Diabēts jaunos gados. Kā sev palīdzēt 0
Aptuveni puse cilvēku, kuriem ir cukura diabēts, nemaz par to nezina. Ar šo slimību nepiedzimst – ar to saslimst. Iespēja, ka bērnam varētu būt iedzimts diabēts, ir ļoti maza.
Atklāt un pārtvert!
Ja kādam no vecākiem ir 2. tipa diabēts, ir 50% varbūtība, ka bērnam būs nosliece uz cukura diabētu. Savukārt 1. tipa diabēta pārmantojamībai ir ļoti maza nozīme, jo tikai 5–6% gadījumu bērnam attīstās šāda nosliece. Taču, ja šī slimība ir abiem vecākiem, risks saslimt ir 25–30% bērnu.
Cukura diabēts no pacienta prasa pastiprinātas rūpes par savu veselību, īpašu attieksmi pret sevi, zināšanas par iespējamajiem draudiem, riskiem un veselības saglabāšanas un uzlabošanas pamatprincipiem.
Īpaši rūpīgi cukura līmenis asinīs jākontrolē visām grūtniecēm, bet pēc 20. grūtniecības nedēļas jānosaka glikozes līmenis asinīs tukšā dūšā, jo, bērnu gaidot, var attīstīties cukura diabēts.
Šis risks palielinās, ja sieviete ir vecāka par 25 gadiem, kā arī pirms grūtniecības viņai bijusi liekā ķermeņa masa vai aptaukošanās, prediabēts, gestācijas diabēts iepriekšējās grūtniecības laikā vai arī ģimenē aug bērns, kura svars piedzimšanas brīdī bija virs 4,1 kg. Risks palielinās, ja kādam no grūtnieces vecākiem, brāļiem vai māsām ir 2. tipa cukura diabēts.
Aptuveni pusei sieviešu ar grūtniecības cukura diabētu turpmāko piecu gadu laikā attīstās 2. tipa cukura diabēts.
Stiprina vājās vietas
– Ikdienas steiga un dzīves ritms patērē daudz spēka un enerģijas, un jaunietis mēdz aizmirst par šķietami nebūtisko, piemēram, laikus nomainīt injektora adatiņu, tādēļ insulīna ievadīšana kļūst sāpīga un apgrūtina pacientu, – bērnu endokrinoloģe Iveta Dzīvīte-Krišāne skaidro, kādēļ ir sarežģīti būt jaunam un slimot ar cukura diabētu.
Ja pēc diagnozes noteikšanas ir psiholoģiski un fiziski grūti kontrolēt notiekošo, jauniešiem labāk izprast savu slimību palīdz viegli uztveramā mājaslapa www.t1dstars.com. Tās veidotāji aplūko un skaidro pusaudžiem aktuālākos aspektus. Piemēram, ir zināms, ka smēķēšana un alkohola lietošana nodara kaitējumu ikvienam, bet cukura diabēta pacientam tā var kļūt īpaši bīstama, jo alkohols palielina hipoglikēmijas risku, savukārt smēķēšana palēnina insulīna darbību. Arī sporta nodarbības, stress eksāmenu laikā un ikdienas aktivitātes skolā var dažādi ietekmēt glikozes līmeni asinīs. To vērts zināt!
Dienas deva
– Ir brīnišķīgi, ja cilvēks var izvēlēties, kad, kur un ko ēst, bet tieši lielais ēdienu klāsts ir daudzu slimību un veselības problēmu iemesls. Tās ir sirds un asinsvadu slimības, augsts holesterīna līmenis, 2. tipa diabēts, aptaukošanās problēmas, locītavu slimības, – uzskaita uztura speciāliste Liene Sondore.
Tāpēc, plānojot ēdienkarti, jāņem vērā, ka 1 g olbaltumvielu vai ogļhidrātu ir 4 kilokalorijas (kcal), 1 g tauku – pat 9 kcal. To nav tikai ūdenim.
Vīriešiem dienas norma ir līdz 2400 kcal, sievietēm – 2000 kcal, taču viss atkarīgs no cilvēka ikdienas aktivitātēm, dzīvesveida, auguma un svara attiecības.
Organismam diennaktī nepieciešamo olbaltumvielu daudzums ir 1 g uz 1 kg ķermeņa svara. Tie ir aptuveni 60–80 g vai 12–15% no dienas uzturvērtības.
Taukiem jāveido 25–30% no dienas uzturvērtības, tātad aptuveni 70 g dienā. Fiziski aktīviem cilvēkiem pieļaujams līdz pat 100–150 g tauku.
Ogļhidrāti veido 55–60% no dienas uzturvērtības, proti, tie ir aptuveni 400–450 g dienā, tomēr arī te jāņem vērā dzimums, vecums un ikdienas aktivitātes.
Maizes vienības katram cukura diabēta pacientam nosaka ārsts un māca, kā tās aprēķināt, pieskaņojot insulīna injekcijām.