Diētiskie jogurti – vai veselīgi? Pētām 5 dažādus jogurtus 1
Jogurti ar samazinātu tauku saturu – vai uz zemās kaloritātes rēķina nesaņemam par daudz cukura?
Daļa ražotāju mēģina izcelt savus pārtikas produktus ar dažādiem saukļiem un nelielām izmaiņām sastāvā, cenšoties tos padarīt veselīgākus un diētiskākus. Cilvēki, kuri seko līdzi uzturam un savam svaram, izvēlas, piemēram, diētisku jogurtu ar augļiem cerībā, ka kilogrami klāt nenāks. Diemžēl produktā bieži vien tauku un kaloriju patiešām ir mazāk, toties cukura ir krietni vairāk. Šoreiz pētām jogurtus ar samazinātu tauku saturu – vai tiešām tie ir veselīgāki?
Bezpiedevu jogurts – tiešām veselīgs
Jogurts ir raudzēts piena produkts, kas satur vērtīgās pienskābās baktērijas, kurām savukārt ir labvēlīga ietekme uz mūsu gremošanas traktu. Tajā ir gana daudz olbaltumvielu, kas nepieciešamas organisma augšanai un attīstībai, kā arī kalcijs kaulu stiprībai. To visu mums stāsta reklāmās. Tā ir taisnība, jo aprakstītais atbilst bezpiedevu jogurtam (gan parastajam, gan beztauku). Bet cik cilvēku ikdienā lieto šādu jogurtu, piemēram, notiesājot to launagā kopā ar sauju riekstu vai žāvētu augļu? Lielākoties pērkam jogurtus ar dažādām garšām, jo bezpiedevu ir skābens, ar izteiktu raudzēta piena garšu, daudzi teiktu – bezgaršīgs un ūdeņains. Tiklīdz ir piedevas, tā seko virkne problēmu, no kurām galvenā ir cukurs, kā arī pārtikas piedevas.
Kā uzņemam par daudz cukura
“Ja uz jogurta iepakojuma rakstīts, ka tajā nav tauku, tas vēl nenozīmē, ka tas ir diētisks. Jāskatās kopējais produkta sastāvs,” skaidro veselīga uztura speciāliste Inga Pūce. Mazais 200 gramu trauciņš ar jogurtu, kam samazināts tauku saturs, var saturēt pat 2,5 tējkarotes cukura! Vienā tējkarotē ir 10 gramu cukura. Ja uz iepakojuma norādīts, ka 100 gramos ir 12–13 gramu cukura, tas nozīmē, ka 200 gramu iepakojumā saldvielas ir ļoti daudz. Kāpēc tas tik svarīgi tiem, kuri ikdienā seko uzņemtajām kalorijām un savam svaram? Visi slaidās līnijas ievērotāji paniski baidās no taukiem, iegādājoties maksimāli attaukotus piena produktus, samazinot eļļas un sviesta patēriņu. Bet cukurs ir vēl viltīgāks!
Cukurs – tie ir ogļhidrāti, kuri sniedz enerģiju ikdienas aktivitātēm. Ja uzņemam šo enerģiju, bet dienas laikā neiztērējam, tā pārpalikums pamazām uzkrājas zemādas tauku slānī kā rezerve nebaltām dienām. Maksimālais cukura daudzums, kuru uztura speciālisti neiesaka pārsniegt dienas laikā, ir 10% no diennaktī uzņemtajām kalorijām. Ja vien nestrādājam smagu fizisku darbu un fiziskās aktivitātes ir vidēji intensīvas, sievietēm dienā iesaka uzņemt aptuveni 2000, vīriešiem 2500 kilokaloriju. Līdz ar to cukuru – ne vairāk kā 200–250 kcal – aptuveni 50 gramu. Bērniem nav ieteicams dienā patērēt vairāk par 25 gramiem cukura. Tātad ar vienu jogurtiņu un pāris tējas vai kafijas krūzēm dienas deva ir sasniegta. Bet lielākoties tas nav vienīgais cukura patēriņš, jo klāt vēl nāk kāda salda suliņa vai veselības dzēriens, smalkmaizīte, cepums, enerģijas batoniņš, pat tomātu mērce, maize – tajos visos ražotājs bagātīgi pievienojis cukuru. Ja nepiedomā pie tā, kādus produktus dienā izvēlas, itin viegli var apēst 100 gramu cukura, kas ne tikai bojā slaido līniju, bet arī veselību nevairo. Vēl trakāk ir ar dzeramajiem jogurtiem. Ja esi ļoti izsalcis, izdzert litru jogurta nav nekas liels. Uz iepakojuma norādīts, ka 100 gramos ir 12–13 gramu cukura, attiecīgi litrā pat 130 gramu.
Tikai tie beztauku jogurti un fermentēta piena produkti ar dzīvām jogurta kultūrām, kuriem nav pievienots cukurs, palīdz saglabāt veselīgu ķermeņa masu.
Piedevas garšai un konsistencei
Lai attaukots jogurts būtu garšīgs, tam lielākoties nepieciešamas dažādas piedevas, kas padara produktu biezu, tumīgu. Ražotāji bagātīgi pievieno dažādus biezinātājus, piemēram, pektīnu, guāra un ksantāna sveķus.
• Pektīns tiek iegūts no ābolu vai citrusaugļu mizas un pārtikas rūpniecībā tiek izmantots kā želejviela, biezinātājs vai stabilizators. Pektīns labi sarecina masu, nemainot produkta garšu.
• Guāra sveķus iegūst Indijā un Pakistānā no pākšaugiem, patiesībā tie ir pākšaugu milti. Tie labi uzbriest aukstā produktā, tāpēc tos pievieno saldējumam, jogurtam. Atbilstīgi ES regulai uz guāra sveķus saturošu pārtikas produktu marķējuma jābūt redzamai īpašai norādei, ka bērniem līdz 8 gadu vecumam guāra sveķi var izraisīt gremošanas traucējumus.
• Ksantāna sveķus iegūst, fermentējot glikozi ar noteikta celma baktērijām. Tiek iegūts lipīgs šķidrums, kuru izkaltē un iegūst pulverveida konsistenci. Labi šķīst gan aukstā, gan karstā masā, labi to sabiezina. Jutīgākiem organismiem var rosināt vēdera pūšanos.
Papildus dažādiem biezinātājiem ražotāji daudziem jogurtiem pievieno arī virkni skābuma regulētāju un citu piedevu.
Sekojot līdzi informācijai par produktu sastāvu, var atrast gana daudz jogurtu ar minimālu piedevu sarakstu. Vislabākais variants – nopirkt bezpiedevu jogurtu un pašam pielikt klāt saldus augļus, piemēram, mango, bumbierus, banānus, saldu ābolu, mandarīnus, vai riekstus un rozīnes, kas bagātinās tā garšu.
UZZIŅA
Ja uz iepakojuma rakstīts, ka tas satur 0% tauku, tas vēl nenozīmē, ka jogurtā nav pāris tējkarošu cukura, lai produktu padarītu biezāku un gardāku.
UZZIŅA
Turku un grieķu jogurts
Veikalos blakus jau pierastam jogurtam ar dažādām piedevām varam iegādāties ne tikai dzeramos un beztauku jogurtus, bet arī grieķu un turku jogurtu, kas ir populāri visā pasaulē. Uzturvērtības ziņā tie ir gandrīz vienādi, bet garša nedaudz atšķiras. Turku jogurtam ir maigāka garša, grieķu ir skābenāks, tam arī biezāka un krēmīgāka konsistence. No parasta jogurta šie svešzemju brāļi atšķiras ar to, ka pēc pagatavošanas tiek notecināti, atdalot piena sūkalas, tāpēc ir biezāki un īpaši piemēroti dažādu mērču gatavošanai (laba alternatīva majonēzei!).