Desmit Latvijas novados Šekspīrs satiks Blaumani kopienu teātra iestudējumos 0
Vasaras pirmizrāžu grafiku izsludinājis Latvijas valsts simtgades projekts “Latvijas stāsti. Šekspīrs satiek Blaumani”, informē fonda INITIUM valdes priekšsēdētāja, producente Ieva Niedre.
“Latvijas stāsti. Šekspīrs satiek Blaumani” ir kopienas teātra projekts, kurā tādi mākslinieki kā: režisori Jans Vilems van den Boss (UK), Emma Battesti (FR), Dmitrijs Petrenko, Edgars Niklasons, apvienība “Perforācija”; laikmetīgās dejas horeogrāfi Eva Kronberga, Alise Putniņa, Jānis Putniņš; dramaturgi Edgars Niklasons, Sandija Santa, Lūks Velšs (UK); komponists Jēkabs Nīmanis un citi profesionāli Latvijas un ārvalstu meistari kopā ar vietējām kopienām rada laikmetīgus iestudējumus, kuri vēstī par Latvijas cilvēkiem, vietām, lietām, vēsturi, tagadni un nākotni.
“2018. gadā 12 Latvijas vietās norisinājās meistarklases ārvalstu ekspertu vadībā un metodiku apguva ap simt cilvēku – amatierteātru režisoru, kultūras darbinieku, režisoru, horeogrāfu, aktieru, izglītības speciālistu un tamlīdzīgi. Tagad, 2019. gadā, projekta ietvaros top vairāk kā desmit dažādi iestudējumi visā Latvijā,” pauž Ieva Niedre.
19. un 20. jūnijā, iedvesmojoties no maģiskā Pokaiņu meža, taps franču režisores Emmas Batesti, improvizācijas teātra treneres Ditas Leinertes, horeogrāfa Jāņa Putniņa un producentes Ievas Niedres radītais kopdarbs ar vietējiem kopienas aktieriem un dejotājiem – “Sapnis saulgriežu naktī”, staigājama izrāde pēc V. Šekspīra “Sapnis vasaras naktī” motīviem.
28. jūnijā Brocēnos LKA režijas studenti llze Bloka un Mārtiņš Gūtmanis, horeogrāfe Eva Kronberga, režisors Jans Vilems van den Boss un producente Zanda Strogonova kopīgi radīs vietai pielāgotu izrādi “Vētra. Variācijas”, kur vietējās kopienas iedzīvotāji izspēlēs laikmetīgu identitātes meklējumu, performanci, par cilvēka un varas attiecībām, iedvesmojoties no V. Šekspīra lugas “Vētra” motīviem.
26. jūlijā Skultes kopienas aktieri režisores Ligitas Smildziņas vadībā izspēlēs procesā jaunradītu dokumentālā teātra (verbatim) izrādi “KIK. Kas ir kultūra”. Izrāde vienlaikus būs kā stāsts par Skultes vai, iespējams jebkura cita Latvijas pagasta/ ciema iedzīvotājiem, viņu sapņiem, kultūras lomu viņu ikdienas dzīvē.
Izrādes dramaturģe Sandija Santa šo jautājumu risina kopā ar vietējiem aktieriem un antropologu komandu.
26. jūlijā Āraišos norisināsies lielas formas vietai pielāgota izrāde vizuālā teātra estētikā “LETTI”, kuru teātra kompānija “Perforācija” veido kopā ar vietējās kopienas cilvēkiem un producenti, Āraišu kopienas teātra vadītāju Jolantu Sausiņu. Izrāde būs kā skats uz Latvijas vēstures notikumiem, Āraišu vietu un cilvēkiem caur mūsdienu laikmeta prizmu.
27. jūlijā Tilžas ciemā būs skatāma vietējā teātra režisores Inese Daukstes kopdarbs ar režisoru Janu Vilemu van den Bosu, komponistu Jēkabu Nīmani, horeogrāfi Alisi Putniņu, dramaturgu Edgaru Niklasonu.
Izrādē “Breinuma līpa” apvienosies elementi no vietai pielāgota teātra, lā arī verbatim metodēm, un tas būs īsts, drosmīgs un cerību pilns stāsts par šodienas Tilžu – ciemu netālu no Krievijas robežas, starp Latgali un Vidzemi.
27. jūlijā Dundagā pirmizrādi piedzīvos iestudējums “Visādi ir un visādus vajag”, kura dramaturģiskais materiāls sastāv tikai un vienīgi no latviešu sakāmvārdiem, toties pats uzvedums veidots mūsdienīgs, apvienojot hip-hop elementus ar tradicionālajām vērtībām.
9. augustā Aizputē dramaturģe Sandija Santa kopā ar vietējiem jauniešiem veidos izrādi “Kings”, kura taps pielāgota vietai – tāda paša nosaukuma benzīntankā, kurš strādā 24 stundas diennaktī un kalpo par kopienas pulcēšanās vietu.
Kingā dzimst, dodas tālāk un dažreiz arī paliek neizsapņoti dažādi sapņi, sākas draudzības, noris lielāki un mazāki piedzīvojumi.
Savukārt 10. augustā Lielvārdē dienas gaismu piedzīvos vietējās režisores un dramaturģes Ineses Tālmanes veidots iestudējums – “Lielvārdes leģenda”, kura tiks izspēlēta ēnu teātra estētikā. Abu izrāžu režijas konsultants – Dmitrijs Petrenko.
Projekts “Latvijas stāsti. Šekspīrs satiek Blaumani” dod iespēju vietējiem iedzīvotājiem, amatierteātru režisoriem un kultūras dzīves veidotājiem paplašināt savu redzes loku, gūt jaunas prasmes un praksē pārliecināties par to, kā ar dažādiem laikmetīgā teātra izteiksmes līdzekļiem iespējams komentēt sabiedrības procesus, sev nozīmīgus notikumus, pievērst uzmanību aktualitātēm un stāstīt stāstus. Rudens pirmizrādes tiks izsludinātas augustā.