Foto: Kristīne Ozola

Dienasgaismu ieraudzījušas Anša Lerha-Puškaiša savāktās kāzu dziesmas 0

Džūkstes Pasaku muzejā skatāma izstāde “No Lūkošanās līdz Mārtošanai”, kas veltīta vieniem no svarīgākajiem godiem cilvēka dzīvē – kāzām jeb vedībām, ko pierakstījis folklorists Anss Lerhis-Puškaitis, LA.lv uzzināja muzejā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Izstādes “No Lūkošanās līdz Mārtošanai” pamatā ir Džūkstē lietotas kāzu dziesmas, ko pierakstījis folklorists Anss Lerhis-Puškaitis tieši savā kāzu gadā un nosūtījis Rīgas Latviešu biedrības Zinību komisijai. Šobrīd rokraksts glabājas Latviešu Folkloras krātuvē un līdz šim nav publiskots.

Džūkstes izloksnē tapušās kāzu dziesmas atspoguļo vedību norisi 19. gadsimta pēdējā ceturksnī un sniedz zināmu prieksštatu par dzīvesveidu, tradīcijām un valodas īpatnībām. Iespējams tieši tādas kāzu dziesmas dzirdēja Anss un viņa sieva Luīze.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izstāde organizēta četrās daļās atbilstoši kāzu tradicionālajai norisei: izredzētā noskatīšana jeb nolūkošana, saderināšanās laikam jeb derībām, līgavas vešanai uz jaunā vīra mājām jeb vedībām, jaunlaulāto ievešanai precētas sievas un vīra kārtā jeb līgavas mārtošanai, ko dēvē arī par mičošanu.

Izstādes ietvaros Džūkstes Pasaku muzejs jaunlaulātajiem piedāvā īpašu kāzu programmu, kur pārbaudīs jaunās sievas čaklumu, vīra gādību un noteiks, kas pārim gaidāms nākotnē.

Izstāde skatāma no 2017. gada 2. septembra līdz 2019. gada 20. augustam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.