Foto: SHUTTERSTOCK

Desmit aknu ienaidnieki. Ne tikai alkohols 0

Cilvēka labajā paribē atrodas orgāns, ko bieži mēdz salīdzināt ar ķīmiskās attīrīšanas iekārtu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas
Tās ir aknas, kas atbildīgas par kaitīgo vielu pārstrādi un izvadīšanu no organisma.

Tomēr arī to iespējām ir robežas – ir vielas, kas aknām kaitē, turklāt neatgriezeniski. Lūk, lielākie aknu ienaidnieki.

1. Medikamenti

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: Shutterstock

Ir virkne bezrecepšu un recepšu zāļu, kas izraisa nopietnus aknu bojājumus. Diemžēl ne vienmēr no šīs blaknes iespējams izvairīties: aknām kaitē, piemēram, medikamenti, ko izmanto ķīmijterapijā, ārstējot vēzi, kā arī līdzekļi pret artrītu un podagru, statīni (lieto holesterīna mazināšanai), antibiotikas, pretsēņu zāles un medikamenti HIV infekcijas terapijai.

Citādi ir ar plaši lietotiem pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļiem – ibuprofēnu, aspirīnu, paracetamolu jeb acetaminofēnu, naproksēnu un citus bieži vien lietojam uz savu roku un par daudz, neapzinoties, ka apgrūtinām sava organisma atindēšanas sistēmu un kaitējam tai.

2. Uztura bagātinātāji ar augu ekstraktiem

Foto: Shutterstock

Lai arī šķiet, ka no dabas nākušais viss veselībai labvēlīgs, ir augu valsts preparāti, kuri aknām var nopietni kaitēt, ja tos lieto nepareizās devās.

Tie ir uztura bagātinātāji ar ārstniecības tauksakni (Symphytum officinale, lieto antibakteriālo, savelkošo, asinsspiedienu un cukura līmeni pazeminošo īpašību dēļ), Amerikas jeb Purša krūkli (Rhamnus purshiana, lieto aizcietējumu gadījumā), alveju (Aloe vera, lieto imunitātes stiprināšanai, audu reģenerācijas veicināšanai), ķekaraino sudrabsveci (Actaea race-mosa, lieto menopauzes simptomu mazināšanai), efedru jeb divvārpu (Ephedra distachya L., tā paaugstina asinsspiedienu, uzlabo asinsapgādi, paplašina bronhus, palielina urīna un sviedru izdalīšanos, pazemina ķermeņa temperatūru) un kavu (Piper methysticum, piemīt nomierinošas un anestezējošas īpašības).

Šo augu ekstrakti var izraisīt aknu toksiskos bojājumus, tāpat kā virkne medikamentu, tāpēc arī augu valsts līdzekļi jālieto piesardzīgi.

3. Ķīmiskas vielas

Foto: Shutterstock

Aknām kaitē, piemēram, vielas, ko izmanto ķīmiskajā tīrīšanā, kā arī nezāļu un kaitēkļu iznīdēšanai lauksaimniecībā.

Tāpēc, ja darbā ar tām ir saskarsme, vēlams regulāri pārbaudīt veselību.

Ļoti kaitīgs ir arī vinilhlorīds, ko lieto polimēru ražošanā. Šīs ķimikālijas organismā var nonākt arī caur ādu vai ieelpojot to izgarojumus.

Gluži nekaitīga nav arī sadzīves ķīmija, tāpat insekticīdi un herbicīdi. Tos izmantojot, ieteicams lietot sejas masku un gumijas cimdus, bet vides, nākamo paaudžu un aknu veselības vārdā vērts izvēlēties videi draudzīgus līdzekļus.

4. Alkohols

Foto: SHUTTETSTOCK

Ārsti negribīgi atzīst, ka nelielās devās alkohols nāk par labu sirds veselībai un asinsvadiem, jo lielākā daudzumā tas savukārt bojā aknu šūnas un rosina cirozes attīstību.

Reklāma
Reklāma

To apliecina statistika vīna tradīcijām bagātajā Francijā, kur sirds un asinsvadu slimības nav tik izplatītas, toties ir daudz cirozes gadījumu. Organisma uzbūves atšķirību un alkohola panesības īpatnību dēļ sievietēm ir lielāks risks iedzīvoties cirozē.

Pastāv arī individuālas atšķirības: kādam arī neliels alkohola daudzums aknās izraisa neatgriezeniskas izmaiņas, kamēr cits ar tādu pašu stipro dzērienu patēriņa vēsturi dzīvo sveiks un vesels.

Sveiks un vesels gan ir mānīga sajūta, jo aknu bojājumu gadījumā jūtamas izpausmes parādās ļoti vēlu. Tāpēc, ja uztur siltas attiecības ar alkoholu, tikpat tuvām tām vajadzētu būt arī ar ārstiem, regulāri pārbaudot aknu veselību.

5. Neveselīgs ēdiens un mazkustīgs dzīvesveids

Zviedrijā veikts pētījums, lūdzot vairākiem veselīgiem, slaidiem medicīnas studentiem zinātnes vārdā par 5–15% uzaudzēt ķermeņa masu, mēnesi vismaz divreiz dienā ieturoties ātrās ēdināšanas restorānos un piekopjot sēdošu dzīvesveidu.

Izmēģinājuma trusīšu ēdienkarti veidoja galvenokārt hamburgeri un citas ātrās uzkodas ar augstu dzīvnieku valsts izcelsmes piesātināto tauku īpatsvaru.

Pirms eksperimenta un tā laikā šiem brīvprātīgajiem mērīja vidukļa apkārtmēru, tauku daudzumu un noteica aknu fermentu līmeni.

Mēneša laikā studentu svars pieauga vidēji par 7,2 kilogramiem, vidukļa apkārtmērs – par 6,5 centimetriem, bet tauku daudzums palielinājās par 3,7 procentiem.

Aknu fermenta alanīnaminotransferāzes (ALAT) līmenis krasi paaugstinājās jau nedēļu pēc eksperimenta sākuma, tā signalizējot, ka aknām tiek nodarīts kaitējums (tomēr ar taukaino aknu slimību mēneša laikā nesaslima neviens no studentiem).

Secinājumi – jākustas vairāk un jāizvēlas veselīgs uzturs. Par laimi, arī ātrās ēdināšanas ēstuvēs arvien vairāk parādās veselīgas alternatīvas burgeriem un hotdogiem.

6. Nedrošs sekss

Foto: Shutterstock

No seksuāli transmisīvajām slimībām (STS) simtprocentīgi pasargā vienīgi atturēšanās no seksa, bet prezervatīvs ir efektīvākais veids, kā izvairīties no saslimšanas, ja tomēr no mīlēšanās atteikties negribas.

Starp STS ir arī vīrushepatīts C, pret kuru nav vakcīnas. Tas var nopietni bojāt aknas, izraisot aknu mazspēju, cirozi un rosinot vēža attīstību.

Slimība progresē lēni un sākumā norit bez simptomiem, tādēļ, lai neinficētu citus un laikus sāktu ārstēšanu, pēc gadījuma seksa bez izsargāšanās (tāpat kā pēc tetovēšanās, kopīgas injicējamo narkotisko vielu lietošanas vai kopīgu medicīnas vai higiēnas priekšmetu izmantošanas) ieteicams pārbaudīt veselību.

Vīrushepatīta C testus bez maksas iespējams veikt HIV profilakses punktos (informācija Slimību profilakses un kontroles mājaslapā: www.spkc.gov.lv).

7. Indīgas sēnes

Ilustratīvs attēls
Foto: Shutterstock

Latvijā sēņošana ir daudzu iecienīts brīvā laika pavadīšanas veids. Svaigā gaisā pavadītas stundas un paša rokām salasītas dabas veltes ir vērtīgas lietas, taču ar nosacījumu, ka sēņotājs ir vērīgs un zinīgs.

Viena kļūda, un sēņu mērce ne tikai var izraisīt vēdergraizes, bet būt liktenīga, jo indīgās sēnes strauji izraisa smagus un dažkārt pat neatgriezeniskus aknu bojājumus.

Jūtot, ka pēc sēņu ēšanas kļūst slikti, ar steigu jāvēršas pie ārsta, jo paša spēkiem nevar izārstēties. Vēlams arī saglabāt maltītes pārpalikumus, lai ārstiem būtu vieglāk noteikt saindēšanās cēloni.

8. Muskuļu masas audzēšanas un novājēšanas līdzekļi

Foto: Shutterstock

Kā aknu bojātāji tie nav pirmajā vietā un šajā ziņā pat netuvojas medikamentiem vai alkoholam, tomēr, lietojot līdzekļus, kas palīdz tikt pie vēlamajām ķermeņa formām, jābūt piesardzīgam. ASV novēroti gadījumi, kad sportisti, kas lietojuši noteikta veida uztura bagātinātājus, saslimuši ar dzelti un nekontrolējamu ādas niezi.

Līdzīgas izpausmes bijušas arī dažu novājēšanas līdzekļu lietotājiem. Šie pētījumi gan ir sākuma stadijā. Šos novērojumus nevar vispārināt, attiecinot uz visu veidu sporta uzturu vai tievēšanas līdzekļiem.

9. Nav veikta vakcinēšana

Foto: Shutterstock

Jebkura veida vīrushepatīts kaitē aknām, tādēļ no tā jāizvairās, cik vien iespējams. Pret vīrushepatītu C vakcīnas nav, taču pret vīrushepatītu A un B iespējams vakcinēties.

Pret vīrushepatītu B ir vakcinēti lielākā daļa bērnu, taču no pieaugušajiem kāds varētu nebūt saņēmis šo vakcīnu.

Tāpēc ieteicams vakcinēties, īpaši, ja ir pazemināta imunitāte vai jau ir kādi aknu bojājumi. Pret vīrushepatītu A ieteicams vakcinēties pirms ceļojuma uz Āfriku, Vidusāziju, Dienvidameriku un Centrālo Ameriku, kur ir augstāks risks ar to inficēties.

Jāievēro arī personīgā higiēna: jāmazgā rokas, jādzer ūdens, kas nav inficēts, rūpīgi jāmazgā svaigie dārzeņi, augļi un ogas.

10. Cukurs

Foto: SHUTTERSTOCK

Par daudz cukura kaitē ne tikai zobiem, bet arī aknām. Turklāt daži pētījumi liecina, ka tas var nodarīt tikpat lielu ļaunumu kā alkohols, pat ja cilvēkam nav liekā svara. Tas ir vēl viens iemesls, lai mazāk ēstu smalkmaizītes un konfektes un saldināto dzērienu vietā izvēlētos parastu ūdeni.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.