Deviņi ziedošie pākšaugi telpās 0
Telpaugu dažādība katru gadu paplašinās. No pākšaugu dzimtas telpās var audzēt gan krūmus, gan nokarenus, vijīgus un kāpelējošus augus.
1. Greznā cesalpīnija (Caesalpinia pulcherrima). Tās dzimtene ir Rietumindija. Telpās augs izaug 1–2 m garš. Zied visu vasaru spilgti oranždzelteniem ziediem, kurus izceļ ļoti gari, spilgti sarkani putekšņmaciņu kāti. Šā iemesla dēļ cesalpīniju dēvē par papagaiļu jeb paradīzes putnu krūmu. Cesalpīniju laista regulāri, bet nedaudz, jo cieš no pārmērīga mitruma. Augu vasarā var iznest ārā, bet pirms salnām tas noteikti jāpārvieto telpās. Ziemā, miera periodā, cesalpīnija daļēji nomet lapas. Ziemā optimāla ir aptuveni +12 °C temperatūra. Augšanas laikā augu piebaro reizi divās nedēļās. Cesalpīniju pavairo ar spraudeņiem un sēklām. Spraudeņus apsakņot nav vienkārši, jo augsnei vajadzīga +25…+30 °C temperatūra. Sēklu apvalks ir ciets, tāpēc tās pirms sējas trīs dienas jāmērcē +40 °C siltā ūdenī. Līdztekus greznajai cesalpīnijai pazīstamas arī Caesalpinia coriaria, Caesalpinia echinata, bet tās ir grūtāk audzējamas.
2. Japānas jeb daudzziedu vistērija (Wisteria floribunda), dēvēta arī par glicīniju, atceļojusi no Japānas. Tai izveidots ļoti daudz šķirņu. Labvēlīgos augšanas apstākļos izaug 6–8 m gara. Siltākos Latvijas reģionos piesedzot var audzēt dārzā. Vistēriju parasti audzē vēsās, plašās telpās. Līdz 50 cm garie, baltie, rozā vai violetie ziedu ķekari uzzied maijā, jūnijā un atkarībā no šķirnes var būt pildīti. Vistērija vislabāk aug gruntī ziemas dārzos, jo tai vajadzīgs plašums. Augs regulāri jālaista un jāmēslo. Pavairo ar spraudeņiem un sēklām. Sējeņi aug lēni un uzzied tikai ceturtajā vai piektajā gadā, tāpēc izmanto arī potēšanu, kas šo procesu paātrina. Ar spraudeņiem pavairota vistērija uzzied otrajā vai trešajā audzēšanas gadā.
3. Telpās audzē vijīgo Junanas bauhīniju (Bauhinia yunnanensis), kas cēlusies Ķīnā. Bauhīnija sasniedz 1–2 m garumu un bagātīgi zied sīkiem, ķekaros sakārtotiem ziediņiem. Augs jāsargā no tiešiem saules stariem, bet tam patīk gaiša vieta. Ziemā vajadzīgs vēsums. Vieglāk pavairot ar sēklām, jo spraudeņi apsakņojas vāji.
4., 5. Nokarenā Bertelota lotusa (Lotus berthelotii) dzimtene ir Kanāriju salas. Augam ir šarlaksarkani ziedi, bet, ja tas nezied, dekoratīvas ir arī pelēki zaļās, skujveidā ļoti blīvi saaugušās lapiņas. Audzē arī plankumaino lotusu (Lotus maculatus) šķirnes ar oranžiem, dzelteniem ziediem. Lotuss vasarā labi jūtas saulainā vietā ārā, bet ziemā, tāpat kā pārējie pākšaugu dzimtas augi, pārziemo +8…+10 °C temperatūrā. Pavairojot galotnes spraudeņus griež pavasarī pēc noziedēšanas vai vasaras beigās un apsakņo +25 °C temperatūrā. Lotusu izmanto ziemas dārzos, kā arī par zemsedzes augu lielos podos.
6. Granātsarkanais kliants (Clianthus puniceus) nāk no Jaunzēlandes. Sasniedz 2 m augstumu un zied no marta līdz maijam spilgtiem, šarlaksarkaniem ziediem. Augam patīk saulaina vieta. Vasarā dārzā jāsargā no lietus, jo maigās lapas var ciest, un arī telpās nedrīkst pārlaistīt. Ziemā kliantam vajadzīga ap +10 °C temperatūra, gaiša vieta. Pavairo ar galotņu spraudeņiem pavasarī.
7. Kanāriju cītizs (Cytisus canariensis var. Ramosissimus) telpās sasniedz aptuveni 1,5 m garumu. Blīvi zarotajam krūmam dzinumu galos no aprīļa līdz jūnijam veidojas koši dzeltenu ziedu ķekari. Cītizu audzē vēsā telpā, laista vienmērīgi nepārlaistot, mēslo vienreiz mēnesī. Ziemā vajadzīgs miera periods. Ja nepieciešams, augu apgriež pēc noziedēšanas. Pavairo ar spraudeņiem pēc noziedēšanas.
8. Tvīda kaliandra (Calliandra tweedii) dzimtene ir Brazīlija. Tā spilgti sarkanie ziedi veidojas visu vasaru. Augs bagātīgi jālaista, bet jāmēslo reizi mēnesī. Ziemā novieto gaišā, vēsā (+10…+14 °C) vietā un apgriež, kā arī pārstāda, ja nepieciešams. Pavairo ar spraudeņiem. Tvīda kaliandru var audzēt kā augststumbra koku.
9. Gaiļsekstes eritrīna (Erythrina crista-galli) savvaļā aug Brazīlijā. Sasniedz 1,5 m garumu. Zied spilgti sarkaniem ziediem. Garie, ērkšķainie dzinumi pēc noziedēšanas pamatīgi jāapgriež. Ziemā vēsumā augu tur pilnīgi sausu, jo druknajā stumbrā tam ir pietiekami uzkrātas barības un ūdens rezerves. Labi aug saulainā un siltā vietā, regulāri jālaista un jāmēslo. Pavairo ar galotņu spraudeņiem.