Dienas skaistule dienziede – mazprasīga un bagātīgi ziedoša ziemciete 0
“Kad var stādīt dienziedes?” AGNESE Jelgavā
Vietējās – izturīgākas
SIA “Dienliliju dārzs” valdes priekšsēdētāja Inta Plūme stāsta – Latvijā radītās dienziežu šķirnes var stādīt, dalīt un pārstādīt no aprīļa līdz oktobrim, arī ziedēšanas laikā, bet vislabāk to darīt augustā, kad augi beidz ziedēt, jo tad tiem nav jāsadala spēks starp ziedēšanu un iesakņošanos. Pēc izrakšanas ceru sadala ar rokām vai pāršķeļ ar lāpstu vairākās daļās vai atsevišķos stādos. Stādiem arī nepieciešams apgriezt lakstus, atstājot tos 20–30 cm garus, un izgriezt vecās saknes. Augus stāda vismaz 60–80 attālumā citu no cita, jo dienziedes ātri savairojas. Ja stādus izvietos pārāk tuvu, tie būs jāpārstāda jau pēc dažiem gadiem.
Jābūt uzmanīgiem ar holandiešu dienziežu šķirnēm, kuras nav pārziemojušas Latvijā, jo augi nav pieradināti Latvijas apstākļiem. Kopumā dienziedes ir izturīgas, bet tām bīstams kailsals, kad gaisa temperatūra pazeminās zem -20 °C. Lai augi neciestu kailsalā, tos var piesegt ar kūdru vai lapām. Ja ir normāli ziemas apstākļi ar sniegu un salu, dienziedes nav jāpiesedz.
Draudzējas ar citām puķēm
Dienziedes nav prasīgas augsnes apstākļu ziņā, tās labi aug dārza zemē, īpaši to nemēslojot. Tomēr, ja zeme ļoti nabadzīga vai smilšaina, to vajadzētu ielabot ar neitralizētu kūdru, melnzemi vai kompostu. Dienziedes nevajadzētu mēslot ar kūtsmēsliem vai vircu, jo tad tās kļūst slinkas – veido lielu zaļo masu un vājāk zied. Vislabāk un bagātīgāk tās zied saulainā vietā.
“Dienziede ir mazprasīga un bagātīgi ziedoša ziemciete, kas ideāli piemērota mūsdienu aizņemtajiem cilvēkiem, – nav katru gadu jāpārstāda, ir sala izturīga, ziemā īpaši nav jāpiesedz, turklāt vasarā divus mēnešus nepārtraukti zied. Ziedēšanas laiks ir jūlijs, augusts, bet atkarībā no laika apstākļiem ziedēšana var sākties arī jūnija beigās un turpināties līdz pat septembra vidum. Mūsu dienliliju dārzā apskatāmas ap 900 dažādas dienziežu šķirnes, kur lielākā daļa ir selekcionāra Vara Baņģiera veidotās. Populārākās no tām ir ‘Irma’, ‘Supergailene’, ‘Moryarty’, ‘Mazais Princis’, ‘Hercogs Jēkabs’, ‘Tumšais Rokenrols’,” stāsta Inta Plūme.
Ja novēro, ka tās veido maz ziedkātu un tie aug krūma ārmalā, tā ir pirmā pazīme, ka cers jāsadala un jāpārstāda.
Dienziedes var stādīt kopā gan ar citiem daudzgadīgajiem augiem (īrisi, peonijas, flokši, pīpenes), gan viengadīgajām vasaras puķēm. Taču jāņem vērā, ka dienziede, kas vienuviet aug vairākus gadus, veido lielu krūmu: 80–100 cm diametrā, tāpēc citus augus nevajadzētu stādīt pārāk tuvu, lai dienziede tos nenoēnotu.
UZZIŅA
Dienziedes ir dažāda augstuma – no 25 līdz 120 cm. Zieda diametrs var būt no 8 cm (sīkziedu), 14 cm (lielziedu), līdz pat 25 cm (zirnekļveida). Dienziedes ir gandrīz visās krāsās, izņemot melnu, zilu un tīri baltu. Šīs krāsas ir ļoti grūti selekcionēt, tāpēc tas ir katra selekcionāra sapnis.