Deputāti atbalsta cigarešu “slēpšanu” veikalos, bet tirgotāji iebilst 1
Par spīti tirgotāju iebildumiem Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien otrajā lasījumā atbalstīja ieceri aizliegt izvietot tabakas izstrādājumus, elektroniskās smēķēšanas ierīces, to uzpildes tvertnes un preču zīmes pircējiem redzamā veidā.
Pirmie iebildumi par grozījumiem Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā nāca no biedrības “Latvijas veipotāju klubs” un Bezdūmu nozares asociācijas saistībā ar elektronisko smēķēšanas iekārtu ierobežojumiem.
“Latvijas veipotāju kluba” pārstāvis Viktors Silavs sūkstījās, ka tilpuma ierobežošana nikotīnu nesaturošiem elektronisko cigarešu šķidrumiem būtiski samazinās Latvijas legālo pārdevēju konkurētspēju.
Veselības ministrijas (VM) pārstāve Santa Līviņa norādīja, ka likuma mērķis ir rūpēties par to, lai bērniem nerastos vēlme smēķēt.
Pētījumi rādot, ka kopumā Latvijā pusaudžu vidū smēķētāju skaits mazinās, tomēr jaunieši arvien biežāk tā vietā izvēlas tieši elektroniskās smēķēšanas ierīces, kas arī ir kaitīgas.
Arī Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs (S) pievienojās ministrijas nostājai, skaidrojot, ka valsts nevēlas smēķēšanu padarīt par spēlīti, turklāt elektroniskās cigaretes smēķēšana bez nikotīna, viņaprāt, var pāraugt smēķēšanā ar nikotīnu.
Ņemot vērā, ka Saeimas komisijas sēdē saistībā ar Ēnu dienu piedalījās diezgan daudz skolēnu, deputāts Klementjevs aicināja Latvijas Ārstu biedrības pārstāvi Alvilu Kramu izskaidrot, ko cilvēkam nodara klasiskā un elektroniskā smēķēšana.
Krams norādīja, ka katrs otrais no smēķētājiem mirst priekšlaicīgi un nav veselu smēķētāju. Runājot par elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm, ārsts uzsvēra, ka nav pierādījumu, ka elektroniskās cigaretes būtu mazāk kaitīgas.
Ārsts pieļāva, ka pēc kāda laika tiks runāts par to, ka elektroniskās cigaretes kļūs kaitīgākas par parastajām.
Tirgotāju asociācijas pārstāvis norādīja, ka cigarešu cena ir fiksēta, kā rezultātā, pārdodot cigaretes, tirgotāji nereti pat ciešot zaudējumus, tāpēc, lai mazinātu smēķētāju apmēru, būtu nepieciešams meklēt citus risinājumus.
Arī Finanšu ministrijas ieskatā, līdz šim noteiktie ierobežojumi ir pietiekoši, bet jaunu prasību noteikšana atstās negatīvu ietekmi uz legālajiem tirgotājiem, kā arī uz valsts budžetu. Ministrija uzskata, ka šāds “nepārdomāts ierobežojums” varētu palielināt nelegālo cigarešu tirdzniecību.
Deputāts Vitālijs Orlovs (S) skaidroja, ka jau iepriekš kļuvis skaidrs, ka jaunie ierobežojumi nemainīs jau esošu smēķētāju paradumus, tomēr tie varētu mazināt ietekmi uz bērniem.
“Soli pa solim mēģināsim darīt visu, lai Latvijas sabiedrība kļūtu veselīgāka,” sacīja Orlovs, kura viedoklim pievienojās viņa partijas biedrs Jānis Krišāns, retoriski jautājot, vai kāds ir sarēķinājis, cik valstij izmaksā smēķētāju ārstēšana.