Depozītā Dānijā atrod 2000 zelta spirālītes 0
Zēlandes salā (Dānija) nelielajā Beslundes pilsētiņā arheologi atklājuši ļoti neparastu depozītu, kurš sastāv no aptuveni 2000 smalkām, trīs centimetrus garām zelta spirālītēm, kas visvairāk atgādina Disneja multfilmas tēla – Salātlapiņas – zelta matus.
Pagaidām arheologiem nav īsti skaidrs, kam izmantots šis 3000 gadus senais dārgums, taču Dānijas Nacionālā muzeja kurators Flemings Kauls, viens no depozīta atradējiem, norāda, ka spirālītēm, visticamāk, ir saistība ar sauli – vienu no bronzas laikmeta svētākajiem simboliem.
Muzeja izplatītā paziņojumā Kauls izteicis pieņēmumu, ka spirālītes rotājušas priesteru cepuru un saulessargu aukliņas: “Zeltam ir saules krāsa, tas spīd kā saule un ir neiznīcināms, nemirstīgs un mūžīgs.” Iespējams, priesteris zeltu ziedojis saulei, bet pārējā laikā glabājis to koka lādē, kur spirālītes arī tika atrastas.
Atradums nostiprina Beslundes kā bronzas laikmeta Eiropas zelta galvaspilsētas reputāciju, norādījis Kauls. Viņš pieļauj, ka te bronzas laikmetā notikuši Saules pielūgšanas rituāli, jo jau agrāk šajā apkārtnē atrasti desmit zelta gredzeni, no kuriem seši – lieli un smagi tā dēvētie “zvēresta gredzeni”, bet visagrākais zināmais atradums pie Beslundes veikts 19. gadsimtā, kad vietējie fermeri,apstrādājot lauku, atrada sešus zelta traukus.