Dienvidāfrika pieprasa Lielbritānijai atdot tai dimantus no karaļa sceptera un kroņa 49
“Viņi” atkal ir nonākuši uzmanības centrā – Lielbritānijas monarhijas kroņa dārgakmeņi, – Dienvidāfrika izteikusi aicinājumu atdot tai atpakaļ pasaulē lielāko dimantu.
1905. gadā Dienvidāfrikā, netālu no Pretorijas, tika atrasts milzīgs dimants. Neilgi pēc tā atrašanas tas tika pārdots valdībai un tālāk uzdāvināts britu karalim Edvardam VII viņa 66. dzimšanas dienā (1907. gada 9. novembrī).
“Cullinan I”, lielākais gabals, ir 530 karātu dimants, kas pazīstams kā “Āfrikas zvaigzne” – tas ievietots karaliskajā scepterī. “Cullinan II”, mazāks dimants, ir iestrādāts britu karaliskajā kronī, bet pārējie dārgakmeņi joprojām ir daļa no dārgakmeņiem karaliskajās dārglietās.
The Legendary Cullian Diamond 3106.73 Carat’s This beautiful and Amazing Diamond is Part Of The British Crown Jewels pic.twitter.com/IzhAQllO8P
— Dr Kim Macthomas (@KimMacthomas) June 15, 2022
Stop Press! The two diamonds (Cullian III and IV) worn as a brooch often by the late Queen, and known as Granny’s Chips, are to be set into the remodelled Queen Mary’s crown for Camilla. pic.twitter.com/ESv4bikKyl
— Doily (@Doilynet) February 14, 2023
Lielbritānijas monarhijai to uzdāvināja koloniālā valdība laikā, kad tā atradās Lielbritānijas pakļautībā. Pašlaik atkal uzvirmojušas sarunas par koloniālajos laikos izlaupīto mākslas darbu un artefaktu atgriešanu Dienvidāfrikā.
Karalis Edvards tajā laikā nekavējoties to nosūtīja sadalīšanai mazākos dārgakmeņos Amsterdamas dārgakmeņu namam Asscher’s Diamond Co.
“Dimantam ir jāatrodas Dienvidāfrikā. Tam ir jābūt zīmei par mūsu lepnumu, mūsu mantojumu un kultūru,” sacīja Motusi Kamanga, jurists un aktīvists Johannesburgā, kura petīcija tiešsaistē savākusi ap 8000 parakstu.
“Es domāju, ka kopumā Āfrikas iedzīvotāji sāk saprast, ka dekolonizācija nozīmē ne tikai ļaut cilvēkiem iegūt noteiktas brīvības, bet arī atgūt to, kas mums ir atsavināts.”
Keiptaunas dimantu muzejā ir izstādīta “Cullian” kopija, kas ir apmēram vīrieša dūres lielumā.
sacīja Johannesburgas iedzīvotājs Mohameds Abdulahi. Citi savukārt uzskata, ka “tam vairs nav nozīmes. Lietas ir mainījušās, mēs attīstāmies.”