Demokrātija ir «neizbēgama» 0

Nepieredzēti atklātā, paškritiskā un emocionālā uzrunā preses konferencē pēc parlamenta gadskārtējās sesijas beigām Ķīnas premjerministrs Vens Dzjabao paziņojis, ka valstī steidzami vajadzīgas politiskās reformas, lai politiskie procesi neatpaliktu no ekonomiskās attīstības.

Reklāma
Reklāma

 

7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Kokteilis
Viņos mīt neapdzēšama uguns! 5 datumos, kuros dzimuši paši karstasinīgākie partneri
Lasīt citas ziņas

Ķīnas valdības vadītājs, kurš nākamgad līdz ar prezidentu Hu Dziņtao aizies no amata pēc desmit gadu valdīšanas, kuras laikā valsts kļuvusi par pasaules otro lielāko ekonomiku, piebilda, ka demokrātija Ķīnā ir “neizbēgama”.

 

Kritizē ierēdņu konservatīvismu

“Ekonomikai strauji attīstoties, izveidojusies netaisnīga ienākumu sadale, kukuļņemšana un citas problēmas iedragājušas uzticību valdībai,” atzina Vens, kurš ir viens no deviņiem valsts likteņa lēmējiem Ķīnas Komunistiskās partijas centrālās komitejas politbiroja pastāvīgajā komitejā. Viņaprāt, “lai atrisinātu šīs problēmas, ir nepieciešams īstenot ne tikai ekonomiskās, bet arī politiskās reformas”. Premjers Vens Dzjabao, kuru uzskata par progresīvāko no Ķīnas vadītāju pirmā desmita, arī agrāk bija pieminējis politisko reformu nepieciešamību kompartijas pārvaldītajā valstī, taču viņa pēdējā uzstāšanās ir visatklātākā, raksta avīze “The Daily Telegraph”.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Premjers aicināja ieviest valstī “īstu demokrātiju”, lai tiktu garantētas iedzīvotāju tiesības piedalīties tiešās vēlēšanās, īpaši uzsverot nepieciešamību pārskatīt sistēmu, kā tiek izraudzīta partijas un valsts vadība. Viņš pauda pārliecību, ka “demokrātiskā sistēma valstī attīstīsies soli pa solim atbilstoši Ķīnas nacionālajiem apstākļiem un ka to neizdosies apturēt”.

 

Viņš kritizēja valdošās Komunistiskās partijas aparāta konservatīvos ierēdņus un brīdināja, ka Ķīna var piedzīvot vēl vienu kultūras revolūciju, ja steidzami netiks īstenotas politiskas reformas. “Bez veiksmīgas strukturālas reformas politiskajā jomā nav iespējams pilnībā ieviest saimnieciskās reformas, un ekonomikā gūtie panākumi var tikt zaudēti,” teica valdības vadītājs.

 

Atgādina “kultūras revolūcijas” traģēdiju

Atskatoties uz savu 45 gadus ilgo darbošanos politikā, 69 gadus vecais Vens vairākkārt izteica nožēlu par neveiksmēm, piebilstot, ka vēsture izvērtēs viņa darbību. Premjers apgalvoja, ka nekad nav strādājis personiska ieguvuma dēļ, netieši atgādinot par simtiem korupcijas skandālu, kuros iejauktās amatpersonas iedragājušas iedzīvotāju ticību valdībai. Viņš pievērsās arī tēmai, kas Ķīnā tiek uzskatīta par neērtu un tāpēc noklusējamu, – tā dēvētās kultūras revolūcijas juku laikiem pagājušā gadsimta sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados, kad dzīve valstī tika apgriezta kājām gaisā. Premjers brīdināja, ka līdzīga “vēsturiska traģēdija” var notikt atkal, ja Ķīnā netiks veiktas politiskās reformas, atzīmē raidsabiedrība BBC. “Kultūras revolūcijas kļūdas vēl nav pilnībā izskaustas,” Ķīnas vadītājiem nepieredzētā atklātībā atzina Vens.

 

Analītiķi atzīmē viņa “atklātuma politikas” ierobežotību. Premjers apgalvoja, ka jebkurš var kritizēt Ķīnas vadītājus interneta vietnēs, taču viņš vada valdību, kas stingri pārrauga un pēc saviem ieskatiem cenzē vai ierobežo interneta pieejamību un liek cietumā vai mājas arestā režīma asākos kritiķus.

Reklāma
Reklāma

 

Par asās cīņas sākumu par vietu Ķīnas vadības galvgalā, kas mainīsies nākamgad, liecina 62 gadus vecā Bo Dzilaja izmešana no amata Kompartijas politbirojā, raksta “DT”. Vēl nesen uzskatīts par drošu kandidātu uz vietu Ķīnas varas olimpā – Kompartijas politbiroja pastāvīgajā komitejā –, Bo krita nežēlastībā, viņa pretiniekiem kā ieganstu izvirzot Čondzinas pilsētas, kur Bo Dzilajs bija Kompartijas sekretārs, policijas priekšnieka ierašanos ASV konsulātā, kas it kā liecinot par policijas priekšnieka nodomu emigrēt. Analītiķi uzskata, ka šis it kā mazsvarīgais incidents liecina par būtiskām domstarpībām Ķīnas vadībā par valsts tālāko attīstību, augot sociālajai plaisai un vājinoties Kompartijas varas monopolam.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.