Foto – Shutterstock

Diētu jo-jo efekts: kā no tā izvairīties un iegūto svaru saglabāt? 0

Strauja diēta, kuras laikā būtiski samazina uzņemto kaloriju daudzumu, ar laiku kļūst arvien nejaukāka – svars atgriežas, turklāt ar dažiem liekiem kilogramiem…

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Klīnikas “Premium Medical” uztura speciāliste Inga Pūce skaidro, kādēļ aizrauties ar stingrām nav vēlams:

– Ja sešas nedēļas ievēro stingru diētu un atbrīvojies no 8 – 12 kilogramiem, ir gandrīz likumsakarīgi, ka, vēlākais, pusgada laikā svars būs atgriezies ar 2 – 5 kilogramu uzviju. Tā organisms nodrošinās pret iespējamo nākamo nepieciešamību pēkšņi sākt izdzīvošanas režīmu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tā sauktais jo-jo efekts visvairāk attiecas uz tiem, kuri pēc diētām strauji atgriežas pie vecajiem ēšanas ieradumiem un kuriem ir zema fiziskā aktivitāte.

Diētas laikā organisms iemācās iztikt ar mazāku enerģijas daudzumu nekā ierasts. Ja krasi samazinās uzņemto kaloriju daudzums, palēninās vielmaiņa, un organisms sāk darboties uzkrāšanas režīmā, kas saglabājas, pārtraucot diētu.

Diētas laikā organisms iemācās iztikt ar mazāku enerģijas daudzumu nekā ierasts. Ja krasi samazinās uzņemto kaloriju daudzums, palēninās vielmaiņa, un organisms sāk darboties uzkrāšanas režīmā, kas saglabājas, pārtraucot diētu. Pēc diētām izjauktajai vielmaiņas darbībai ir grūti atjaunoties, īpaši cilvēkiem, kuriem jau tāpat tā ir palēnināta. Turklāt, ievērojot stingras diētas, visbiežāk samazinās nevis tauku šūnas, bet gan muskuļu masa, tāpēc arī āda zaudē savu tvirtumu un kļūst ļengana.

Lai izvairītos no jo-jo efekta, ir jāatsakās no visādām diētām un jāuzsāk savam organismam piemērota pareizas ēšanas programma un adekvātas fiziskās nodarbības. Piecas reizes nedēļā ieteicama 30 minūtes vai pat stundu ilga aerobā slodze, kas organismu apgādā ar skābekli, izvada vielmaiņas galaproduktus un rada nelielu enerģētisko deficītu. Ieteicama staigāšana, zemas intensitātes peldēšana, aerobika, pilates. Ja šīm sporta nodarbībām pievienojas ēšanas ieradumu nomaiņa, svars pakāpeniski samazinās. Turklāt tas nāk par labu vispārējam veselības stāvoklim.

Reklāma
Reklāma

Lai iegūtu ilgstošu un stabilu rezultātu, jārēķinās ar vismaz 12 nedēļām. Par efekta noturību var jau runāt, ja jauno ēšanas veidu ievēro trīs mēnešus, taču kopā jārēķinās ar… diviem gadiem!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.