Devītais prezidents tomēr pirmais 0

Starptautiskās olimpiskās komitejas (IOC) devītais prezidents kopš 10. septembra ir 59 gadus vecais Vācijas jurists Tomass Bahs.


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Tomasa Baha darbības stāžs IOC ir 22 gadi, viņš trīs reizes ievēlēts par IOC viceprezidentu un juridiskās zināšanas liek lietā arī Sporta arbitrāžas tiesā. Savā dzimtenē Bahs līdz šim bija nacionālās olimpiskās komitejas prezidents, kā arī Arābu–Vācijas komercijas un industrijas kameras vadītājs. Pēc 10. septembra viņš šos amatus atstājis.

Baha priekšteči IOC prezidenta postenī ir Demetrijs Vikelass (Grieķija, 1894 – 1896), Pjērs de Kubertēns (Francija, 1896 – 1925), Anrī de Baijē-Latūrs (Francija, 1925 – 1942), Zigfrīds Edstrēms (Zviedrija, 1946 – 1952), Everijs Brendedžs (ASV, 1952 – 1972), lords Maikls Moriss Kilanins (Īrija, 1972 – 1980), marķīzs Huans Antonio Samarančs (Spānija, 1980 – 2001) un Žaks Roge (Beļģija, 2001 – 2013). Ar ko devītais prezidents būtiski atšķiras no pārējiem astoņiem? Tomass Bahs ir pirmais ar olimpiskā čempiona titulu, kas, kā zināms, tiek izcīnīts uz mūžu. Olimpisko zeltu viņš 1976. gadā Monreālas spēlēs ieguva paukošanā ar rapieri, tiesa, nevis individuālajās, bet komandu sacensībās, kurās Rietumvācijas izlasē cīnījās kopā ar Haraldu Heinu, Matiasu Bēru, Klausu Reihertu un Ēriku Sensgoriusu.

CITI ŠOBRĪD LASA

IOC sesijā Buenosairesā, kur notika vēlēšanas, par neapstrīdamu favorītu uzskatītajam Baham bija pieci konkurenti. Jaunākais un sporta pasaulē atpazīstamākais no visiem sešiem, protams, ir ukrainis Sergejs Bubka (49), jo pēc dažiem mēnešiem svinēs 30 gadu jubileju kārtslēkšanas pasaules rekordista tronī (6,14 m, telpās – 6,15 m), kuram neviens nav ticis tuvāk par desmit centimetriem. Taču kuluāros spriež, ka Bubkas sporta funkcionāra pieredze pagaidām esot nepietiekama tik augstam un atbildīgam amatam. Tas izpaudās arī balsošanā, kuras izšķirošajā otrajā kārtā viņu atbalstīja tikai četri no 93 sesijas dalībniekiem. Piecas balsis saņēma šveicietis Deniss Osvalds (66), sešas – Huans Simiaņs (64) no Singapūras, 29 – Ričards Kerions (60) no Puertoriko. Taivānietis Cinku Vu (66) izstājās jau balsošanas pirmajā kārtā. Bet par Tomasu Bahu nobalsoja 49 IOC locekļi – vairāk nekā par visiem pārējiem kopā.

“Labākais, kas varēja notikt,” intervijā aģentūrai LETA vēlēšanu iznākumu komentējis Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Aldons Vrubļevskis. “Ar Bahu esam pazīstami ilgus gadus, un mana subjektīvā vēlme bija, lai eiropietis vadītu IOC arī turpmāk, jo Eiropā sakņojas olimpiskā kultūra. Paldies Dievam, tas arī noticis. Manuprāt, Baha valdīšanas laiks būs nedaudz konservatīvāks nekā viņa priekšgājēja 12 gadi, jo Žaks Roge, būdams jaunatnes sporta atbalstītājs un mediķis, bija radošāks nekā jurists Bahs. Tomēr viņa ievēlēšana turpinās IOC attīstības tendenci, jo Baha darbošanās neko nevar iztraucēt, bet tikai veicināt. Viņš var sakārtot dažas lietas, par kurām bijuši aizrādījumi, ka kaut kas netiek darīts pietiekami caurskatāmi vai saprotami. Domāju, ka Tomasa Baha vadībā olimpiskā kustība tikai stiprināsies.”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.