Cēloņu grupas, kas ietekmē mikrocefālijas veidošanos 0

Cēloņi, kas izraisa mikrocefāliju, tiek iedalīti divās lielās grupās:
* pirmā – iedzimti cēloņi, kuri ietver ģenētisko, sindromu un iegūto cēloņu apakšgrupu
* otra lielā grupa – pēcdzemdību cēloņi, kura ietver trīs apakšgrupas – ģenētiskā, sindromu un citi.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

L. Korņejeva skaidro, ka iedzimto cēloņu grupā būtiska nozīme jāpievērš gēnu apakšgrupai. Tai vērojams interesants skaidrojums: „Evolucionāri attīstoties, cilvēkam veidojās gēni, kuri atbild par lielāku smadzeņu masu. Šie gēni saglabājušies līdz pat mūsdienām, dodot mums lielo smadzeņu masu. Ja šajos gēnos rodas kļūdas, tad cilvēkam smadzeņu masa veidojas mazāka. Tie būs gēni, kuri atbild par vienas pašas mikrocefālijas veidošanos.”

Jāpievērš uzmanība arī dažādiem ģenētiskiem sindromiem, kuriem papildus novērojama arī mikrocefālija, piemēram, Dauna sindroms, Edvarda sindroms u.c. Ģenētiķe stāsta, ka bērniņiem ar Dauna sindromu mikrocefālija nav bieži sastopama, bet novēroti gadījumi, kad bērniņš ar šo sindromu piedzimst ar mazu galviņu un smadzeņu bojājumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mikrocefālijas veidošanos jau grūtniecības laikā var izraisīt nepietiekams uzturs māmiņai, tādējādi arī bērniņam saņemot par maz barībasvielas. Otrkārt, slikta placentas darbība, kas var izraisīt bērniņa ķermeņa daļu vēlāku attīstību, tai skaitā arī galviņas augšanu. Treškārt, iedzimtas slimība – fenilketonūrija, kad māmiņas asinīs novērojams liels daudzums fenilanalīna, kuru iespējams mazināt, ievērojot diētu un regulāri apmeklējot ārstu, kas ir būtisks ieteikums grūtniecības laikā. Ja diēta netiek ievērota, tad lielais daudzums fenilanalīna grūtnieces asinīs spēj sagraut gaidāmā bērniņa smadzenes. Tāpat arī augsts cukura līmenis un tā nekontrolēšana var traucēt bērniņa smadzeņu attīstībai.

Gaidot bērniņu, jācenšas izsargāties no krasām temperatūras maiņām. „Ja sievietei grūtniecības laikā rodas infekcija un rodas augsta temperatūru, tad šajā brīdī nav prātīgi tikai dzert karstu tēju, gaidot, kad temperatūra pāries pēc piecām dienām, bet jālieto medikamenti. Bērniņš savu temperatūru regulēt nevar, ar augstu temperatūru šūnu dalīšanās un attīstība ir ļoti traucēta, un bērniņš var piedzimt ar smadzeņu defektiem,” skaidro L. Korņejeva.

Pasaulē šobrīd vairāk vārds “mikrocefālija” izskanējis saistībā ar Zikas vīrusu, kura ietekmē bērni var dzimt ar mikrocefāliju, kādēļ pat var pārdomāt, vai ceļot uz vīrusa skartajām vietām, plānojot mazuli: Ameriku, Brazīliju…

Par Zikas vīrusu (avots Slimību profilakses un kontroles centrs) – grūtniecēm jebkurā grūtniecības trimestrī un sievietēm, kuras plāno grūtniecību līdz dzemdībām, mazsvarīgus ceļojumus uz Zikas vīrusu skartajām valstīm (teritorijām) vajadzētu atlikt. Ja no ceļojuma uz skartajām teritorijām tomēr nevar atteikties, grūtniecēm būtu stingri jāievēro individuālās aizsardzības pasākumi pret odu kodumiem, izmantojot insektu atbaidīšanas līdzekļus iekštelpās un laukā, īpaši laikā no saullēkta līdz saulrietam, kad odu, kas pārnēsā Zikas vīrusu, ir visvairāk, jāvalkā apģērbs (vēlams gaišs), kas maksimāli apsegtu ķermeni, piemēram, krekli ar garām piedurknēm un garās bikses, tāpat jāizvairās no tādu pilsētu daļu apmeklējuma, kur nav pieejama ūdensvadu sistēma un ir slikti sanitārie apstākļi, kas nodrošina  odu vairošanās apstākļus, un kur risks tikt sakostam no odiem ir krietni augstāks. Pirms izlidošanas un pēc atgriešanās topošajām māmiņām jākonsultējas ar savu ārstu, jo pastāv pagaidām vēl zinātniski neapstiprināta, taču ticama saistība starp Zikas vīrusslimību un mikrocefāliju.
Zikas vīruss var tikt pārnests seksuālā ceļā ar spermu, kurā tas var atrasties pirms slimības simptomu paradīšanās, slimības laikā un pēc tam, kad cilvēks jau ir izveseļojies no Zikas vīrusslimības (pašreiz precīzi nav zināms, cik ilgi vīruss var atrasties spermā vīriešiem, kuri ir pārslimojuši Zikas vīrusslimību). Tādēļ, lai pasargātu gaidāmo bērniņu no iespējamās infekcijas, pārim atrodoties Zikas vīrusa skartajā teritorijā, gan atgirežoties no tās, ieteicams līdz grūtniecības beigām atturēties no dzimumakta vai tā laikā lietot prezervatīvu.
Reklāma
Reklāma

Zikas vīrusa izplatība  – Mehiko, Argentīna, Bolīvija, Barbadosa, Kostarika, Ekvadora, Peru, Kolumbija, Panama, Indonēzija, Jamaika, Taizeme.

Otrās grupas cēloņi izraisa mikrocefāliju bērniņa attīstības laikā. Pie tiem pieder, piemēram, iedzimtas sirdskaites, kad skābekļa trūkuma dēļ viss bērniņa ķermenis, tai skaitā galviņa aug lēnāk; dažādas infekcijas – meningīts, encefalīts u.c., hromosomu un gēnu saslimšanas u.c.
Mikrocefālija var būt arī sekas dzemdību traumai.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.