Gada sēne 2

Bārkstainā mušmire nav garšīga

Latvijas Mikologu biedrība par “Gada sēni 2016” ir izraudzījusies bārkstaino mušmiri – lielu skaistu sēni, kas ir visai reta gan Latvijā, gan citur Eiropā. Retās sastopamības dēļ ne vienā vien valstī tā ir pat iekļuvusi aizsargājamo sugu sarakstā, tostarp arī pie mums.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

Pretstatā sarkanajai mušmirei bārkstainā nav indīga, vēl vairāk – ne vienā vien aprakstā tā figurē kā ēdama. Pat ja tā, tik retu un aizsargājamu sugu tomēr nevajadzētu vākt sēņu grozā. Turklāt drošāk būtu vispār turēties pa gabalu no visu krāsu mušmirēm, skaidro sēņu pētnieks Edgars Mūkins. Bārkstainajai mušmirei cepurīte ir vairāk balta nekā pelēcīgi iedzeltena ar stūrainam kārpām un bārkstīm, lapiņas cepurītes apakšā sākumā baltas, vēlāk viegli iedzeltenas. Mīkstums balts, sākumā ar neizteiktu smaržu, vēlāk ar nepatīkamu zivju smaku un nepatīkamu garšu.

Pirmo reizi Latvijā bārkstaino mušmiri konstatēja vēl 1919. gadā, taču pēc tam tā bija manīta tikai ar ārkārtīgi ilgiem pārtraukumiem. Pāris reizes tā tika atrasta pagājušā gadsimta vidū Zemgales parkos, bet pēc tam jau tikai mūsu gadsimtā Zemgalē un Rietumvidzemē vai nu parkos, vai arī mežā. Gandrīz visos gadījumos šī retā sēne bija izaugusi tikai vienā eksemplārā, bet nākamajos gados – vairs vispār ne. Tikai vienā vienīgā atradnē, kas kopš 2011. gada ir zināma Siguldas pilsētas teritorijā, ik gadu izaug piecas sešas sēnes. Diemžēl šī vieta ir pavisam blakus gājēju celiņam un “ieinteresētākie” retās sēnes parasti “pēta” ar zābaka purngalu. No tur izdīgušajiem diviem dučiem retās sugas eksemplāru ir nodzīvojuši pilnu sēnes mūžu tikai divi vai trīs… 2012. gadā šī sēne pamanīta arī Tērvetes novada Augstkalnes pagastā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pievērsdama uzmanību šai sugai, Mikologu biedrība cer uzzināt no patiesiem sēņu interesentiem par vēl citām šī retuma atradnēm Latvijā. Bārkstainā mušmire ir vizuāli gana izteiksmīga, lai to varētu atšķirt no citām sēnēm arī nespeciālists. Ja šķitīs, ka esat sugu uzgājuši, nofotografējiet dažādos rakursos un ziņojiet pa e-pastu: [email protected].

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.