Rīgā ierodas Li Kecjans. Desmit fakti par Ķīnas premjeru 3
Pirmo reizi vēsturē Latvijā ierodas Ķīnas Tautas Republikas valdības vadītājs. Li Kecjans ir otra augstākā valsts amatpersona un Rīgā ieradīsies uz “16+1 formāta” sanāksmi, kas pārsvarā veltīta ekonomiskajiem jautājumiem. Šajā sadarbības formātā piedalās Centrāleiropas un Austrumeiropas valstis un Ķīna. Taču Li Kecjanam paredzēta arī atsevišķa tikšanās ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni un premjerministru Māri Kučinski. Interesanti, ka, gatavojoties šai vizītei, daudzviet Rīgā uzstādīti reklāmas plakāti, kuros redzamas ainas no Ķīnas kultūras un vēsturiskajām vietām – Lielais Ķīnas mūris, ieeja Slēgtajā pilsētā un Debesu templis Pekinā, sirms vīrs ar bārdu, kurš simbolizē Konfūciju, aktrise no Ķīnas tradicionālā teātra un sarkanu lampu virtene. Galvaspilsētā esot vairāk nekā simts šādu reklāmas plakātu. Tos pasūtījusi Ķīnas Tautas Republikas vēstniecība Latvijā.
1. Li var saukt par “self made man” – cilvēku, kurš no vienkāršas vides sasniedzis augstas karjeras virsotnes. Ķīnas varas hierarhijā premjerministrs ir valsts otrā persona. Pilnais amata nosaukums ir Ķīnas Tautas Republikas Valsts padomes premjers.
2. Premjers atbild par valsts pārvaldi, valsts ekonomisko un sociālo plānošanu, pārrauga budžetu. Kopš 80. gadiem Ķīnas premjers ir atbildīgs par valdības politikas praktisko ieviešanu, kamēr kompartijas ģenerālsekretārs jeb prezidents nodarbojas ar politiskā atbalsta akumulēšanu.
3. Tiek uzskatīts, ka viņa vienkāršā izcelsme ir iemesls tam, ka Li īpašu uzmanību pievērš cilvēkiem, kas dzīvo sliktos dzīves apstākļos. Li bērnību pavadīja dzimtās Aņhujas provinces lielākajā pilsētā Hefejā.
4. Savulaik saņēmis atzinību no partijas par izcilību Mao Dzeduna domas apguvē.
5. Li tēvs darbojās Aņhujā kā partijas funkcionārs un gribēja virzīt jauno Li tālāk vietējo partijas struktūru hierarhijā, tomēr viņš no tā atteicās un devās studēt tiesību zinātnes Pekinas universitātē, kur iesaistījās partijas jauniešu organizācijā. Vēlāk kļuva par Komunistu jaunatnes līgas pirmo sekretāru. Organizācija ir līdzinieks komjaunatnei bijušajā PSRS.
6. Studiju laikā viņš iepazinās ar iepriekšējo Ķīnas prezidentu Hu Dziņtao. Kad Ķīnas Nacionālais Tautas kongress izvēlējās prezidentu, bija spekulācijas, ka Hu esot vēlējies, lai par viņa pēcteci izvēlas Li, kurš tobrīd bija vicepremjera amatā.
7. 43 gadu vecumā iecelts par Henaņas provinces gubernatoru – jaunāko ĶTR vēsturē. Šajā laikposmā viņš gan iegūst “nelaimes putna” slavu, jo viņa valdīšanas laikā notiek vairāki lieli ugunsgrēki un arī izceļas HIV vīrusa uzliesmojums antisanitāri veiktu asins pārliešanu dēļ. Li to kompensēja ar provinces ekonomikas attīstīšanu.
8. Analītiķi nav vienisprātis par Li lomu – viņš tiek slavēts par to, ka īstenojis Ķīnai nepieciešamās ekonomiskās reformas, bet citi viņu kritizē par pasīvā līdera tēlu. “Salīdzinot ar [Ķīnas prezidentu] Sji Dziņpiņu, Li Kecjans ir daudz piesardzīgāks,” uzskata Singapūras nacionālās universitātes Austrumāzijas institūta vecākais pētnieks Bo Žijue. Viņš uzskata, ka Sji “zilās asinis” izpaužas viņa pašpārliecinātajā stilā, kamēr Li ir mazāk ass, un tas ir rezultāts tam, ka Li bijis daudzus gadus smagi jāstrādā, lai nokļūtu varas augstumos.
9. “Wikileaks” noplūdinātā informācija no ASV diplomātiskās sarakstes liecina, ka ASV diplomāti viņu raksturojuši kā “patīkamu un labi informētu” personu. Kādā privātā sarunā ar ASV vēstnieku Ķīnā 2007. gadā viņš Ķīnas ekonomiskos rādītājus raksturojis kā tādus, kam “nevar uzticēties”, un brīdinājis, ka varas korupcija bijusi lielākais iemesls sabiedrības aizvainojumam.
10. Starptautiskā biznesa žurnāla “Forbes” 2015. gada ietekmīgāko pasaules cilvēku topā Li ieņem 12. vietu.