Desmitiem tūkstošu “lāpstiņu” mieru rod.. zemes klēpī. Stāsts par mūžīgajiem “zaļās enerģijas” pārpalikumiem 0
Pašvaldības atkritumu poligons Kasperā, Vaiomingas štatā ASV, ir pēdējā atpūtas vieta 870 lāpstiņām, kuru dienas, ražojot atjaunojamo enerģiju, ir beigušās. Nogrieztie turbīnu spārni izskatās kā balināti vaļu kauli viens otram blakus – buldozers tos pavisam drīz uz visiem laikiem apraks.
Desmitiem tūkstošu novecojušu lāpstiņu nolaižas no tērauda torņiem visā pasaulē, un lielākajai daļai no tiem nav citu plānu, kā vien atkritumu poligonos. ASV vien nākamajos četros gados no aprites tiks izņemti aptuveni 8000 vēja ģeneratoru spārnu.
Saskaņā ar BloombergNEF datiem Eiropā, šie spārni izstrādāti tā, lai izturētu viesuļvētras spēka vējus, tāpēc tos nevar viegli sasmalcināt, pārstrādāt vai atkārtoti izmantot. Tas ir radījis steidzamu alternatīvu meklēšanu vietās, kur trūkst plaši neizmantotu prērijas zemju.
ASV šīe atkritumi dodas uz nedaudziem poligoniem, kas tos pieņem, Leikmilsā, Aiovas štatā; Siouksfallā, Dienviddakotā un Kasperā, kur tos apglabā bedrēs zem zemes. “Vēja turbīnas lāpstiņas galu galā tur būs uz mūžgīem laikiem,” aģentūra citē ekspertu.
Lai novērstu katastrofālas klimata pārmaiņas, ko izraisa fosilā kurināmā dedzināšana, daudzas valdības un korporācijas ir apņēmušās līdz 2050. gadam izmantot tikai tīru enerģiju. Vēja enerģija ir viens no lētākajiem veidiem, kā sasniegt šo mērķi.
Vēja turbīnu piermie modeļi parādījās pēc 1973. gada arābu naftas embargo, kad enerģijas deficīts lika rietumu valdībām meklēt alternatīvas fosilajam kurināmajam. Pirmais vēja parks ASV tika uzstādīts Ņūhempšīrā 1980. gadā, vēlāk Kalifornija izvietoja tūkstošiem turbīnu uz austrumiem no Sanfrancisko. Pirmie modeļi bija dārgi, zemi un neefektīvi, griezās ātri un ar zemu atdevi. Pēc 1992. gada ražotāji investēja garākos un jaudīgākos dizainos.
Vēja enerģija nesatur oglekli, aptuveni 85% turbīnu komponentu, tostarp tērauda, vara stieples, elektronika var tikt pārstrādāti un izmantoti atkārtoti. Bet stikla šķiedras asmeņus – nevar. Dažos gadījumos, kad ir pat futbola laukums, lielas platformas var pārvadāt tikai pa vienai, padarot transportēšanas izmaksas pārmērīgas tālsatiksmes pārvadājumos. Zinātnieki cenšas atrast labākus veidus, kā atdalīt sveķus no šķiedrām vai dot maziem gabaliņiem jaunu dzīvi kā granulas vai dēļus.
Texas, USA: Having exceeded their 20-year lifespan, thousands of "green" and "environmentally-friendly" wind turbine blades have come to die at this wind turbine graveyard, unable to be recycled. 🤡 pic.twitter.com/wzfL0KdtTL
— Wide Awake Media (@wideawake_media) December 19, 2024
Ireland doesn't know what to do with 11,000 tons of non biodegradable wind turbine blades.
Ireland is a very small country of 7 million.
Can you imagine what the global number is? Then there's the batteries, it all seems like the emperors clothes doesn't it pic.twitter.com/cNwAsiNxBs
— Chay Bowes (@BowesChay) February 4, 2025
Wind turbine blades are made from nearly 100% Fossil Fuel energy and feedstocks – Epoxy resins; thermoplastics. Disposal as solid waste is NOT A PROBLEM. “Recycling” them is a SHAM that will require even MORE FOSSIL FUELS. Can’t recycle epoxy and thermoplastics. pic.twitter.com/bKvDrig9YY
— B.F. Randall ⚛ ⛏ ⚡ (@Mining_Atoms) October 19, 2022