Desmitgades trendi bezvadu sakaru nozarē 1
Eksperti prognozē, ka līdz 2030. gadam digitālā un fiziskā pasaule kļūs tik cieši savienotas, ka virtuālo pieredzi varēs padarīt pavisam līdzīgu reālajai pasaulei.
Pieaugot digitalizācijas tempam visā pasaulē, būs jāpaaugstina tīklu drošība un energoefektivitāte, vienlaikus radot tehnoloģiju risinājumus, kas uzlabos ikviena ikdienu – tā 12. ikgadējā Global Mobile Broadband foruma laikā informēja Huawei valdes izpilddirektors un informācijas un komunikāciju tehnoloģiju infrastruktūras valdes priekšsēdētājs Deivids Vangs.
Pārmaiņas solās iespaidīgas, tomēr aktuāls paliek jautājums – vai tās redzēsim arī Latvijā?
10 Gbit/s ātrums fiziskās un digitālās pasaules integrācijai
Jau pavisam tuvā nākotnē bezvadu tīkli tiks izmantoti, lai krasi mainītu mūsu attālināto saziņu, nodrošinot komunikāciju ar vairākām cilvēka maņām – ne tikai jau ierasto dzirdi un redzi, bet arī tausti un pat ožu.
Lai to realizētu, mobilie tīkli visā pasaulē atbalstīs 10 Gbit/s pārraides ātrumu ar zemu signāla aizturi jeb latentumu, pārraidot informāciju strukturētākā veidā.
Tādējādi attālinātās tikšanās sasniegs jaunu līmeni, patiešām ļaujot justies kā īstā sapulcē vai skolas solā, kur visi klātesošie atrodas vienā telpā un komunicē aci pret aci.
Uzmanības centrā – zaļie tīkli
Tā kā prognozēts, ka datu plūsma pasaulē tuvākajos gados pieaugs pat 100 reižu, tikpat strauji palielināsies arī pieprasījums pēc risinājumiem, kas samazinās tīkla enerģijas patēriņu.
Turklāt līdzīgā tempā būs jāuzlabo arī energoefektivitāte uz vienu datu vienību, samazinot enerģijas patēriņu ikvienā posmā – no enerģijas ieguves līdz katras fotogrāfijas lejupielādei mājaslapā.
Tas strauji veicinās videi nekaitīgu un ilgtspējīgu tīklu izveidi, samazinot bezvadu sakaru nozares negatīvo ietekmi uz dabu.
Sensori kā drošas pilsētvides sastāvdaļa
Lai virzītos tuvāk autonomai satiksmei un izmantotu dronu plašās iespējas pilsētvides uzlabošanai, aizvien vairāk redzēsim dažāda veida sensoru integrāciju apkārtējā vidē.
Maksimālā ieguvuma sasniegšanai no šīm tehnoloģijām liels darbs būs jāiegulda, radot līdzīgas uzbūves sakaru un radio tīklus, kas spēj datus uztvert, pārraidīt un efektīvi izmantot.
To palīdzēs nodrošināt arī platjoslas tīkli ar plašāku antenu pārklājumu (masveida MIMO jeb Multiple Input Multiple Output tehnoloģija), kas jau šajā desmitgadē ļaus uzlabot drošību ikvienā pilsētā.
Mākslīgais intelekts katrā nozarē un savienojumā
Tuvāko desmit gadu laikā vairums bezvadu tīklu tiks papildināti ar mākslīgā intelekta tehnoloģijām, lai nodrošinātu tīklu iespējas, piemēram, pilnībā autonomai braukšanai, sniedzot pavisam jauna līmeņa pieredzi un līdz minimumam samazinot oglekļa emisijas.
Nākotnē mākslīgā intelekta tehnoloģijas kļūs patstāvīgākas – tās netiks izmantotas kā optimizācijas rīks, bet tiks iekļautas jau bezvadu sakaru izstrādes sākumā.
Tādējādi arī tehnoloģijas kļūs aizvien viedākas, spējot mācīties no lietotāju paradumiem un ievērojami optimizējot datu patēriņu, vienlaikus ienesot automatizāciju jaunās nozarēs un atbrīvojot cilvēkus no rutīnas darbiem.
Viens tīkls 100 miljardiem lietu interneta (IoT) savienojumiem
Prognozēts, ka līdz 2030. gadam lietu interneta savienojumu skaits sasniegs 100 miljardus, krietni noslogojot mobilo sakaru tīklus un mainot daudzu procesu ierasto kārtību.
Galvenokārt lietu interneta ietekmē tīklu operatoriem būs jāsāk piedāvāt dažādu veidu savienojuma pakalpojumi, kas atšķirsies pēc ātruma un prioritāšu prasībām.
Lai gan ikdienas lietotājiem šīs izmaiņas visticamāk būs pat nemanāmas, uzņēmumiem kļūs pieejamas plašākas iespējas, lai iegūtu tieši tādu tīkla pakalpojumu, kāds nepieciešams, kombinējot pārraides ātrumu, signāla aizturi, enerģijas patēriņu un uzticamību.
Drošība kā digitālās nākotnes stūrakmens
Pieaugot bezvadu sakaru nozīmei pasaulē, ir likumsakarīgi, ka aizvien lielāka nozīme un uzmanība tiek piešķirta arī ierīču un tīklu drošības jautājumiem. Tuvākajā desmitgadē aizvien biežāk operatori nodrošinās vienkāršotus drošības pakalpojumus, izmantojot mākoņa tehnoloģiju un tīkla mijiedarbību, lai ikvienam lietotājam piedāvātu saprotamas iespējas individuālajai kiberdrošībai.
Šie nozares trendi ir acīmredzams pierādījums tam, ka bezvadu sakaru nozare strauji attīstās un pasaule jau pēc 10 gadiem būs pavisam citādāka – tā norāda Huawei. Globālie digitālie trendi drīz varētu ienākt arī Latvijā, padarot mūsu ikdienu vienkāršāku, digitālo pieredzi vēl lietotājam draudzīgāku un uzlabojot valsts tautsaimniecību, padarot vietējos uzņēmumus ievērojami konkurētspējīgākus globālajā tirgū.