Dienvidkoreja: nekavēsimies ar prettriecienu, ja Ziemeļkoreja uzbruks 0
Pēdējās dienas Korejas pussalā aizvadītas īpaši saspringtā gaisotnē. Atbildot ANO noteiktajām sankcijām un ASV un Dienvidkorejas kopīgajām militārajām mācībām, Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns pavēlēja valsts bruņotajiem spēkiem būt gataviem uzbrukt Savienotajām Valstīm, lai ar tām varētu “nokārtot rēķinus”.
Tāpat viņš Korejas pussalā izsludināja “oficiālu kara stāvokli”.
Kaut ik pa laikam Phenjana par sevi atgādina, rībinot kara bungas, šoreiz draudi šķiet nopietnāki. Arī Dienvidkorejas prezidente Paka Gunhje vakar pēc sarunām ar valsts augstākajām militārpersonām paziņoja, ka Ziemeļkorejas draudus Seula uztver “ļoti nopietni” un nekavēsies ar prettriecienu, ja Ziemeļkoreja uzbruks tās teritorijai. Savukārt ASV uz Dienvidkoreju nosūtījusi divus iznīcinātājus “F-22 Raptor”, kuri ir nemanāmi radaru ekrānos, informē ziņu aģentūra “Reuters”.
Spriedzei nerimstot, nedēļas nogalē Kims sasauc Ziemeļkorejas Strādnieku partijas centrālkomitejas plenārsēdi, kas ir ziemeļkorejiešu augstāko amatpersonu saiets un kuras laikā esot izstrādātas valsts “jaunas stratēģiskās vadlīnijas”, ziņo raidsabiedrība BBC. Centrālkomitejas ziņojumā esot uzsvērta nepieciešamība “dažādot ārvalstu ieguldījumu avotus un lielāku uzsvaru likt uz lauksaimniecību un vieglo rūpniecību”, kā arī, protams, kodolnozares attīstību. Dienvidkorejas mediji informē, ka šāda veida sanāksmes valstī ir retums un pēdējo reizi Ziemeļkorejā tāda notikusi 2010. gadā, bet pirms tam vien 1993. gadā.
Pēc apspriedes Kims kategoriski noraidīja iespēju atteikties no kodolprogrammas, uz ko uzstāj ASV un Dienvidkoreja. Ziemeļkorejas kodolarsenālu viņš nodēvēja par “nācijas dzīvību”, kuru nepārdos pat par “miljardiem dolāru”.
“Ienaidnieki izmanto gan šantāžu, sakot, ka mēs nespēsim sasniegt ekonomisko attīstību, ja vien neatteiksimies no kodolieročiem, gan mierināšanu, sakot, ka palīdzēs mums dzīvot, ja dosimies citu ceļu,” Ziemeļkorejas oficiālā ziņu aģentūra “KCNA” citē Kima sacīto.
“ASV un Dienvidkorejas amatpersonas joprojām cer pārliecināt Ziemeļkoreju atteikties no kodolieročiem,” raksta laikraksts “The New York Times”, skaidrojot, ka tas tiek mēģināts ar diplomātiju un ekonomiskajām sankcijām, kas īpaši iedarbīgas kļūtu, ja Ķīna piekristu izmantot savu ekonomisko ietekmi Ziemeļkorejā. Tikmēr virkne reģionālo ekspertu starptautiskajiem medijiem skaidrojoši, ka Phenjanas pēdējā laika izlēcienu mērķis ir ne tikai stiprināt Kima pozīcijas pašu mājās, bet arī panākt, lai ASV ar Ziemeļkoreju sāk tiešās sarunas. Kāda vārdā neminēta amerikāņu amatpersona ziņu aģentūrai “Reuters” gan norādījusi, ka ar pašreizējiem paņēmieniem Ziemeļkorejas līderi neko nepanāks. Bet ASV ārpolitikas eksperts Skots Snaiders intervijā “Reuters” spriedis, ka Ziemeļkorejas izteiktie draudi liecina, ka Kims “iet uz visu banku, un pašreiz nevar izslēgt arī kļūdu un pārrēķināšanās iespējas”.