!Medicīniskā palīdzība jāmeklē nekavējoties, ja ir ne tikai reibonis, bet arī 0
* stipri sāp galva,
* pasliktinās vai pazūd dzirde,
* pasliktinās redze, attēls dubultojas,
* grūti parunāt,
* ir paaugstināta ķermeņa temperatūra,
* ir samaņas zudums,
* ļenganums rokās vai kājās,
* grūti paiet vai pat jākrīt,
* kāda ķermeņa daļa ir nejutīga vai tirpst,
* ir asas sāpes krūtīs, paātrināta vai palēnināta sirdsdarbība.
Vingrināt un saudzēt
Vestibulārais aparāts visiem nav attīstīts vienādi. Spilgts piemērs – dažiem cilvēkiem,braucot automašīnā, kļūst nelabi, bet citiem pārvietošanās teju vai jebkura veida transportlīdzeklī nekādu diskomfortu nesagādā. Tāpēc ir svarīgi neatkarīgi no vecuma vestibulāro aparātu vingrināt. Līdzsvara sajūtu sevišķi uzasina nodarbības sporta dejās, kā arī balets – ir daudz kustību ar strauju griešanos, bet pēc griezieniem jāspēj ātri atgūties un saprast, kur atrodies, lai varētu izpildīt nākamās kustības, stāsta ārste Ilze Seržante. Vestibulārā aparāta treniņam der arī tautas dejas, bet no sporta spēlēm – futbols; tiesa, šajās nodarbēs nav tik strauju kustību un tik lielas inerces kā baletā vai sporta dejās.
Ieteikums
Ja autobusā vai citā transportlīdzeklī mēdz kļūt slikti, nevajag izvairīties no braukšanas. Pretējā gadījumā vestibulārais aparāts netiks trenēts un nepielāgosies. Paralēli ieteicams apmeklēt vingrošanas nodarbības, izvēloties kustību kompleksus līdzsvara sajūtas uzlabošanai.
Ausis arī jāsaudzē. Iekšējai ausij traumējoša ir mūzikas klausīšanās austiņās, ko tik ļoti iecienījuši jaunieši. Jācenšas arī sargāties no apaukstēšanās, iekaisumiem, jebkādām traumām, jo nevēlamas sekas var rasties pēc jebkura tamlīdzīga notikuma. Dzirdi un līdzsvara sajūtu nelabvēlīgi var ietekmēt noteikta veida zāles (tādus medikamentus sauc par ototoksiskiem), lielākoties dažādas antibiotikas un jo īpaši gentamicīns. Patlaban to lieto retāk, bet agrāk no šā medikamenta daudzi kļuvuši nedzirdīgi.
Labdabīga paroksizmāla pozīcijas reiboņa pazīmes
* Īslaicīgs reibonis
* Šķiet, ka viss apkārt līgojas vai griežas
* Nestabilitāte
* Līdzsvara zudums
* Īslaicīgi redzes traucējumi
* Nelabums
* Vemšana
* Nepatīkamās sajūtas uznāk un pāriet, ilgst ne vairāk par minūti.
* Parasti tas nav saistīts ar galvassāpēm.
36,6°C konsultante ILZE SERŽANTE, neiroloģe, neirosonoloģe