Kā novērst diabēta komplikāciju diabētisko retinopātiju? 0
Vai iespējams novērst cukura diabēta komplikāciju – diabētisko retinopātiju? EDĪTE VALKĀ
Diabētiskā retinopātija attīstās aptuveni 85% cukura diabēta slimnieku, kuri ar to sirgst vismaz 15 gadu. Tas nozīmē, ka paaugstinātā cukura līmeņa dēļ asinsvadi bojājas un kļūst caurlaidīgi, asinis izplūst ārpus tiem un veidojas tūska. Bojātie asinsvadi nespēj apgādāt tīkleni ar skābekli, tāpēc rodas jauni asinsvadi, kas ir trausli un viegli plīst, radot asiņojumus stiklveida ķermenī.
Par cukura diabēta radītām pārmaiņām acīs var liecināt mainīgs redzes asums un tās pasliktināšanās, miglošanās, kā arī peldoši apduļķojumi acu priekšā.
Diabētisko retinopātiju atzīst par vienu no galvenajiem novēršama akluma cēloņiem. Tās agrīna noteikšana un ārstēšana samazina akluma risku par 90%.
Kā stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas acu ārste Lāsma Volksone, vieniem nevēlamas pārmaiņas acīs sākas pavisam drīz pēc saslimšanas ar cukura diabētu, bet citiem – pēc ļoti ilga laika, un tas atkarīgs no slimības kompensācijas pakāpes. Dažiem ir laba redze pat pēc 60 gadu ilgas slimošanas. Tiesa, citiem slimība norit agresīvi un grūti padodas kontrolei.
Lai nepalaistu garām diabētiskās retinopātijas sākumu, vismaz reizi gadā nepieciešama acu pārbaude ar zīlītes paplašināšanu. Medikamenta ietekmē vairākas stundas pēc apskates var būt pasliktināta redze, tāpēc nedrīkst vadīt automašīnu. Vēlams paņemt līdzi saulesbrilles, lai gaismā nežilbtu acis.
Diabētisko retinopātiju ārstē ar lāzerkoagulāciju, piededzinot tīklenes zonas, kurās trūkst skābekļa, un tādējādi asiņu piegāde uzlabojas arī pārējai tīklenei. Tālu progresējošas slimības gadījumā acīs ievada zāles, kas neļauj augt jauniem, trausliem asinsvadiem.