Dienvidkoreja: Ziemeļkoreja veikusi piekto kodolizmēģinājumu 0
Ziemeļkoreja piektdien ir veikusi savu piekto kodolizmēģinājumu, paziņoja Dienvidkorejas varas iestādes pēc tam, kad netālu no Ziemeļkorejas galvenā kodolobjekta tika konstatēta zemestrīce, kuras stiprumu ASV Ģeoloģiskais dienests novērtēja ar 5,3 magnitūdām.
Zemestrīce tika konstatēta pie Pjungjeri kodolizmēģinājumu poligona laikā, kad Ziemeļkorejā tiek svinēta Dibināšanas diena. Šajā dienā 1948.gadā Ziemeļkorejā tika proklamēta Korejas Tautas Demokrātiskā Republika.
Dienvidkorejas meteoroloģiskā aģentūra paziņoja, ka zemestrīce, kuru konstatēja zemestrīču novērošanas ierīces visā pasaulē, tostarp ASV un Eiropā, ir Ziemeļkorejas piektais kodolizmēģinājums.
“Mākslīgā 5,0 magnitūdu zemestrīce [Korejas] ziemeļos … domājams, ir kodolizmēģinājums,” paziņoja Dienvidkorejas meteoroloģiskā aģentūra. Par šo paziņojumu vēstīja Dienvidkorejas ziņu aģentūra “Yonhap”.
“Ir liela iespējamība, ka tas bija kodolizmēģinājums, ņemot vērā zemestrīces vietu un stiprumu,” aģentūrai “Yonhap” sacīja vārdā neminēts valdības ierēdnis.
Dienvidkorejas armija paziņoja, ka tā analizē šīs zemestrīces raksturu.
Kopš Ziemeļkoreja 2006.gadā veica pirmo kodolieroča izmēģinājumu, pret šo valsti ir piecreiz noteiktas ANO sankcijas. Ziemeļkoreja arī šogad veikusi vairākus ballistisko raķešu izmēģinājumus par spīti ANO sankcijām.
Ziemeļkoreja pirmdien izmēģināja trīs ballistiskās raķetes laikā, kad Ķīnā notika G20 samits, un Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns raksturoja šos izmēģinājumus kā “perfektus”.
Japānas Meteoroloģiskā aģentūra paziņoja, ka zemestrīces seismoloģiskie dati ir neparasti un ka tā analizē šos datus.
“[Trieciena] viļņa forma ir citādāka nekā normālā zemestrīcē,” sacīja šīs aģentūras ierēdnis.
Šis kodolizmēģinājums ir jauns pliķis sejā Ziemeļkorejas galvenajai sabiedrotajai Ķīnai un samazina iespēju, ka varētu atsākties sešu valstu sarunas par Ziemeļkorejas kodolprogrammu.
Pēc iepriekšējā kodolizmēģinājuma 2013.gadā Ziemeļkoreja atkal iedarbināja plutonija reaktoru, kuru tā bija apturējusi 2007.gadā savā Jonbjonas kodolkompleksā saskaņā ar vienošanos par palīdzību apmaiņā pret atbruņošanos.