Desmit populāri un mazāk zināmi mīti par pilnmēness ietekmi 0
Zināms, ka mēness ietekmē ūdens plūsmas okeānā un jūrās. Un, ņemot vērā, ka aptuveni 75 procentus no cilvēka organisma veido ūdens, gadsimtu gaitā radušies vairāki mīti par pilnmēness ietekmi arī uz cilvēku uzvedību. Kaut arī pilnmēness bieži tiek vainots vardarbībā, pašnāvībās, miega traucējumos, priekšlaicīgās dzemdībās vai pat pāragrā nāvē, zinātnisks apstiprinājums šādai saiknei līdzšinējos pētījumos nav gūts. Par spīti tam cilvēkiem labpatīk mistikas apvītajā debess ķermenī meklēt ieganstus savai uzvedībai.
1. Agresivitāte
Bieži uzskatīts, ka pilnmēness laikā cilvēki kļūst agresīvi. 2007. gada jūnijā Britānijas pilsētas Braitonas policija paziņoja, ka pilnmēness laikā pat dubultos patruļu skaitu. Tiesa, vairākos pētījumos pilnmēness ietekme uz cilvēku garīgo veselību un vardarbības pieaugumu nav atklāta, ja neskaita ar šizofrēniju sirgstošus cilvēkus.
2. Iedzeršana
Tikmēr Tībingenas universitātes zinātnieki Vācijā, atsaucoties uz ziņojumiem vietējā policijas iecirknī, secinājuši, ka pilnmēness laikā cilvēki vairāk nekā citkārt lieto alkoholiskos dzērienus.
3. Miega traucējumi
Britānijas zinātnieku grupa secinājusi, ka pilnmēness tomēr ietekmē cilvēka miegu. Tiesa, ne tiešā veidā. Proti, viņi apgalvo, ka cilvēka bioloģiskais pulkstenis joprojām tikšķ saskaņā ar no mūsu senču mantotajiem gēniem. Mūsu senči senā pagātnē, proti, alu cilvēki, nudien pilnmēness laikā gulēja sliktāk, tāpēc arī mūsdienās cilvēkiem ir grūt iemigt, un viņu miegs ir sliktāks.
4. Lēkmes
Nereti cilvēki, kuri sirgst ar epilepsiju, pārliecināti, ka viņu lēkmes ir atkarīgas no mēness stāvokļa. Taču žurnālā “Epilepsy&Behaviour” publicētajā pētījumā šāda saikne nav atrasta. Zinātnieki apgalvo, ka agrāk epilepsijas lēkmēs tika vainotas burvestības un demonu klātbūtne, un šis uzskats saglabājies līdz mūsdienām, cilvēkiem epilepsijas lēkmēm meklējot mītiskus, nevis medicīniskus izskaidrojumus.
5. Dzīvnieki
Ja pilnmēness tieši neietekmē cilvēku psiholoģisko stāvokli, tas pavisam noteikti savas pēdas atstāj dzīvnieku uzvedībā. Īpaši attiecināms tas ir uz koraļļiem, kuri tieši pilnmēness laikā nārsto. Tāpat krietni aktīvāki pilnmēness laikā kļūst krabji.
6. Suņi kož biežāk
Deviņdesmito gadu beigās britu zinātnieki publicēja divus pētījumus, kuros apgalvoja, ka pilnmēness laikā iespējamība, ka cilvēku sakodīs suns dubultojas. Tiesa, dažus gadus vēlāk Sidnejas universitātes pētnieki kādā pētījumā secināja, ka tā tomēr nav.
7. Grūtniecība
Ilgi pastāvējis uzskats, ka pilnmēnesim ir teikšana arī pār grūtniecēm. Šis mīts izveidojies, dažiem domātājiem apgalvojot, ka, ņemot vērā, ka mēnsss ietekmē okeānu un jūru straumes, tam ietekme ir arī pār cilvēka organismu. Balstoties uz šādiem pamatojumiem, slovāku psihiatrs Jūdžens Jonass savulaik izveidoja savdabīgu dzimstības kontrolēs mehānismu, kas gan plašu popularitāti neieguva. Daži mīti arī apgalvo, ka pilnmēness laikā sievietei ir vieglāk palikt stāvoklī.
8. Pilnmēness – mīlas gatants
Saskaņā ar citiem mītiem pilnmēness nesot veiksmi mīlas dzīvē. Par to runāts arī ķīniešu folklorā.
9. Pareģu palīgs
Daži nākotnes pareģi apgalvo, ka pilnmēness izstarotā enerģija ir tik spēcīga, ka tā viņiem krietni atvieglo nākotnes pareģošanu un zīlēšanu.
10. Ietekme uz frizūru
Daži uzskata, ka pilnmēness laikā nogriezti mati izaugs veselīgāki un spēcīgāki. Šā iemesla dēļ pirms pāris gadiem kāda Roma frizētava pilsētas domei lūdza atļauju klientus pieņemt arī pēc pusnakts. Tā tika dota, taču prakse pierādīja, ka cilvēku matus veselīgākus padara pareizais šampūns, nevis to griešana pilnmēness naktī.
{gallery id=”2171″}