Foto. sakhalife.ru photo via AP

Dermatologs iesaka, kā izvairīties no ādas problēmām, kas saasinās ziemas periodā 6

Kūrorta rehabilitācijas centra “Jaunķemeri” dermatovenerologs Artūrs Kaļva, konsultējot pacientus ambulatorajā klīnikā, novērojis, ka ziemas periodā cilvēkiem piemīt paradums atslābt attiecībā uz rūpēm par pareizu ādas kopšanu. Taču vējš, auksts gaiss ārā, bet silts un sauss iekštelpās, izjauc ādas barjeras, tā vairs nespēj uzturēt normālu mitruma līmeni, kļūst raupjāka, sausāka, ne tik mirdzoša un starojoša kā gada citās sezonās.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Pieļaujot vairākas kļūdas ādas kopšanā ziemā, paasinās arī dažādas ādas slimības, tai skaitā atopiskais dermatīts.

Kļūda Nr.1
Ar mazgāšanos vien nepietiek – āda arī pareizi jākopj!

Tas nozīmē ne tikai mazgāties, bet domāt, kā papildus ādu mitrināt, īsi paskaidro dermatologs Artūrs Kaļva. “Mazgājoties āda zaudē noteiktu lipīdu daudzumu, kļūst sausāka. Tāpēc gada aukstajā sezonā ieteicams izvēlēties pareizus kopjošos līdzekļus, piemēram, dušas želejas vietā lietot dušas eļļu, kas labāk palīdzēs atjaunot ādas lipīdu slāni, tik ļoti to nesausinot.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt pēc mazgāšanās nedrīkstētu aizmirst uzklāt kādu mitrinošo losjonu vai krēmu. Cik bieži mitrinošie līdzekļi jālieto, būs atkarīgs no tā, cik izteikta ir problēma. Ja āda ir izteikti sausa, mitrinošos losjonus un krēmus var uzklāt atkārtoti,” iesaka Artūrs Kaļva. Visbiežāk sausu ādu raksturo raupja tekstūra, nieze, neliela zvīņošanās, apsārtums, bet ja problēma kļūst izteikta, āda var sākt plaisāt un tad pastāv risks pievienoties sekundārai infekcijai, kas prasa daudz nopietnāku ārstēšanu.

Kļūda Nr.2
Aizmirst, ka arī naktī ādu var un vajag (!) kopt

Nakts periodu noteikti vērts izmantot ādas kopšanai, pirms gulētiešanas uzklājot ādai lokāli lietojamos līdzekļus, kas ir smagāki pēc tekstūras un prasa vairāk laika, lai uzsūktos. “Naktis vajag izmantot tieši šim nolūkam, lai ādu mitrinātu un sagatavotu nākošajai dienai. Uzklājot līdzekli uz nakti, tam būs pietiekami daudz laika, lai uzsūktos!” iesaka ārsts. Neaizmirstiet arī par ādu uz rokām, kas bieži tiek pakļautas aukstumam – krēmi un ziedes būs labs palīgs roku ādas kopšanai ziemā.

Kļūda Nr.3
Izlikties nemanām, ka telpās pārāk sauss gaiss

Gaisa mitrinātāji ir labs veids, kā ziemas un apkures sezonas mēnešos telpās mitrināt gaisu, novēršot arī sausas ādas problēmas paasināšanos. Hārvardas Veselības izdevniecība (Harvard Health Publishing) iesaka noregulēt gaisa mitrinātāju uz 60%, lai tas palīdzētu papildus mitrināt arī ādas virsējos slāņus.

Kļūda Nr.4
Visas cerības liek uz kopjošo kosmētiku

Tomēr ar krēmiem, losjoniem, pareizu kopšanu un gaisa mitrināšanu ādai vien nepietiek. Tā vēlētos, lai dienā tiek uzņemts pietiekams ūdens daudzums. “To, ka ādai sāk pietrūkt mitruma, parasti vispirms pamanām pēc tā, ka lūpas kļuvušas sausākas. Tas ir pirmais signāls, ka kaut kas mūsu rūpēs par ādu tomēr iztrūkst,” paskaidro Artūrs Kaļva un piebilst, ka tiem, kuri vēlas saglabāt skaistu un veselīgu ādu, noteikti jāseko līdzi arī tam, kas tiek likts uz šķīvja. “Ieteiktu savu ēdienkarti bagātināt ar produktiem, kas ir bagāti ar antioksidantiem un omega-3 taukskābēm – tas palīdzēt saglabāt šūnu veselību, neskatoties uz ārējo faktoru nelabvēlīgo ietekmi.”

Reklāma
Reklāma

Kļūda Nr.5
Ziemā aizmirst par saules aizsarglīdzekļiem

Tiem, kuri brīnās un ārstam jautā – vai tad ziemā saules stari spēj ietekmēt ādu? – dermatologs Artūrs Kaļva paskaidro: “Jā, noteikti! Lai gan dienas ir īsākas un saules gaismas mazāk, tomēr UV stari ādu spēj bojāt arī ziemas sezonā. Lietojot saules aizsarglīdzekļus, tas pasargās ne tikai no ādas vēža, bet arī palīdzēs mazāk noslogot ādas barjeru, ļaujot ilgāk saglabāt ādas mitrumu atbilstošā līmenī. Atkarībā no uzturēšanas ilguma ārpus telpām, ziemā tiek rekomendēts izvēlēties saules aizsarglīdzekli ar SPF20-30.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.