Foto: SHUTTERSTOCK

Derīgi padomi autobraucējiem: kā bremzēt uz slidenas virsmas, un kā braukt pa dziļu ūdeni? 0

Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma

Bremzēšana un instinkts

Trīs mērces, kuras nekavējoties vajadzētu izmest no ledusskapja. Kādu kaitējumu veselībai tās var nodarīt?
Ilgmūžības eksperti dalījušies ar pavisam vienkāršu rīta rutīnu, kas palīdzēs nodzīvot līdz 100 gadu vecumam
“Valsts iestādē darba laikā durvis ir slēgtas, bet, tiekot iekšā, sajutos kā templī” – apmeklētājs dalās dīvainajā pieredzē pēc VID filiāles apmeklējuma 11
Lasīt citas ziņas

Bremzēšana uz slidenas virsmas, kā arī ļoti strauja bremzēšana uz sausas virsmas var izraisīt auto slīdēšanu. Riteņi sabloķējas, pārstāj griezties, un sākas slīdēšana, zūd saķere ar virsmu. Šādā situācijā vienīgais glābiņš ir atlaist bremzes, lai riteņi atkal sāktu griezties un tā atgūtu saķeri. Taču šādu lēmumu pieņemt ir ļoti grūti, jo jārīkojas pretēji pašsaglabāšanās instinktam, kas mudina spiest uz bremzes pedāli vēl spēcīgāk.

Protams, daudzām automašīnām ir ierīkota ABS sistēma, kas nepieļauj riteņu sabloķēšanos. Tomēr var būt situācijas, kad sistēma nenostrādā, piemēram, kāda bojājuma dēļ. Tāpēc jāzina, ko darīt, ja riteņi straujas bremzēšanas laikā tomēr pārstājuši griezties.

Braukšana pa dziļu ūdeni

CITI ŠOBRĪD LASA

Spēja atkušņa vai stipras lietusgāzes laikā uz ceļa var izveidoties ļoti dziļas peļķes. Ūdenī iebrauc lēni ar pirmo pārnesumu. Liels ātrums nav pieļaujams, jo ūdens var samērcēt elektroiekārtu un noslāpēt dzinēju. Peļķi šķērso ar pirmo pārnesumu un lieliem apgriezieniem, lai ūdens neieplūstu izpūtēja caurulē un motors nenoslāptu. Ja automobilim motors un radiators novietots priekšdaļā, braucot pa dziļu ūdeni, var gadīties, ka ventilators to uzrauj augšā un apšļaksta elektroiekārtu. Tāpēc rūpīgi jāapsver iebraukšana dziļā ūdenī. Labāk meklēt apkārtceļu nekā šķērsot ceļa posmu, ko klāj dziļš ūdens.

Akvaplanēšana – ko iesākt

Akvaplanēšana notiek, ja riepās esošās rievas vairs nespēj izspiest lieko ūdeni starp riepu un ceļa segumu. Riepa vairs nespēj veidot pietiekami stingru saķeri ar ceļa virsmu, un autovadītājs nespēj kontrolēt spēkratu. Šādā situācijā jācenšas saglabāt mieru un nedrīkst izdarīt straujas kustības un manevrus. Ja spēcīgi līst, jāmēģina pakāpeniski samazināt braukšanas ātrumu, atlaižot gāzes pedāli. Nedrīkst strauji bremzēt un asi griezt stūri. Līdzko auto riepas atguvušas saķeri ar ceļa virsmu, priekšējie riteņi jānofiksē tā, lai būtu pagriezti virzienā, kurā brauksiet.

Jācenšas izvairīties no vietām, kur kravas auto iebraukuši rises, jo tajās uzkrājas liels ūdens daudzums. Ja braukšana īpaši apgrūtināta, labāk apstāties ceļa malā un nogaidīt, līdz spēcīgais lietus pāriet.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.