FOTO: Pexels

Deputāti par E.coli izplatību un profilaksi spriedīs otrdien; situācija slimnīcā – mainīga 0

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā otrdien, 8.aprīlī, paredzēts spriest par E.coli izplatību un profilaksi Latvijā, liecina komisijas sēdes darba kārtība.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
6 lietas, pēc kurām vīrieši klusībā alkst gultā, bet nevēlas to atzīt
Kokteilis
“Jūs gribat zināt patiesību?” Sedokova bijušo vīru vaino zādzībā un piemin arī pazudušos miljonus
Piecas spēcīgas senās civilizācijas, kas pazuda bez pēdām: kas ar tām notika?
Lasīt citas ziņas

Komisijas sēdē paredzēts runāt par sekām, kuras rada E.coli infekcija. Komisijas sēdē aicināti piedalīties Veselības ministrijas un Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvji. Paredzēts, ka komisijas sēde sāksies plkst.10.

Jau ziņots, ka Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS) ar apstiprinātu Šiga toksīnu producējošu E. coli infekciju Infekciju nodaļā ārstējās vairāki desmiti bērnu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Situācija slimnīcā ir mainīga – katru dienu nodaļā tiek uzņemti jauni pacienti ar apstiprinātu Šiga toksīnu producējošu E. coli infekciju, vienlaicīgi ir bērni, kuri tiek izrakstīti no slimnīcas, lai turpinātu ārstēšanos mājās.

Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) turpina epidemioloģisko izmeklēšanu, aizvien meklējot slimības cēloni. Tāpat SPKC sadarbojas ar skartajām pirmsskolas izglītības iestādēm un ģimenes ārstiem, kuri novēro bērnus ar akūtas zarnu infekcijas simptomiem.

SPKC skaidro, ka visiem cilvēkiem un dzīvniekiem zarnās ir baktērijas, ko sauc par Escherichia coli (E. coli) jeb zarnu nūjiņu. Tās ir daļa no mūsu normālās baktēriju floras un parasti nekaitīgas. Tomēr ir īpaši E. coli celmi, kas spēj veidot toksīnus jeb indīgas vielas un izraisīt nopietnu slimību.

Šos celmus dēvē par STEC/VTEC (Šigas toksīnu vai verotoksīnu veidojošā E. coli). Tie var izraisīt smagu, asiņainu caureju, kas dažos gadījumos rada akūtu nieru mazspēju, kam nepieciešama intensīva aprūpe.

Šo celmu galvenais rezervuārs ir zālēdāji dzīvnieki, īpaši liellopi. Izraisītājs izdalās no dzīvnieka vai no cilvēka organisma ar fekālijām. Cilvēks var inficēties, lietojot uzturā inficētu pārtiku, nepietiekami termiski apstrādātu liellopu gaļu, nevārītu pienu, nemazgātus vai neapstrādātus augļus vai dārzeņus. Iespējama arī infekcijas pārnešana tieši no cilvēka uz cilvēku.

SPKC atgādina pārtiku apstrādāt termiski atbilstoši, zem tekoša ūdens skalot augļus un dārzeņus, un īpaši tos produktus, kas netiks termiski apstrādāti pirms patēriņa. Ja parādās infekcijas simptomi – krampjveida sāpes vēderā vai asiņaina caureja – nekavējoties jāsazinās ar ārstu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.