Velk uz snaudu, kaut gan naktī gulēts… Kā tikt pie normāla miega? 1
Ja pēc negulētas nakts dienā gribas nosnausties, tas ir pašsaprotami, jo organisms prasa atpūtu. Bet kādēļ velk uz snaudu tad, kad cieši gulēts naktī?
Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta Miega laboratorijas vadītājs Juris Svaža novērojis, ka cilvēki savas dzīves labsajūtu bieži saista ar miega kvalitāti. Miegainība dienas laikā mazina koncentrēšanās spējas. Garo un tumšo ziemas dienu nogurdinātais organisms pavasarī vēl nespēj adaptēties. Vasarā, kad dienas ir garas, miegam pietiek ar 6–8 stundām.
Laba naktsmiega noteikumi:
• televizors jāizslēdz krietni pirms naktsmiera. Vakara seansi nospriego nervu sistēmu, un miega laikā tā nepagūst pilnvērtīgi atjaunoties;
• jāiet gulēt un jāceļas vienā un tajā paša laikā. Haoss organismu samulsina, jo tas nespēj uzminēt, cik ilgs laiks būs atvēlēts miegam.
Neatkarīgi no gadalaika vai dienas plāniem jāatradinās celties pēdējā brīdī. Pošanās uz darbu steigā un nervozie apstākļi izraisa nevajadzīgu stresu, kas organismu sāk nogurdināt jau no paša rīta. Labāk celties laikus, lai pirms iziešanas no mājām var pagūt aizgaiņāt miega paliekas.
Pēc darbadienas var atļauties nelielu pastaigu, to neatliekot tikai uz brīvdienām. Nevēdinātās telpās trūkst skābekļa, tādēļ samazinās smadzeņu darbības aktivitāte un rodas miegainība. Tas pats notiek lietainās dienās, kad samazinās atmosfēras spiediens. Līdzīga iemesla dēļ uz snaudu velk pēc sātīgas maltītes, jo tad vairāk asiņu pieplūst kuņģim, un smadzenes saņem mazāk enerģijas.
Vājums un apātija pavasarī mēdz būt vitamīnu trūkuma dēļ. Tādēļ uzturam jābūt daudzveidīgam, katru dienu jāēd svaigi augļi un dārzeņi. Protams, uzturvielu tajos vairs nav daudz, taču vēl glābj saldētie krājumi.
Ja nomāc gaismas nepietiekamība, bet blāvas un tumšas krāsas uzdzen skumjas, ir vērts izvēlēties gaišākas vai košākas drēbes, bet vāzē acu priekšā likt intensīvi dzeltenus vai rozā ziedus.
Ja nekas no ieteiktā nepalīdz, Juris Svaža iesaka apmeklēt ģimenes ārstu vai miega speciālistu. Pēdējais noskaidros, vai neizgulēšanās cēlonis nav obstruktīva miega apnoja – skaļa krākšana ar klusuma pauzēm un elpceļu nosprostošanos. Gurdenumu izraisa arī virkne medikamentu un nediagnosticēti vairogdziedzera darbības traucējumi, cukura diabēts, dzelzs deficīta anēmija un depresija.