Desmit augi, kas nav kaprīzi, aizņemtiem saimniekiem 1
Zaļie telpaugi istabā uzreiz rada mājīguma un omulības atmosfēru, bet ja tie vēl arī zied, rodas sajūta, ka tūlīt, tūlīt būs klāt pavasaris. Tiem, kam ne visai padodas istabaugu kopšana un nav pietiekami daudz laika ar to nodarboties, piedāvājam 10 augu topu, kas nav kaprīzi un sveiki un veseli sagaidīs saimnieku mājās arī pēc nedēļu ilga komandējuma. Un tie nav tikai kaktusi…
Vispirms nedaudz par to, kas nelabvēlīgi ietekmē istabaugus. Tas ir pārāk sauss gaiss, par maz dienasgaismas, par maz vai par daudz ūdens. Šie desmit augi nelielās devās piecietīs visu iepriekš minēto.
1. Naudas koks
Ne velti šim augam tāds nosaukums – daudzi tic, ka tas uzlabo nama materiālo stāvokli. Tomēr, neskatoties uz to, vai tam ticam vai ne, šis kociņš ir ļoti izturīgs un priecēs daudzus gadus, plešoties platumā un garumā.
2. Orhideja vai falenopsis
Orhidejām ir nepieciešama pastāvīga kopšana, bet arī to vidū ir šķirne – falenopsis, kas lieliski der sliņķiem. Ja no paša sākuma nodrošina augam nepieciešamos apstākļus – gaismu, nelielu mitruma daudzumu (ūdens līdzās noliktā traukā) un dzirdināšanu reizi nedēļā, falenopsis priecēs ar bagātīgiem ziediem triju mēnešu garumā. Bet gadās, ka tas pat zied vienā laidā. Jāuzmana tikai brīdis, kad nepieciešams to pārstādīt vai papildus pamēslot.
3. Alveja – mājas aptieka
Alveja izdzīvo gandrīz vai jebkuros apstākļos. Nebaidās no sausuma un aukstuma. Alvejas sula labi palīdz pret iekaisumiem, angīnu, labi izvelk no brūcēm strutas. To izmanto arī skaistumkopšanā. Ja nepieciešama maska matiem vai rokām, pievienojiet nedaudz pilienu alvejas sulas parastajam balzamam vai krēmam.
4. Kalanhoja
Arī kalanhoja labi pārcieš sausuma periodus, jo to gaļīgajās lapās sakrājas daudz mitruma. Lai gan pēc izskata augs nav diez ko izskatīgs, tas periodiski uzzied ar sīkiem, košiem ziediņiem. Interesanti, ka kalanhoja zied krāšņāk, ja gaismas nav pārāk daudz, līdzko to noliek saulainākā vietā, tā steidz augt plašumā, bet zied mazāk. Kalanhojas lapas ir labs pirmais palīgs pret apdegumiem, grieztām brūcēm.
5. Efeja
Lielisks līdzeklis, lai apzaļumotu kaut vai visu istabu – tikai jānostiepj stīga vai virve, un efeja aizvīsies turp, kurp nepieciešams. Nebaidās sausuma, drīzāk jāuzmanās pārliet. Labāk tīk ēnainākās un vēsākās telpās.
6. Līdakaste
Uzmanību piesaista ar koši zaļām un stingrām lapām. Ļoti izturīgs un neprasīgs augs. Ātri sakuplo.
7. Tradeskancija – gaisa attīrītājs
Izrādās, šis augs attīra gaisu no putekļiem un tabakas dūmiem. Tā patīk arī kaķiem – tie mēdz grauzt tradeskancijas lapiņas un labi zina, ka šis augs tos ārstē. Ložņājošais istabaugs labi jūtas istabas temperatūrā, gaišā vietā, stādīts iekaramā grozā.
8. Hlorofīts – gaisa mitrinātājs
Ļoti mazprasīgs un izturīgs augs, kas turklāt ne tikai attīra, bet arī mitrina sauso gaisu, kāds mēdz būt dzīvokļos. Augam ir rozetē kārtotas, bagātīgas zaļas lapas ar bālām svītrām, kas izskatās diezgan dekoratīvi.
9. Fikuss
Protams, fikusam ir nepieciešamas rūpes, bet ar tām tiks galā arī iesācējs. Fikusam ir ne tikai dekoratīvs izskats, bet piemītot arī spēja pasargāt no liekām rūpēm un stresa. Tomēr tas ir arī alerģisks augs, turklāt tā izdalītā sula ir indīga. Tāpēc šo augu nevajag ieviest tajos mājokļos, kuros ir mazi bērni vai mājdzīvnieki.
10. Havortijas
Daudziem pazīstami šie zemie, dažādu formu augi, kas pieskaitāmi sukulentiem. To priekšrocība – dekoratīvais izskats, spēja iedzīvoties ļoti pieticīgos apstākļos un ilgi iztikt bez liešanas.