Publicitātes foto

Digitālā plaisa un darbavietu zudums – kā tehnoloģijas maina darba tirgu 0

Digitālo tehnoloģiju attīstība ievieš ievērojamas izmaiņas vairākās nozarēs, tai skaitā darba tirgū. Kaut gan sabiedrību māc bažas par izzūdošām profesijām un darbavietām šo pārmaiņu rezultātā, uztraukumam nav pamata, jo darba tirgus, pateicoties tehnoloģiju nozares attīstībai, kļuvis tikai par ieguvēju, nevis zaudētāju.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Par to, kā tikt līdzi digitālās pasaules attīstības tempam un pielāgoties nodarbinātības nozares pārmaiņām, stāsta tehnoloģiju uzņēmuma Huawei eksperti un Latvijas Personāla vadīšanas asociācijas valdes priekšsēdētāja Eva Selga.

Svarīgi mazināt digitālo plaisu

Pandēmija ir paātrinājusi digitalizācijas tempus un skaidri parādījusi, ka mums jāuzlabo neaizsargāto sabiedrības grupu digitālās prasmes un jānodrošina, lai visiem cilvēkiem saglabātos vienādas iespējas. Turpinot par digitālo plaisu, Eiropā tikai ceturtdaļai vecāka gadagājuma cilvēku ir digitālās pamatprasmes – pastāv risks, ka tiem, kam šo prasmju trūkst, var būt grūtības gan darba vidē, gan, saņemot pirmās nepieciešamības preces un pakalpojumus, piemēram, pārtiku un medikamentus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču ir vērojama pozitīva tendence – šodienas cilvēki augstāko izglītību uztver kā mūžizglītības procesu ar neskaitāmām iespējām, tādēļ arvien lielāku popularitāti gūst tiešsaistes kursi dažu mēnešu garumā. To ietvaros cilvēki var ātri pārkvalificēties jaunām darbavietām, jo īpaši digitālās pratības jomās.

Tāpat arvien biežāk veidojas uzņēmumu un akadēmisko spēku partnerības, palīdzot cilvēkiem dažādos vecuma posmos iegūt digitālajam laikmetam nepieciešamo profesionālo izglītību. Lai gan digitālās prasmes šobrīd vēl nav obligāta prasība visās darbavietās, tās sniedz ievērojamas priekšrocības darba tirgū. Tāpēc svarīgi radīt iespējas visām sabiedrības grupām apgūt nepieciešamās pamatzināšanas.

Piemēram, uzņēmums Huawei īsteno dažādas tehnoloģiju apmācību programmas visā pasaulē. Viena no tām ir 2008. gadā uzsāktā programma “Seeds for The Future”, kas tiek īstenota arī Latvijā. Tā sniedz iespēju augstāko izglītības iestāžu studentiem iegūt kvalitatīvu un aktuālu informāciju par jaunākajām tehnoloģijām, IKT nozari, kā arī kopumā veicina jaunu speciālistu skaita pieaugumu visā pasaulē.

“Lai tiktu līdzi mūsdienu pasaules attīstībai, mums ir jāizmanto digitālās tehnoloģijas, apvienojot pasaules labākos prātus ar labākajiem augstākās izglītības resursiem un tādējādi veicinot nodarbinātības nozares attīstību, kompetentu darbinieku radīšanu un reizē nodrošinot visiem vienlīdzīgas iespējas,” skaidro “Huawei Technologies Latvia” komunikācijas vadītāja Inese Šuļžanoka.

Plašāka sieviešu iesaiste tehnoloģiju nozarē

Viena no uzņēmuma Huawei prioritātēm digitālās plaisas mazināšanā ir arī mērķtiecīgs darbs uz sieviešu iesaisti tehnoloģiju nozarē. Šim mērķim ir izveidotas vairākas apmācību programmas, tostarp – “Sieviešu līderības skola digitālajam laikmetam” un “Huawei Women Developers”, tiek rīkoti semināri un konferences.

Reklāma
Reklāma

Tradicionāli tehnoloģijas tiek saistītas ar ko vīrišķīgu, un sabiedrībā pastāv stingri iesakņojušies dzimumu stereotipi, kas sievietēm karjeras uzsākšanu šajā nozarē padara sarežģītāku. Lai tas mainītos, jānotiek pārmaiņām gan izglītības sistēmā, gan sabiedrības uzskatos.

“Digitalizācijas laikmetā mums jārada vairāk iespēju un jāsniedz atbalsts sievietēm, lai nodrošinātu pieejamu izglītību un apmācības, kas ir būtiski konkurētspējas veicināšanai digitālajā ekonomikā. Ir pierādījies, ka, nodrošinot šīs prasmes sievietēm, tiek veicināta sociālā integrācija, kā arī veidota iekļaujoša un daudzveidīga sabiedrība,” skaidro Inese Šuļžanoka.

Digitalizācija maina darba tirgu un vidi

Kaut gan digitalizācijas ietekmē samazinās darbaspēka pieprasījums noteiktās profesijās, kas saistītas ar manuālu fizisko darbu, palielinās pieprasījums pēc inženieriem un operatoriem dažādās tehniskās un sabiedrībai būtiskās nozarēs, piemēram, ražošanā un augstajās tehnoloģijās.

Digitalizācijas ietekmē radušās darbavietas kompensē tos darbus, kas ierasti ir nogurdinoši, bīstami un monotoni.

“Gan mūsu dzīve, gan darba vide nepārtraukti mainās un attīstās. Ja mēs salīdzinām darba tirgu Latvijā pirms pieciem gadiem un tagad, redzamas pozitīvas izmaiņas. Nenoliedzami mūs ietekmē gan dažādi ārējie faktori, gan arī katra paša vēlmes, ambīcijas, mērķi, ko vēlamies sasniegt, un ideja par to, kādā darba vidē vēlamies strādāt.

Raugoties vēsturiski, pēdējo 10 gadu laikā ir izzudušas neskaitāmas profesijas, un arī nākotnē šāda tendence turpināsies. Tas skaidrojams gan ar tehnoloģiju ienākšanu mūsu dzīvēs, gan cilvēku vajadzību un paradumu maiņu,” komentē Latvijas Personāla vadīšanas asociācijas valdes priekšsēdētāja Eva Selga.

Viņa uzsver, ka digitalizācija mums ievērojami atvieglojusi darbu un nesusi jaunas iespējas, jo tagad mēs varam daudz ātrāk saņemt informāciju un pieņemt pareizos lēmumus.

Turklāt jau minētā pandēmija un digitalizācijas paatrināšanās ietekmējusi ne tikai darba tirgu, bet arī darba vidi. Izvērtējot to no personāla vadības puses, saskatāmi arī trūkumi.

“Ja mēs runājam par komunikāciju, sadarbību komandā un emocionālo sasaisti ar kolēģiem, tiešā komunikācija sniedz daudz labākus rezultātus. Es nodarbinātības nozarē noteikti ieteiktu pieturēties pie hibrīda darba modeļa, jo tā ir iespējams apvienot un sabalansēt darbu attālināti ar darbu birojā,” secina E.Selga.

Ņemot vērā nodarbinātības nozares tendences, svarīgi spēt pielāgoties. Digitalizācija un tehnoloģijas pašas par sevi nerada apdraudējumu cilvēku iztikas avotiem, taču pieprasa apgūt jaunas prasmes un apdomīgi izvēlēties nozari, kurā attīstīties.