Terapijas bērniņa attīstības veicināšanai 0
Vienas no biežākajām terapijām, ko vecāki izvēlas sava bērniņa attīstības veicināšanai:
- Kanisterapija
- Montesori
- Vojta terapija
- Bobata metode
Kanisterapija ir rehabilitācija, kurā palīdz speciāli apmācīts suns. Šo terapiju var izmantot gan kā papildus rehabilitācijas veidu, kas palīdz pastiprināt pamatrehabilitācijas efektivitāti, kā arī kā pamata rehabilitācijas metodi. Katram bērnam individuāli tiek sastādīts vingrinājumu komplekss, kas atkarīgs no diagnozes, kā arī tiek piemeklēts suns, kurš atbilst sastādītajai programmai, palīdzot bērniņam sasniegt noteiktos rehabilitācijas mērķus. Noteiktais vingrinājumu komplekss, kurš mainās atkarībā no sasniegtajiem rezultātiem, tiek saskaņots ar ārstējošo ārstu vai rehabilitologu.
Marta stāsta, ka septembrī viņas dēliņš atsāks kanisterapijas nodarbības, kad kopā ar suni sāks mācīties burtiņus, cipariņus u.c. Māmiņa atklāj, ka kanisterapija uzlabo bērna pašapziņu, jo suns izpilda visas viņa komandas, liekot sajusties laimīgam, jo bērniņš beidzot sastapis kādu, kas viņā ieklausās, saprotot viņa norādes.
Montesori ir pedagoģijā balstīta terapija, kas piemērota bērniem ar attīstības aizturēm, valodas un kustības traucējumiem, smalkās motorikas traucējumiem, uztveres traucējumiem, tāpat lasīšanas un rakstīšanas traucējumiem u.c. Montesori metode iekļauj darbu ar didaktisko materiālu – sajūtu, redzas, dzirdes, taustes, ožas un garšas, praktiskajiem dzīves vingrinājumiem, matemātikas, valodas materiāliem, kas ir pievilcīgi un aicina bērnus darboties. Kabinetā, kurā norit Montesori nodarbības, visi darba materiāli ir ērti un pārskatāmi izvietoti bērnam pieejamā augstumā. Telpa iekārtota tā, lai bērniņš pats varētu paņemt un nolikt materiālu. Montesori ārstnieciskajā pedagoģijā bērna izvēle ir nedaudz ierobežota, nodarbību laikā vienu materiālu darbam izvēlas bērns, bet otru pedagogs, kurš ir bērniņa attīstības virzītājs un konkrētu korekcijas mērķu noteicējs.
Kustību un fiziskās attīstības veicināšanu iespējams uzlabot, apmeklējot Bobata vai Vojta terapiju. Vojta nodarbības laikā tiek aktivizēti un uzspiesti noteikti punkti ķermenī, kas palīdz izsaukt trūkstošo kustību kompleksu. Savukārt Bobata metode tiek uzskatīta par saudzējošāku terapiju nekā Vojta metode, jo tās laikā muskuļi netiek mehāniski ieslēgti un stimulēti, proti, ar speciālista palīdzību bērniņš tiek ievadīts pareizajās kustībās. Bobata metode palīdz nodrošināt un iemācīt bērniņam kvalitatīvu kustību attīstību, atbilstoši viņa vecumam (rāpošanu, sēdēšanu, piecelšanos kājās, staigāšanu, līdzsvara noturēšanu u.c.) un līdzsvarot muskuļu tonusu.
Gan L. Korņejeva, gan V. Meikšāne skaidro, ka katram bērniņam jāpiemeklē individuāla terapija un rehabilitācija, kas palīdzētu novērst vai mazināt mikrocefālijas radītās komplikācijas. Ja noteiktu mikrocefālijas komplikāciju ārstēšanai nepalīdz viena terapija, nevajag zaudēt cerību, jāizmēģina jauna metode.
Marta atklāj, ka pēc dzemdībām viņai trūcis kāds zinošs cilvēks no slimnīcas personāla, kurš iedrošinātu un uzmundrinātu viņu nepadoties, saņemt spēkus un noticēt, ka viņas dēliņam ir iespēja palīdzēt. Jaunajai sievietei daudz nācies sastapties ar speciālistiem, kuri neredz un noliedz bērna potenciālu. Tādēļ māmiņām, kuras audzina bērniņu ar īpašām vajadzībām, Marta iesaka uzmeklēt speciālistus, kuri mīl un „deg” par savu darbu, pats galvenais – tic, ka bērniņam var palīdzēt!