Valda Muktupāvela muzikālais dialogs no Alpiem līdz Gaiziņam 0
Līdz 6. novembrim Latvijā turpinās jau četrpadsmitais Jaunās mūzikas festivāls “Arēna”. No 27. līdz 31. oktobrim Rīgā, Liepājā un Siguldā trīs koncertprogrammās “No Gaiziņa līdz Alpiem” uzstāsies atzītais latviešu etnomuzikologs, komponists un mūziķis Valdis Muktupāvels kopā ar šveiciešu komponisti un vijolnieci Helēnu Vinkelmani. Viņu izpildījumā dzirdēsim latviešu un šveiciešu tradicionālās un mūsdienu mūzikas improvizācijas savdabīgā muzikālā dialogā.
Pārsteidzošas ir līdzības abu tautu – šveiciešu un latviešu – vēsturiskajā muzikālajā mantojumā, mūsu folklora un tautas mūzika ir daudz tuvākas, nekā sākotnēji tas varētu likties, muzikālā sadarbībā secinājusi šveiciešu komponiste un vijolniece Helēna Vinkelmane un latviešu etnomuzikologs Valdis Muktupāvels. Abu mākslinieku muzikālo sadarbību būs iespējams piedzīvot arī koncerta apmeklētājiem – stāstos, dziesmās un šveiciešu un latviešu tautas deju mūzikas atskaņojumos gan klausoties gadsimtiem senās, arhaiskās melodijās, gan baudot mūsdienīgas interpretācijas un improvizācijas, kas taps turpat uz skatuves, klausītāju klātbūtnē.
Helēna Vinkelmane, gatavojoties koncertam, uzsver, ka viņai ir īpašs prieks dalīties ar savas šveiciešu tautas mūzikas dārgumiem. Viņa ir viena no retajiem talantiem, kas vienlīdz augstvērtīgi sevi pierādījusi gan kā instrumentāliste, gan kā skaņrade. Viņa aktīvi koncertē kā soliste un kamermūziķe, regulāri uzstājas dažādos festivālos. Vinkelmane ir Lucernas Festivāla orķestra dibinātājsastāva mūziķe un 2011. gadā kļuva par kameransambļa “Camerata variabile Basel” māksliniecisko vadītāju. Vinkelmanes aktīvajā repertuārā ir vairāk nekā 350 darbu, tomēr īpaši viņa iecienījusi brīvu improvizāciju, daudzus gadus muzicējot kopā ar slaveno šveiciešu folkmūziķi Noldi Alderu. Šo pieredzi Vinkelmane prot izmantot, rakstot arī savus opusus, kuros jūtama dažādu mūzikas stilu ietekme. Vinkelmane viesojusies Latvijā jau iepriekšējos gados un ir pazīstama arī “Arēnas” klausītājiem.
Jāpiebilst, ka šogad festivāla ietvaros mūziķi varēsim sastapt vēl vienā programmā – “Canto 33”, kas norit sadarbībā ar Latvijas Radio kori. Iecerēts stundu garš uzvedums, kas sacerēts, iedvesmojoties no Dantes nemirstīgās “Dievišķās komēdijas” tekstiem. Kompozīcijas pasaules pirmatskaņojums notiks 24. oktobrī Erfurtes katedrālē Vācijā, bet Rīgā to dzirdēsim 30. novembrī Svētā Pētera baznīcā.
Latviešu zinātnieka, etnomuzikologa, pasniedzēja, komponista un mūziķa Valda Muktupāvela kompetences jomā ir Latvijas un Baltijas tradicionālā un mūsdienu mūzikas kultūra – vēsture, tradīcijas, mūzikas instrumenti. Muzikologs gaidāmo koncertprogrammu nosaucis par avangardisku, jo tajā skanēšot tikai akustiski instrumenti un pilnā mērā tiks izmantotas to skaniskās iespējas. Koncerti noritēs koncertlekciju formā, kas festivālā “Arēna” īstenots pirmoreiz. “Nepiespiesta atmosfēra un saruna ir ļoti laba vide, lai rastos jauna mūzika, kas pirms tam nav bijusi. Es un Helēna Vinkelmane katrs esam labi ielūkojušies savā tradīcijā, padarījuši to par savu. Reizē ielūkošanās citā tradīcijā ir sava veida dialogs, kura noslēgums, kā jau tas dialogā mēdz būt, nav zināms.”
Varbūt noder!!
“No Alpiem līdz Gaiziņam” koncerti
27. X 19.00 Rīgā kultūras pilī “Ziemeļblāzma” (EUR 7)
28. X 18.00 Liepājā “Promenade Hotel” Hika zālē (EUR 2)
31. X 18.00 Siguldas koncertzālē “Baltais flīģelis” (EUR 8)
Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv