Kāpēc veidojas mikrocefālija 0
Cilvēku galvaskausa smadzeņu daļu veido seši kauli, starp kuriem ir atstarpes – tās pēc bērniņa piedzimšanas sāk lēnām aizvērties. „Šuvēm slēdzoties, veidojas galvaskausa forma, kuru ietekmē divi faktori – pirmkārt, vai šuves neaizslēdzas par ātru. Šajā gadījumā galviņa nespēj augt, smadzenes grib augt lielākas, bet tas nav iespējams, jo tām nav pietiekamas vietas, kur to darīt. Otrs variants – bērniņa smadzenes neaug, jo nekas no iekšpuses nespiež uz galvaskausa kauliem, tie paliek tādi paši, kādi tie bija. Tie ir divi ļoti dažādi iemesli, kuriem piemīt atšķirīgas pieejas un ārstniecības terapijas, kā arī atšķirīgi mehānismi, kādēļ tie veidojas,” skaidro L.Korņejeva.
Noteiktas divas mikrocefālijas formas – primāra mikrocefālija, kad bērniņa smadzeņu attīstību grūtniecības laikā ietekmējuši noteikti faktori un bērniņš jau piedzimst ar mazu galviņu un nepietiekamu smadzeņu masu, kā arī tās traucējumiem. Otra ir sekundāra mikrocefālijas forma, kad bērniņš piedzimst ar normālu galvas apkārtmēru, bet attīstības laikā galvas smadzeņu apjoms pakāpeniski, bērniņam augot, paliek mazāks, vai neaug tik ātri, cik tas nepieciešams, un galvaskausa izmērs ir mazāks nekā tam vajadzētu būt.
V. Meikšāne stāsta, ka primāro mikrocefālijas formu iespējams diagnosticēt jau grūtniecības laikā, māmiņai veicot ultrasonogrāfiju. Sekundāras mikrocefālijas veidošanos nosaka pāragra galvaskausa šuvju slēgšanās, kas izraisa galvaskausa deformāciju. Šajā gadījumā bērna intelekts un attīstība netiek kavēta.
L. Korņejeva bilst, ka ir mikrocefālijas ierosinātāji, kuri sastopami abās tās izpausmes formās, kā arī vērojami tādi, kuri būs katrai formai atšķirīgi. Gan primāro, gan sekundāro mikrocefālijas veidošanos var izraisīt darbības traucējumi asinsvados, kas apasiņo galvas smadzenes. „Šis asinsvads var aizvērties, neattīstīties vai pārplīst, izraisot asiņošanu galvas smadzenēs. Tādējādi galvas smadzeņu daļa, kura atkarīga no šī asinsvada, ja tas notiek bērniņam atrodoties mammas puncī, tā neattīstās. Savukārt, ja tas notiek bērniņam piedzimstot, tad šī smadzeņu daļa var sarukt, samazinoties savā izmērā un pazaudēt savu funkciju. Samazinās kā smadzeņu masa, tā galvaskausa apkārtmērs. Tas ir iemesls, kas var notikt gan grūtniecības laikā, gan pēc tās, kā arī pusaudžu vecumā un arī jau pieaugušam cilvēkam. Ja pieaugušam cilvēkam galvaskauss ir izaudzis jau normālā izmērā, bet notiek insults, tad parasti smadzeņu apjoms samazinās, bet galvaskauss paliek tāds pats. Tādēļ šis iemesls galvenokārt attiecas uz laiku, kad novērojama galvaskausa augšana.”
Faktors, kurš var ietekmēt galvaskausa apkārtmēru gan pirms bērniņa dzimšanas, gan pēc tās –saslimšanas ar kādu no infekcijām, kas spēj ietekmē smadzeņu augšanu un attīstību, tāpat arī smadzeņu šūnu noārdīšanos. Arī šajā gadījumā mikrocefālijas attīstības mehānisms ir līdzīgs – smadzeņu apjoms samazinās un galvas izmērs arī kļūst mazāks.