Deputāta atlaišanas pabalsts – trīs mēnešalgas 2
Kāpēc deputātiem, kurus neievēlēja 12. Saeimā, izmaksāja kompensāciju trīs mēnešalgu apmērā? Nevienam citam, kurš atstāj darbu, nemaksā tādas kompensācijas! Zigurds Palejs Rīgā
Kā paskaidroja Saeimas preses dienestā, vienreizējs pabalsts trīs mēnešalgu apmērā tiek izmaksāts deputātiem, kuru mandāts izbeidzas līdz ar attiecīgās Saeimas pilnvarām, ja viņš nav ievēlēts nākamajā Saeimā. To paredz Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums.
Saeimas Juridiskajā birojā norādīja – šāds pabalsts būtībā ir atlaišanas pabalsts un nav nekas unikāls. Arī ikvienam darbiniekam, ja viņam tiek uzteikts darba līgums, Darba likums noteiktos gadījumos paredz tiesības saņemt atlaišanas pabalstu. Tā apjoms atkarīgs no nostrādātā laika pie konkrētā darba devēja. Tas var sasniegt arī četru mēnešu vidējo izpeļņu, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja nostrādājis vairāk nekā 20 gadus.
Pabalsta trīskāršais apmērs nepārvēlētajiem deputātiem saistīts ar to, ka politiskajiem amatiem ir salīdzinoši īss pilnvaru periods un zināma nestabilitāte – persona nevar rēķināties ar šo darbu ilgtermiņā, kā tas lielākoties ir uzņēmumu vai iestāžu darbiniekiem. Ja darba ņēmēji darbu un ienākumus saskaņā ar likumu saglabā vēl mēnesi pēc uzteikuma, deputāts beidz darbu uzreiz pēc pilnvaru izbeigšanās. 11. Saeimā ir bijušas diskusijas par iespēju diferencēt pabalstu apmēru deputātiem atkarībā no amatā nostrādātā laika, taču izmaiņas likumā līdz šim nav veiktas.
Valsts darba inspekcijā (VDI) painteresējos, cik liels ir atlaišanas pabalsts uzņēmumu un iestāžu darbiniekiem. VDI pārstāvis Uģis Kozlovskis informēja, ka Darba likuma 128. pants nosaka: ja darbinieks izbeidz darba tiesiskās attiecības, atlaišanas pabalsts pienākas tikai tiem darbiniekiem, kuriem darbs uzteikts pēc Darba likuma 100. panta 5. daļas, 101. panta 1. daļas, 6., 7., 8., 9., 10., vai 11. punkta noteiktajos gadījumos jeb, citiem vārdiem, ja darbinieks nav būtiski pārkāpis darba līguma nosacījumus, nav rīkojies prettiesiski; darbu veicot, nav lietojis apreibinošas vielas, nav rupji pārkāpis darba aizsardzības noteikumus.
U. Kozlovskis: “Atlaišanas pabalsta apmērs (skat. Uzziņā) ir atkarīgs no tā, cik ilgi darbinieks nepārtraukti bijis nodarbināts pie darba devēja. Darba likums attiecas tikai uz tiem darbiniekiem, kuriem darba tiesiskās attiecības ir noslēgtas ar darba līgumu.”
UZZIŅA
Ja darba koplīgumā vai darba līgumā nav noteikts lielāks atlaišanas pabalsts, darba devējam ir pienākums izmaksāt darbiniekam atlaišanas pabalstu šādā apmērā:
viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts mazāk nekā piecus gadus;
divu mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts piecus līdz 10 gadus;
trīs mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts 10 līdz 20 gadus;
četru mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts vairāk nekā 20 gadus.
Avots: Darba likums