Dieva dots brīnums – ķiploks 11
Autors: Antra Krastiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Radīdams šo pasauli, Dievs parūpējies, lai daba cilvēkam dotu visu, kas vajadzīgs veselībai. Pašam tikai bijis jāizzina, kas katrā zālītē, sēklā, kokā, dārzenī, auglī paslēpts. Laika gaitā cilvēks ar šo uzdevumu itin labi ticis galā.
Attīstoties farmācijai, pār šīm zinībām nosēdusies putekļu kārta. Kam gan pūlēties meklēt, vākt, kaltēt, vārīt dabas dotos dziednieciskos līdzekļus, ja mutē var iemest tableti! Bet ķiploks cilvēka slinkumam nav ļāvis sevi uzveikt, uzstājīgā apņēmībā vienmēr atgādinājis, ka bez tā nekādi neiztikt.
Satur
• ēteriskās eļļas
• olbaltumvielas
• glikozīdu allicīnu
• C vitamīnu
• B grupas vitamīnus
• karotīnu
• varu
• fosforu
• kalciju
• mangānu
• germāniju
• selēnu
• fitosterīnus un citas vērtīgas vielas.
Kas vērtīgs ķiplokā
Ķiploks (Allium sativum) lieliski stiprina imunitāti, labvēlīgi ietekmē gremošanas sistēmu, regulē baktēriju līdzsvaru resnajā zarnā, uzlabo asinsriti un kaulu stiprību, jo veicina kalcija un magnija uzsūkšanos organismā. Ķiplokam piemīt antiseptiska iedarbība, to lieto pie saaukstēšanās, malārijas, reimatisma, podagras, cingas, vēdera pūšanās, pret zarnu parazītiem. Šis garšaugs pazemina asinsspiedienu, mazina sliktā holesterīna izgulsnēšanos asinsvados, trombu veidošanās risku, aizkavē aterosklerozes attīstību, nodrošina organisma aizsardzību pret dažādām indēm, mazina iekaisuma procesus.
No tautas dziedniecības recepšu un ieteikumu pūra
Sirds spēcināšanai sasmalcina vai ķiploku spiedē izspiež 100 g ķiploku un pievieno no 6 citroniem izspiestu sulu. Samaisa un ļauj ievilkties 12 stundas. Tējkaroti maisījuma iemaisa glāzē silta ūdens un izdzer pirms gulētiešanas. Lieto katru vakaru, līdz maisījums izdzerts.
Pret sirds nerva iekaisumu, paaugstinātu asinsspiedienu gaļasmašīnā samaļ vai ķiploku spiedē izspiež 1 ķiploka galviņu, pievieno 1 citrona sulu un 2 tējkarotes medus. Rūpīgi samaisa. Lieto pa 1 tējkarotei dienā.
Profilaksei sajauc 400 g samaltu ķiploku, 1,5 l saspaidītu dzērveņu, 600 g medus. Lieto pa 1 ēdamkarotei 3 reizes dienā 20 minūtes pirms ēšanas kopā ar īstu pienu. Uzglabā tumšā, vēsā vietā vai ledusskapī. Imunitātes stiprināšanai šādu maisījumu (tikai bez piena uzdzeršanas) ieteicams lietot rudeņos un pavasaros. Tas veicina arī sāļu izvadīšanu no locītavām.
Pret paaugstinātu asinsspiedienu, vēnu varikozi, asinsvadu attīrīšanai sasmalcina 2 ķiploka galviņas, ieber tumšā pudelē un pārlej ar degvīnu. Pudeli novieto tumšā vietā un ļauj uzlējumam 2 nedēļas ievilkties. Nokāš, uzlējumu salej atpakaļ pudelē. Lieto 3 reizes dienā pa 10–15 pilieniem, atšķaidot ēdamkarotē ūdens vai piena.
Pret paaugstinātu asinsspiedienu samaļ 20 ķiploka daiviņu, 5 sīpolus un 5 citronus bez mizas. Iegūto masu samaisa un pievieno 1 kg cukura un 2 l ūdens. Salej stikla traukā, noliek tumšā vietā, ļauj ievilkties 10 dienas. Lieto pa 1 ēdamkarotei 3 reizes dienā.
Pret aterosklerozi samaisa 300 g samaltu ķiploku ar 3 citronu sulu. Masu ieliek stikla traukā, pārsedz ar marli. Lieto pa 1 tējkarotei uz glāzi ūdens – no rītiem.
Pret galvas asinsvadu spazmām, galvassāpēm, migrēnas sāpju mazināšanai, sklerozes ārstēšanai lieto ķiploku eļļu: sasmalcina ķiploka galviņu, ieliek burkā un pārlej ar glāzi nerafinētas eļļas. Ļauj ievilkties 2–3 dienas. Lieto pa 1 tējkarotei 3 reizes dienā pirms ēšanas – kopā ar 1 tējkaroti citrona sulas. Uzglabā ledusskapī. Dziedniecības kurss – 2 mēneši.
Pie ausu sāpēm lieto ķiploku eļļas kompreses, bet iesnu gadījumā ar to piesardzīgi ieziež deguna gļotādu.
Aizdusas, stenokardijas gadījumā sarīvē 5 ķiploka galviņas un samaisa ar 1 l medus un 1 citrona sulu. Sapilda burkā, uzliek vāciņu un noliek tumšā vietā nedēļu ievilkties. Lieto pa 4 tējkarotēm 1 reizi dienā. Starp katras tējkarotes lietošanu ietur nelielu pauzi.
Pret vairogdziedzera slimībām samaļ 2 vidēji lielas ķiploka galviņas, pārlej ar 500 ml degvīna. Slēgtā stikla traukā notur 3 nedēļas. Lieto pa 30 pilieniem 2 reizes dienā – no rīta un vakarā.
Pret hronisku reimatismu un podagru 3–4 reizes dienā izdzer pusglāzi īsta piena, kam piepilināti 25 pilieni ķiploku sulas. Dziedniecības kurss – 3–6 mēneši.
Podagras gadījumā samaļ 3 ķiploka galviņas, 4 citronus bez sēklām un aplej ar 7 glāzēm verdoša ūdens. Samaisa un nostādina. Lieto pa 40 g reizi dienā pirms ēšanas.
Pie locītavu sāpēm sasmalcina vai samaļ 7 lielas ķiploka daiviņas, pārlej ar 100 ml degvīna un 500 ml ābolu sidra etiķa. Noliek tumšā vietā 3–4 dienas ievilkties. Uzlējuma kompreses liek pie sāpošajām locītavām.
Ja troksnis ausīs, samaļ 300 g ķiploku, ieliek stikla burkā vai pudelē un pārlej ar 500 ml spirta. Atstāj ievilkties 3 nedēļas, ik pa laikam saskalina. Lieto pa 20 pilieniem ar pusglāzi īsta piena 1 reizi dienā.
Alcheimera slimības profilaksei (Ukrainas dziednieku recepte): sasmalcina 500 g ķiploku, ieliek burkā un pievieno 2–4 citronu sulu. Burkai uzliek vāciņu un uz diennakti noliek tumšā vietā ievilkties. Lieto pa tējkarotei pirms gulētiešanas.
Pret strutainām, ilgi nedzīstošām brūcēm liek sasmalcināta ķiploka masas apliekamos. Tur 10 minūtes. Sākumā vērojama iekaisuma procesa pastiprināšanās, bet pēc tam brūce ātri attīrās un dzīst, tūska samazinās. Apliekamie jāliek 3–4 dienas.
Pret aterosklerozi dienā apēd 2–3 daiviņas ķiploka vai dzer ķiploka sulas un medus maisījumu (1:1) 3 reizes dienā pa 1 ēdamkarotei, vai 2–3 reizes gadā 3 nedēļas dzer ķiploku tinktūru: sasmalcina 300 g ķiploku, ieliek puslitra pudelē un pārlej ar spirtu. Uz diennakti pudeli noliek siltā vietā. Dzer pa 20 pilieniem tinktūras, iepilinot pusglāzē piena, 2 reizes dienā.
Pret bronhītu sajauc 200 g sasmalcinātu ķiploku ar 700 g cukura un 1 l ūdens. Lieto pa dažām ēdamkarotēm 3 reizes dienā. Lai paātrinātu atlabšanu, devu var palielināt.
Pret nogurumu sasmalcinātas ķiploka daiviņas ieliek katliņā, pārlej ar glāzi piena. Uzvāra, tad uz lēnas uguns pavāra, līdz ķiploki mīksti. Kad novārījums atdzisis, to izkāš. Pirms lietošanas ķiploku pienam pievieno tējkaroti medus.
Pret kuņģa problēmām, imunitātes stiprināšanai samaļ 3 palielas ķiploka daiviņas un sajauc ar 1 desertkaroti olīveļļas un 3 ēdamkarotēm silta piena. Pēc garšas pievieno medu, rūpīgi samaisa un lēnām izdzer.
Pret klepu un saaukstēšanos 4 rupji sakapātas ķiploka daiviņas aplej ar 250 ml verdoša ūdens, ļauj vairākas minūtes ievilkties. Pievieno puscitrona sulu, 1 ēdamkaroti ābolu etiķa un medu pēc garšas. Karstu izdzer maziem malciņiem. Lai gūtu maksimālu labumu, sakapātos ķiplokus pēc tam apēd.
Ilgdzīvotāju eliksīrs: gaļasmašīnā samaļ 5 ķiploka galviņas, 5 citronus. Iegūtajai masai pievieno 500 g medus. Lieto pa tējkarotei 3 reizes dienā stundu pēc ēšanas.
Ielāgo!
Lai mazinātu iespējamu kuņģa dedzināšanu pēc ķiploku lietošanas, tos ēd kopā ar biezpienu, krējumu, jogurtu, kefīru.
Lai pēc ķiploku ēšanas novērstu nepatīkamo elpu, var uzdzert kafiju vai piparmētru tēju, apēst kādu citrusaugli vai pakošļāt apelsīna, citrona miziņu.
Ķiplokus un no tiem gatavotos dziednieciskos līdzekļus nedrīkst lietot, ja ir gremošanas sistēmas, aizkuņģa dziedzera, aknu vai nieru slimības.