem, kas atgriežas no bērnu kopšanas atvaļinājuma 0

Uz dīkstāves pabalstu varēs pretendēt autoratlīdzību saņēmēji, individuālie komersanti un pašnodarbinātās personas, kas atgriežas darbā no bērnu kopšanas atvaļinājuma, paredz valdības atbalstītās izmaiņas noteikumos “Par dīkstāves pabalstu pašnodarbinātām personām, kuras skārusi Covid-19 izplatība”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Kultūras ministrijas (KM) ierosinātie un valdības atbalstītie grozījumi paredz, ka minētās personas, kuras dīkstāves laikā atgriežas darbā no bērnu kopšanas atvaļinājuma, var pretendēt uz dīkstāves pabalstu 100% apmērā no piešķirtā vecāku pabalsta par sešu mēnešu periodu pirms ārkārtējās situācijas izsludināšanas. Pabalsts mēnesī nevar pārsniegt 700 eiro.

Vienlaikus grozījumi paredz, ka dīkstāves pabalstam Valsts ieņēmumu dienestā varēs pieteikties arī autortiesību un blakustiesību īpašnieku, kuri saņem autoratlīdzības, norādīja ministrijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā pavēstīja kultūras ministrs Nauris Puntulis (VL-TB/LNNK), šie precizējumi ir īpaši būtiski tiem, kuru autortiesību ienākumi no autortiesību un blakustiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācijām ir nelieli.

“Saskaņā ar Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūras/Latvijas Autoru apvienības (AKKA/LA) sniegtajiem datiem 91% no visiem autoratlīdzību saņēmējiem vidēji mēnesī saņem mazāk par 200 eiro, lielākā daļa – vidēji 95 eiro un tikai 19 personām šie ieskaitījumi pārsniedz 700 eiro,” akcentēja Puntulis.

Pamatojot grozījumu nepieciešamību, KM norādījusi, ka radošo profesiju pārstāvji – autori un izpildītāji – dīkstāves laikā var saņemt autoratlīdzības maksājumus par darba lietojumu, kas veikts pirms ārkārtējās situācijas noteikšanas.

Radošo profesiju pārstāvji tās var saņemt gan no autortiesību un blakustiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācijām, gan no pašiem darbu lietotājiem. Tomēr šie līdzekļi nav uzskatāmi par ienākumiem no saimnieciskās darbības dīkstāves periodā, jo tie attiecas uz darba tiesību lietojumu pirms šī perioda.

Par Covid-19 izraisītās krīzes skartām pašnodarbinātām personām līdz ar izmaiņu stāšanos spēkā būs uzskatāmas fiziskas personas, kas reģistrējušās Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicēji, ir veikušas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas kā pašnodarbinātas personas, autoratlīdzības saņēmēji, mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji vai individuālie komersanti un kuras dīkstāves periodā nav guvušas ienākumus no saimnieciskās darbības.

Vienīgais izņēmums attiecībā uz dīkstāves periodā gūtiem ienākumiem no saimnieciskās darbības tiks attiecināts uz autortiesību un blakustiesību kolektīvā pārvaldījuma organizāciju izmaksātajām, kā arī individuāli saņemtajām autoratlīdzībām, norādīja ministrijā.

Reklāma
Reklāma

Pieņemot grozījumus Ministru kabineta noteikumos, uz dīkstāves pabalstu varēs pretendēt arī individuālie komersanti, kuri veikuši valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas kā pašnodarbināta persona.

Patlaban dīkstāves pabalstu pašnodarbinātai personai nosaka 75% apmērā no saimnieciskās darbības ienākumiem, atskaitot aprēķinātās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

“Tādējādi objekts, no kura aprēķina pabalsta apmēru, samazinās atkarībā no iepriekš aprēķinātājām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, un veidojas situācija, ka, jo vairāk iepriekš maksātas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, jo mazāks ir pabalsta apmērs,” norāda ministrija.

Lai nodrošinātu, ka dīkstāves pabalsta apmērs nesamazinātos atkarībā no samaksātā valsts sociālo apdrošināšanas obligāto iemaksu apmēra, un nodrošinātu līdzīgu dīkstāves aprēķināšanas principu kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem, grozījumi paredz, ka pašnodarbinātai personai dīkstāves pabalsta apmēru nosaka 75% apmērā no attiecīgās personas vidējā valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekta apmēra pēdējos divos noslēgtajos ceturkšņos, bet ne vairāk kā 700 eiro mēnesī.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.