Cēloņu grupas, kas ietekmē mikrocefālijas veidošanos 0
Cēloņi, kas izraisa mikrocefāliju, tiek iedalīti divās lielās grupās:
* pirmā – iedzimti cēloņi, kuri ietver ģenētisko, sindromu un iegūto cēloņu apakšgrupu
* otra lielā grupa – pēcdzemdību cēloņi, kura ietver trīs apakšgrupas – ģenētiskā, sindromu un citi.
L. Korņejeva skaidro, ka iedzimto cēloņu grupā būtiska nozīme jāpievērš gēnu apakšgrupai. Tai vērojams interesants skaidrojums: „Evolucionāri attīstoties, cilvēkam veidojās gēni, kuri atbild par lielāku smadzeņu masu. Šie gēni saglabājušies līdz pat mūsdienām, dodot mums lielo smadzeņu masu. Ja šajos gēnos rodas kļūdas, tad cilvēkam smadzeņu masa veidojas mazāka. Tie būs gēni, kuri atbild par vienas pašas mikrocefālijas veidošanos.”
Jāpievērš uzmanība arī dažādiem ģenētiskiem sindromiem, kuriem papildus novērojama arī mikrocefālija, piemēram, Dauna sindroms, Edvarda sindroms u.c. Ģenētiķe stāsta, ka bērniņiem ar Dauna sindromu mikrocefālija nav bieži sastopama, bet novēroti gadījumi, kad bērniņš ar šo sindromu piedzimst ar mazu galviņu un smadzeņu bojājumiem.
Mikrocefālijas veidošanos jau grūtniecības laikā var izraisīt nepietiekams uzturs māmiņai, tādējādi arī bērniņam saņemot par maz barībasvielas. Otrkārt, slikta placentas darbība, kas var izraisīt bērniņa ķermeņa daļu vēlāku attīstību, tai skaitā arī galviņas augšanu. Treškārt, iedzimtas slimība – fenilketonūrija, kad māmiņas asinīs novērojams liels daudzums fenilanalīna, kuru iespējams mazināt, ievērojot diētu un regulāri apmeklējot ārstu, kas ir būtisks ieteikums grūtniecības laikā. Ja diēta netiek ievērota, tad lielais daudzums fenilanalīna grūtnieces asinīs spēj sagraut gaidāmā bērniņa smadzenes. Tāpat arī augsts cukura līmenis un tā nekontrolēšana var traucēt bērniņa smadzeņu attīstībai.
Gaidot bērniņu, jācenšas izsargāties no krasām temperatūras maiņām. „Ja sievietei grūtniecības laikā rodas infekcija un rodas augsta temperatūru, tad šajā brīdī nav prātīgi tikai dzert karstu tēju, gaidot, kad temperatūra pāries pēc piecām dienām, bet jālieto medikamenti. Bērniņš savu temperatūru regulēt nevar, ar augstu temperatūru šūnu dalīšanās un attīstība ir ļoti traucēta, un bērniņš var piedzimt ar smadzeņu defektiem,” skaidro L. Korņejeva.
Pasaulē šobrīd vairāk vārds “mikrocefālija” izskanējis saistībā ar Zikas vīrusu, kura ietekmē bērni var dzimt ar mikrocefāliju, kādēļ pat var pārdomāt, vai ceļot uz vīrusa skartajām vietām, plānojot mazuli: Ameriku, Brazīliju…
Zikas vīrusa izplatība – Mehiko, Argentīna, Bolīvija, Barbadosa, Kostarika, Ekvadora, Peru, Kolumbija, Panama, Indonēzija, Jamaika, Taizeme.
Otrās grupas cēloņi izraisa mikrocefāliju bērniņa attīstības laikā. Pie tiem pieder, piemēram, iedzimtas sirdskaites, kad skābekļa trūkuma dēļ viss bērniņa ķermenis, tai skaitā galviņa aug lēnāk; dažādas infekcijas – meningīts, encefalīts u.c., hromosomu un gēnu saslimšanas u.c.Mikrocefālija var būt arī sekas dzemdību traumai.