Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Pexels.com

Der zināt! Kāda ir kārtība un nosacījumi, ja īpašumu manto nepilngadīga persona? 0

Kāda ir kārtība un nosacījumi, ja īpašumu manto nepilngadīga persona? Vai ar šo īpašumu var kaut ko iesākt, kamēr mantinieks nav sasniedzis pilngadību, piemēram, pārdot vai ieķīlāt. Vai šādā īpašumā iespējams veikt būvniecību? Jautā Ilona Z.

Reklāma
Reklāma

Vecāki vai aizbildņi

Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Kokteilis
Kuras dāvanas īpaši nes laimi un labklājību? 4 padomi labām dāvanām
TV24
Ēķis: Tas ir ģēnijs, kurš izdomāja, ka Latvija būs dronu koalīcijas vadītāja. Bet… liela daļa šo dronu ir nederīgi 12
Lasīt citas ziņas

Zvērināta advokāta Mareka Halturina palīgs Dāvis Ulbergs klāsta, ka Civillikumā norādīts – lai iegūtu mantojumu, gan likumiskiem, gan testamentāriem un līgumiskiem mantiniekiem jāpiedzīvo tā atklāšanās un reizē ar to aicinājums mantot, bet ar zināmu nosacījumu ieceltam mantiniekam jāpiedzīvo šā nosacījuma iestāšanās.

Katrs var gan personīgi, gan caur vietnieku izteikt savu gribu pieņemt mantojumu. Tāda vietniecība nepieciešama, ja pats mantot aicinātais ir persona ar rīcībspējas ierobežojumu vai nepilngadīgais.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nepilngadīgo vietā viņu gribu izsaka vecāki vai aizbildņi, personu ar rīcībspējas ierobežojumu vietā aizgādņi kopā ar attiecīgo personu vai patstāvīgi, bet juridisko personu vietā – to likumiskie pārstāvji.

Atbilstīgi Civillikumam tēvs un māte uz aizgādības tiesību pamata ir sava nepilngadīgā bērna dabiskie aizbildņi, un bez vecāku aizgādības palikušam bērnam ieceļams aizbildnis. Kad viens no vecākiem nomirst, aizbildnība piekrīt otram bez bāriņtiesas apstiprinājuma, ja bērns bijis abu vecāku kopīgā aizgādībā. Tomēr situācijā, kurā manto nepilngadīgais, var būt nepieciešama arī bāriņtiesas iesaiste.

Pārdot nepilngadīgā īpašumu – tikai noteiktos gadījumos

Civillikums nosaka, ka aizbildnība izbeidzas, aizbilstamajam sasniedzot pilngadību. Nepilngadīgajam piederošu nekustamo īpašumu pieļaujams pārdot:

izdalot mantojumu starp pilngadīgajiem un nepilngadīgajiem mantiniekiem;
neatliekamu parādu samaksai, kas pārgājuši uz viņu kopā ar mantojumu;
ja nav nekādu citu līdzekļu viņa uzturam;
ja pārdošana ir vienīgais līdzeklis novērst nepilngadīgajam draudošu ievērojamu zaudējumu.
Ja aizbilstamajam piederošu nekustamo īpašumu atsavina vai apgrūtina ar lietu tiesībām vai parādiem bez bāriņtiesas atļaujas gadījumos, kad tā, pēc likuma, vajadzīga, šāds atsavinājums vai apgrūtinājums nav spēkā un nav nostiprināms ar ierakstu zemesgrāmatā.

Jurists paskaidro, ka Civillikumā detalizēti regulētas dažādas situācijas šā jautājuma kontekstā. Lai sniegtu precīzāku atbildi, nepieciešams plašāks apstākļu izklāsts. Tomēr pamatā nepilngadīgā īpašumu varētu atsavināt tikai likumā norādītajos gadījumos, turklāt būtu jāvēršas bāriņtiesā, lai saņemtu tās viedokli.

Reklāma
Reklāma

Aizbildnim jāgādā par aizbilstamā mantu

Aizbildnim ir jāpārvalda aizbilstamā manta ar tādu pašu rūpību un apzinību, ar kādu viņš kā labs saimnieks pārvalda savas lietas. Piemēram, nekustamajā īpašumā jāveic remontdarbi, lai tā stāvoklis nepasliktinātos, savukārt šādām darbībām būtu vajadzīgs bāriņtiesas akcepts, lai pēcāk izvairītos no pārpratumiem un nesaskaņām.

Zini!

Mantotais īpašums ir mantinieka manta, tātad nepilngadīgā manta. Savukārt aizbildnis ir persona, kas izsaka īpašnieka (nepilngadīgā mantinieka) gribu, tāpēc līgumā tas arī jānorāda.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.