Foto: Shutterstock

Dienišķā zivju eļļa: kam tā palīdz un cik daudz lietot? 0

Galvenā zivju eļļas vērtība ir nepiesātinātās omega-3 taukskābes, kas organismā netiek sintezētas un ko iespējams uzņemt tikai ar uzturu. Lai gūtu veselībai nepieciešamo vērtīgo vielu daudzumu, vismaz divreiz nedēļā jāēd lasis vai citas treknās jūras zivis. Protams, ne katram tas izdosies, turklāt, visticamāk, maltītes kopumā izmaksās dārgāk nekā pudele zivju eļļas, ar kuru pietiks aptuveni pāris mēnešiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Parasti zivju eļļai ir pievienots taukos šķīstošais A, E un D vitamīns. Pēdējais ir ļoti svarīgs, jo dzīvojam reģionā, kur saule spīd samērā reti, tāpēc lielākajai daļai iedzīvotāju D vitamīna trūkst. Kā iesaka “BENU” aptiekas farmaceits Vitālijs Mitrohins, vienīgi tiem, kas D vitamīnu lieto atsevišķi osteoporozes vai citu slimību profilaksei, dažkārt labāk zivju eļļu izvēlēties bez šā vitamīna, lai deva nebūtu par lielu.

Daudzos pasaulē veiktos pētījumos pierādīts, ka omega-3 taukskābes pazemina holesterīna un triglicerīdu līmeni asinīs un tādējādi noder sirds un asinsvadu slimību profilaksei. Tās ieeļļo locītavas, mazina iekaisumu reimatoīdā artrīta slimniekiem. Vērtīgās taukskābes var palīdzēt psoriāzes gadījumā, jo novērš ādas sausumu, bet iekaisumu samazina galvenokārt pievienotais D vitamīns.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jo zivju eļļā vairāk omega-3 taukskābju, jo tā vērtīgāka, tāpēc vērts uz iepakojuma izlasīt, cik daudz taukskābju ir vienā kapsulā. Vidējā dienas deva pieaugušajiem ir 1000–2000 mg, bet sirds un asinsvadu slimniekiem – līdz 4000 mg.

Pēc miokarda infarkta un citos gadījumos, kad nepieciešams pazemināt holesterīna līmeni asinīs, ārsti omega-3 taukskābes mēdz izrakstīt lielākā devā nekā recepšu medikamentu.

Vitālijs Mitrohins atzīst, ka kuplai ģimenei izdevīgāk pirkt šķidro zivju eļļu, ko var lietot gan pieaugušie, gan bērni. Tā pēc atvēršanas ir derīga trīs mēnešus, bet pudele iztukšosies daudz ātrāk. Ja netīk eļļas dabiskā garša, var izvēlēties ar citronu vai citu augļu piedevām. Šķidrā zivju eļļa jāglabā ledusskapī un jāsargā no tiešiem saules stariem.

Ja nepatīk eļļas garša vai aromāts, var izvēlēties kapsulas, kurās taukskābes ir izolētas, pasargātas no oksidēšanās un kurām ir ilgāks derīguma termiņš, taču tās ir diezgan lielas un dažiem var būt grūti norīt.

Iespējams, bērniem labāk patiks košļājamās tabletes ar apelsīnu, zemeņu vai citu garšu. Tās drīkst dot, tiklīdz mazulis sāk košļāt, protams, raugoties, lai viņš neaizrītos. Šķidro zivju eļļu var piedāvāt jau kopš zīdaiņa vecuma.

! Zivju eļļa ir uztura bagātinātājs, nevis zāles, tāpēc visbiežāk pēc viena iepakojuma vai pudeles izlietošanas pašsajūta radikāli nemainīsies. Lai gūtu labumu veselībai, tā jādzer regulāri vidēji deviņus mēnešus gadā. Zivju eļļu gan kapsulās, gan šķidrā veidā vislabāk uzņemt ēšanas laikā, lai labāk uzsūktos tai pievienotie taukos šķīstošie vitamīni.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.