Deputāts Mitrevics iesniedz likumprojektu birokrātijas mazināšaanai – par iestāžu atbilžu termiņa samazināšanu no 30 uz 10 dienām 21
14. Saeimas deputāts, Ilgtspējīgas attīstības komisijas vadītājs Uģis Mitrevics ir iesniedzis Saeimā likumprojektu “Grozījumi Iesnieguma likumā”, ierosinot mainīt 15 gadus novecojušo likumu par iestādes atbilžu sniegšanas 30 dienu termiņu, jaunajā redakcijā nosakot 10 dienu termiņu, tā portālu informēja pārstāve Dagnija Dižbite-Svarinska.
Jau 24.oktobra Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēdē par birokrātijas mazināšanas pasākumiem Uģis Mitrevics rosināja, sekojot Igaunijas piemēram, samazināt termiņu vienkāršu atbilžu sniegšanai iedzīvotājiem.
Kopš spēkā esošās Iesniegumu likuma redakcijas pieņemšanas 2007.gada rudenī, ir pagājuši vairāk kā 15 gadi. Toreiz valsts un pašvaldību iestāžu datu bāzes bija decentralizētas, pastāvēja savstarpēja datu uzglabāšanas programmu nesavietojamība, kas, savukārt, padarīja tehniski neiespējamu ātru informācijas ieguvi un apmaiņu. Informācijas aprite un uzglabāšana notika, izmantojot papīra formātu, kas nenoliedzami bija smagnēji un veidoja ievērojamu birokrātisko slogu.
Šobrīd situācija ir kardināli mainījusies. Valsts mērogā ir izveidotas apjomīgas un modernas, daudzviet apvienotas, integrētas un centralizētas datu sistēmas ar augstu savstarpējās savietojamības koeficientu, nodrošinot ātru un drošu informācijas apmaiņas procesu starp valsts un pašvaldības iestādēm.
Tas sniedz iespējas īstenot Iesniegumu likumā noteiktās valsts un pašvaldību funkcijas un pienākumus, tostarp arī nodrošinot saziņu ar privātpersonām, nesalīdzināmi ātrāk un elastīgāk. Jāpiezīmē, ka līdzīga prakse pastāv arī mūsu kaimiņvalstīs, piemēram, Igaunijā, kur gadījumos, kad nepieciešamā informācija atrodas iestādes rīcībā, Publiskās informācijas likums (01.01.2001) nosaka atbildes sniegšanas termiņu piecas darba dienas, bet, ja atbildes sagatavošanai ir nepieciešams pieprasīt informāciju ārpus iestādes, tad – mēnesi.
“Birokrātijas slogu iedzīvotāji izjūt ik dienu, pat saskaroties ar vienkāršiem informācijas pieprasījumiem valsts un pašvaldību iestādēs. Šobrīd, kad lielākā daļa informācijas apmaiņas notiek elektroniskā veidā, noteikt 10 dienu atbilžu termiņu ir viens no vienkāršākajiem soļiem, ko jau tagad varam spert birokrātijas mazināšanas virzienā un nevis tikai runāt, bet darīt,” saka U.Mitrevics.
Iesniegtie likuma grozījumi paredz izteikt Iesniegumu likuma 5.panta (3) daļu šādā redakcijā: “(3) Iestāde atbildi pēc būtības sniedz ne vēlāk kā 10 dienu laikā, ja iesnieguma izskatīšanai nav nepieciešama papildu pārbaude vai nav jāpieprasa papildu ziņas. Gadījumā, ja iesnieguma izskatīšanai ir nepieciešama papildu pārbaude vai jāpieprasa papildu ziņas, atbilde pēc būtības ir jāsniedz saprātīgā termiņā, ņemot vērā iesniegumā minētā jautājuma risināšanas steidzamību un sarežģītību, bet ne vēlāk kā viena mēneša laikā no iesnieguma saņemšanas. Šādos gadījumos par papildu pārbaudi jāpaziņo iesniedzējam septiņu dienu laikā no iesnieguma saņemšanas.”