Digitāls rīks palīdzēs vērtēt deputātu kandidātus 0

Aicinot piedalīties vēlēšanās un radīt gudrāku Saeimu, biedrība “Nācija pret stagnāciju” ar “Re:Baltica” un “Sabiedrība par atklātību – Delna” padomu radījusi digitālu rīku “Lielā Saeimas svītrošana”.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Atzīmējot kritērijus, kam jāatbilst deputātam, digitālais rīks vēlētājiem radīs “špikeri”, kuri deputātu kandidāti 13. Saeimas vēlēšanās ir svītrojami un kuriem ievelkams plusiņš, portālu LA.lv informēja biedrības pārstāvji.

Digitālais rīks pieejams interneta vietnē www.svitrosana.lv

CITI ŠOBRĪD LASA

“Parlamenta vēlēšanas salīdzināmas ar darbinieka atlases procesu, kurā vēlētājs pieņem darbā Saeimas deputātus, kuru lēmumi ietekmē teju visas mūsu dzīves jomas. Mums katram ir priekšstats, ko sagaidām no izciliem viesmīļiem, programmētājiem, vai policistiem. Kāpēc lai ar Saeimas deputātiem būtu savādāk?

Digitālais rīks “Lielā Saeimas svītrošana” ļaus vēlēšanās veikt izvēli, kas ir balstīta uz faktiem, nevis pieņēmumiem, skaļiem saukļiem un emocijām.

Ceram, ka tas rosinās vēlētājus aizdomāties par to, kādam ir jābūt labam deputātam, un palīdzēs novērtēt kandidātu atbilstību amatam, lai vēlēšanu dienā – 6. oktobrī izdarītu gudru izvēli, sevis izvēlētajā sarakstā ievelkot krustiņu labākajiem un izsvītrojot neatbilstošos,” stāsta biedrības “Nācija pret stagnāciju” valdes priekšsēdētājs Edgars Pētersons.

Vienlaikus E. Pētersons uzsver: “Mēs ticam demokrātijas principiem par viedokļu dažādību. Tāpēc šis rīks nenosoda, neatlasa un nekritizē politiskās pārliecības vai ideoloģijas, bet gan vērtē katra kandidāta individuālo piemērotību deputāta amatam. Kvalificētākie un profesionālākie cilvēki neatkarīgi no politiskās piederības spēs sastrādāties valsts labā. Pēc savai pārliecībai un vērtībām atbilstošākā kandidātu saraksta izvēles, šis rīks vēlētājam ir kā pēdējais solis ceļā uz pilnu gatavību vēlēšanām, sniedzot priekšstatu par sarakstā iekļauto personu piemērotību Saeimai.”

Digitālā rīka – špikera pamatā ir rūpīgs un atbildīgs deputātu kandidātu izvērtējums, balstoties uz publiski pieejamo informāciju un konsultācijām ar ekspertiem no “Sabiedrība par atklātību – Delna” un pētnieciskās žurnālistikas centru “Re:Baltica”.

Reklāma
Reklāma

Digitālajā rīkā iespējams deputātus novērtēt pēc 11 dažādiem kritērijiem – augstākā izglītība, darbība sabiedriskajās organizācijās, skaidras naudas uzkrājumi zem 8600 EUR, parādsaistības zem 200 000 EUR, nav korupcijas un citu kriminālpārkāpumu, nav interešu konfliktu, laba ētika un pārvaldība, Saeimas pieredze un iesaiste Saeimas darbā – Saeimas sēžu apmeklējums, uzstāšanās sēdēs, atturēšanās balsojumos.

Katram izvēlētajam kritērijam kandidātu vērtējumā ir vienāds svars.

Ja kandidātam kritērijs izpildās, tiek piešķirts “+1” punkts. Ja kandidātam kritērijs neizpildās, tiek piešķirts “-1” punkts. Ja punktu summa ir pozitīva, tad digitālajā vēlēšanu biļetenā kandidātam norāda atzīmi “pluss”.

Ja summa ir negatīva, tad kandidātam biļetenā norāda atzīmi “svītrojums”. Ja summa ir nulle, tad kandidātam atzīmes netiek veiktas. Ņemot vērā, ka ne visi kritēriji ir piemērojami visiem kandidātiem, piemēram, pieredze Saeimā, kritēriji, kas attiecas tikai uz specifisku grupu, neietekmē citu kandidātu vērtējumu.

Biedrību “Nācija pret stagnāciju” izveidojis radošās aģentūras “Weekend” stratēģiskais plānotājs un partneris Edgars Pētersons kopā ar domubiedriem ar mērķi veicināt pilsonisko aktivitāti un atbildīgu rīcību Saeimas velēšanās, sniedzot vēlētājiem informāciju par Saeimas kandidātiem un balsošanas iespējām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.