Desa ar bērnības garšu . Vai tāda vēl maz kaut kur nopērkama? 0
Izlasīju rakstu “Kas vispār ir desa?” 4. septembra avīzē. Vai lielākie desu ražotāji nevar atbildēt, kuras, viņuprāt, ir kvalitatīvākās desas – tādas, kur mazāk pārtikas piedevu un vairāk gaļas? Ilmārs Zariņš Rīgā
SIA “Rēzeknes gaļas kombināts” reklāmas pakalpojumu speciāliste Aija Kņazeva stāsta, ka 2012. gada nogalē Rēzeknes gaļas kombināts sāka ražot arī produkcijas sēriju “Reāls”, kas pilnībā atbilst Ministru kabineta noteikumu nr. 172 prasībām, t. i., produkti, pirmkārt, satur vismaz 70% gaļas, otrkārt, satur sāli mazāk par 1,25 g uz 100 g gaļas produkta, treškārt, nesatur pārtikas piedevas – garšas pastiprinātājus (E620 – E650) un krāsvielas. Turklāt šie izstrādājumi nesatur mehāniski atdalītu gaļu un izejvielas, kas ražotas no ģenētiski modificētiem organismiem.
Sākotnēji šie produkti tika ražoti, lai piegādātu tos skolām, bērnudārziem, slimnīcām u. c. valsts iestādēm, tomēr, ņemot vērā arvien augošo pieprasījumu, “Reāls” sērijas produkti tagad ir atrodami veikalos visā Latvijā. Sortimentā ir pieejami “Reāli cīsiņi”, “Reālas sardeles”, “Reāla doktordesa”, “Reāla pusžāvētā desa” un “Reālie mednieciņi”.
“Tikko notikušajā izstādē “Riga food 2013” Rēzeknes gaļas kombināts prezentēja “Reālos” produktus. Lielākoties katrs, kurš nogaršoja, atzina, ka produktā jūt, ka ir izmantots daudz gaļas, turklāt atsauc atmiņā bērnībā ēsto desu un cīsiņus,” piebilst A. Ķnazeva.
SIA “Rēzeknes gaļas kombināts” ir arī pirmais Latvijā, kurš 2011. gada nogalē sāka ražot produktu sēriju “Bez E”. Šie produkti bija pirmie Latvijā ražotie gaļas produkti, kuri saturēja 80% augstvērtīgas cūkgaļas, bija ar samazinātu sāls saturu un nesaturēja konservantus, garšas pastiprinātājus, soju, ĢMO, krāsvielas, stabilizatorus, biezinātājus, skābuma regulētājus.
Arī SIA “Forevers” mārketinga nodaļas vadītāja Sanita Liepiņa atbild, ka Latvijas gaļas pārstrādes uzņēmums “Forevers” ir viens no retajiem gaļas pārstrādes uzņēmumiem Latvijā, kas sniedz iespēju patērētājiem iegādāties tikko kūpinātu gaļu, desas, cīsiņus vai svaigu gaļu tieši no ražotnes. “Jebkurš mūsu produkts ir kvalitatīvs un gards. Produktu cena savā ziņā arī nosaka produkta kvalitāti,” uzsver S. Liepiņa.
Bet Rīgas Centrāltirgū “Forevers” stendā akcijā šo pirmdien tirgoja doktordesu par Ls 1,19 un stāvēja nemitīga rinda. “Vai tās sastāvā maz var būt gaļa?” brīnījās gaļas izstrādājumu tirgotāja, kuras stendā Rēzeknes gaļas kombināta “Reāls” sērijas desas arī akcijā nemaksāja lētāk par Ls 3,20 – 3,90.
Centrāltirgū nopērkamas arī citas dārgas un, domājams, kvalitatīvas desas, piemēram, “Turaidas pils” Mārupes mājas kūpinājumiem mājas desa maksā Ls 3,75, kungu desa Ls 4,80, bet mednieku desiņas Ls 6. SIA “Rubeņi” mājas desa – Ls 4,12, vistas desa – Ls 5,06, un arī pie šā stenda pircēju netrūkst. Tāpat pircēji pērk arī dārgās pērn dibinātās SIA “Ādažu desu darbnīca” desas, kuru cena svārstās no Ls 4,90 līdz Ls 5,50. “Es jau vairākas reizes tur esmu pirkusi desu – uz svētkiem. Tagad uz vīra dzimšanas dienu. Garša kā labākajām 70. gadu desām,” saka Centrāltirgū sastaptā Irēna.
Tādi populāri desu ražotāji kā gaļas pārstrādes uzņēmuma “Rīgas miesnieks” un “Nākotne” darbinieki laiku sarunai ar “Latvijas Avīzi” neatvēlēja.