Desas var izraisīt vēzi; arī gaļa jāēd mazāk, brīdina vēža pētnieki 9
Pasaules Veselības organizācijas (PVO) struktūrvienība Starptautiskais vēža izpētes institūts, kas atrodas Francijā, šonedēļ publiskoja secinājumu, ka, bieži ēdot tā saukto sarkano gaļu (ne vistas un ne zivs gaļu) un pārstrādātus gaļas produktus, var attīstīties zarnu audzējs, kas ir viens no izplatītākajiem vēža veidiem. To konstatējusi darba grupa, kurā strādāja 22 eksperti no 10 valstīm. Ekspertu vidū bija gan zinātnieki no ASV, gan arī Itālijas, Francijas, Beļģijas, Nīderlandes, Zviedrijas un pat Japānas un Austrālijas pētniecības institūtiem un universitātēm.
Pētījumā konstatētais nav nekas jauns, kas pārsteigtu pasauli. Zinātnieki ir iepazinušies ar vairāk nekā 800 citiem zinātniskiem atklājumiem par vēzi, kā arī vairāk nekā 700 jau iepriekš veiktajiem epidemioloģiskajiem atklājumiem. Jāņem vērā arī tas, ka Eiropas Komisija ir apņēmusies darīt visu iespējamo, lai līdz 2020. gadam par 15% samazinātu saslimstību ar vēzi. Tāpēc pētnieciskiem nolūkiem tiek piešķirtas apjomīgas naudas summas.
No gaļas nav jāatsakās
Visā pasaulē cilvēki ēd gaļu un no tās ražotos produktus, bet vairāk nekā citur tos lieto valstīs ar zemiem un vidēji zemiem ienākumiem, konstatējuši eksperti. Taču viņi neuzskata, ka gaļa un desas būtu vispār jāizslēdz no uztura, un tāpat kā Latvijā populārais gastroenterologs Anatolijs Danilāns atzīst, ka, ēdot šos produktus nelielos daudzumos un ne jau katru dienu, veselība necietīs.
“Risks saslimt ar vēzi kopumā palielinās līdz ar apēstās gaļas daudzumu. Desmit pētījumos iegūto datu analīze rāda, ka katra 50 gramu pārstrādātās gaļas porcija, ko apēd ik dienu, palielina risku saslimt ar kolorektālo audzēju par 18 procentiem. Nepārstrādātas gaļas vēža risku ir daudz grūtāk novērtēt, tāpēc ka pierādījumi nav tik stingri,” secinājuši zinātnieki. Līdzīgos pētījumos ir konstatēts, ka saslimstība ar zarnu audzēju varētu pieaugt par 17 procentiem, apēdot katru dienu 100 gramus nepārstrādātas gaļas. Bet tajā pašā laikā darba grupa ir secinājusi, ka nav pietiekami daudz informācijas, lai varētu apgalvot, ka tā vai cita veida gaļa vai desas rada augstāku vai zemāku vēža risku.
Dažos pētījumos ir noskaidrots, ka liellopu un cūkas gaļa un atsevišķi pārstrādātās gaļas veidi, piemēram, žāvēts šķiņķis un hotdogi, var būt risks saslimstībai ar audzēju.